Gelecek Ekran Teknolojisi Micro LED ile Tanışın

Günümüzde OLED ekranlar kaliteli ve güzel görüntü sağlasa da cep telefonlarımız, bilgisayarlarımız, tabletlerimiz ve giyilebilir teknolojide daha ince ekranlar gerekiyor. Bunun çözümü ise Micro-LED ekranlar.

Gün geçtikçe gelişen ve incelen akıllı telefonlar, sana gerçeklik gözlüğü, akıllı saatler için minimum incelik ve maksimum verimlilik sağlamak için firmalar birbirleri ile yarışıyor. Hem inceliği hem de maksimum verimliliği sağlamak için Micro-LED kullanılması gerekiyor.

Micro-LED, Profesör Hongxing Jiang ve Profesör Jingyu Lin tarafından Teksas Teknik Üniversitesi’nde yaptığı araştırmalar sonucu 2000 yılında icat edildi. Fakat Micro-LED teknolojisi ilk kez 2012 yılında Sony tarafında 55 inçlik Full HD Crystal LED Display televizyonunda kullanıldı. Sony Micro-LED teknolojisini kullandığı TV’nin avantajı, diğer rakiplerine göre daha yüksek kontrast ve renk aralığı olması dezavantajı ise Micro-LED’i imalat etme tekniği oldukça pahalı ve zahmetli olduğundan seri üretim yapmak için uygun değil.

Micro-LED’i Tanıyalım

OLED ile Micro-LED bir takım benzerlikler ve farklılıklar taşıyor. Benzerliklerinden başlayacak olursak her ikisinde de LED kullanılıyor. Bu bilgi sizi şaşırtmamış olabilir ama henüz daha bitmedi. Her ikisinde de ışık yayan diyotlar bulunuyor ve kırmızı, yeşil, mavi alt renkler bulunuyor. OLED ve Micro-LED yüksek kontrast oranı ve renk sağlıyor. Siyah rengini olduğu gibi aktarabiliyorlar.

Micro-LED ve OLED ekranların farklarına gelecek olursak, OLED ekranın başındaki “O” harfi Organik kelimesinden geliyor. Piksellerde kullanılan organik malzemeler temsil ediyor. Micro-LED teknolojisinde ise standart LED ekranlarda olduğu gibi inorganik malzemeler kullanılıyor. Bu sayede kampsülleme ve polarizasyon ihtiyacı azalıyor bunun sonucunda ise daha ince ekranlar üretilebiliyor.

Henüz Micro-LED Neden Kullanılmıyor?

Firmalar madem ince telefonlar yapmak istiyor o zaman neden Micro-LED kullanmıyor diye sorabilirsiniz. Bu teknolojinin kullanılmamasının sebebi ise Micro-LED’leri icat ettik ama bu teknolojiyi üretebilecek teknolojimiz yok. Günümüzde kullanılan OLED 4K çözünürlüğe ulaştığı için bu teknolojiye çok fazla ihtiyaç duyulmuyor. Ayrıca Micro-LED’ler saç tellerimizden daha ince olduğu için 4K ve üzeri çözünürlükte cihazlar üretebilecek bir imalat tekniğimiz yok. Bu sorunlarda teknolojinin daha da ilerlemesi ile son bulacak özellikle Samsung, Apple, Facebook gibi dev şirketler bu teknoloji üzerinde çalışıyor. Belkide ilerleyen yıllarda kullandığımız cihazların ekranları Micro-LED olur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)
Loading...

Yorum yap