Teknoloji ve Haber Sitesi

Global dünyada rekabet edebilmenin 3 yolu..

İş dünyasında şirketler ürün veya hizmetlerini müşteri beklentilerine uygun sunmak, hedeflerine ulaşmak ve rekabet edebilmek amacıyla ‘Kalite Yönetimi’ aracını kullanıyor.

  • 24 Ağustos 2021
  • Global dünyada rekabet edebilmenin 3 yolu.. için yorumlar kapalı
  • 387 kez görüntülendi.
Global dünyada rekabet edebilmenin 3 yolu..

İş dünyasında şirketler ürün veya hizmetlerini müşteri beklentilerine uygun sunmak, hedeflerine ulaşmak ve rekabet edebilmek amacıyla ‘Kalite Yönetimi’ aracını kullanıyor. Uzmanlar, firmaların yerel ve uluslararası düzeyde rekabet edebilmeleri için hızlı olmaları, kaliteli ürün veya hizmet sunmaları ve uygun fiyat politikası belirlemeleri gerektiğini vurguluyor. 

Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Hasan Çiçek, firmaların sundukları ürün veya hizmetlerin kalite yönetimi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

 

Müşteri memnuniyeti için süreçler doğru yönetilmeli

 

Kalite denince ilk akla gelenin kullanıma uygunluk veya müşteri memnuniyeti olduğunu belirten Dr. Öğretim Üyesi Hasan Çiçek, “Şirketler açısından tabii ki en önemli konu ise ürünü veya hizmeti istenilen kalitede sunabilmektir. Müşteri beklentisinin de bu yönde olduğunu söyleyebiliriz. İş dünyasında şirketler bu hedeflerini gerçekleştirmek için ‘Kalite Yönetimi’ aracını kullanıyorlar. Kalite yönetimini firma içinde yer alan tüm süreçlerin birbirleri ile olan ilişkilerinin doğru ve etkin bir şekilde yönetilmesi olarak tanımlayabiliriz. Eğer firmalar ve kuruluşlar süreçleri doğru yönetemezlerse müşteri memnuniyetini sağlamaları mümkün olamayacaktır.” dedi.

 

İşte rekabet edebilmenin üç yolu…

 

Global dünyada rekabet etmenin önemine değinen Dr. Öğretim Üyesi Hasan Çiçek, “Firmalar hem yerel hem de uluslararası düzeyde rekabetle karşı karşıyalar. Rekabet edebilmenin üç yolu vardır; hızlı olmak, kaliteli ürün veya hizmet sunabilmek ve uygun fiyat sunmak. Bu üç unsuru realize etmek için hiç hata yapmamak gerekiyor. Yani her iş ilk defasında doğru yapılmalı. Kalite yönetimi, firmalara bu üç unsuru nasıl yapabileceklerini gösteriyor. Kalite yönetim sistemini etkin kullanan firmalar, çok daha başarılı işler yapıyorlar. İstatistiksel süreç kontrolü, temel sorunların tespiti ve düzeltilmesi yaklaşımları, uygulamalarda sıkça kullanılan metotlar olarak öne çıkıyor.” diye konuştu.

 

Kalite yönetimi süreçleri tüm kademelerde benimsenmeli

 

Kalite yönetiminde tüm süreç ve alt aktivitelerin yazılı olmasının istendiğini ifade eden Çiçek, “Sistem denetlendiği için bu oluşturulan prosedür, görev tanımları ve iş talimatları gibi dokümanlar referans teşkil ediyor. Tabii sistem, yalnız ‘yazdığını yap’ veya ‘yaptığını yaz’ yaklaşımı ile etkin olmuyor. Bu sistemin üst yönetimden alt kademeye kadar benimsenmesi ve ciddi bir şekilde uygulanması durumunda ancak başarılı sonuçlar alınabiliyor.” dedi.

 

Endüstri mühendisleri önemli roller üstleniyor

 

Endüstri mühendisliğinin ana hedefinin şirketlerin verimli ve etkin çalışmasına katkı sunmak olduğunu vurgulayan Dr. Öğretim Üyesi Hasan Çiçek, “Dolayısıyla tüm süreçlerin iyileştirilmesi, birbirleri ile olan ilişkilerinin doğru yönetilmesinde endüstri mühendisleri görev alıyorlar ve firmaların belirlediği hedeflerin gerçekleşmesinde önemli rol üstleniyorlar.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı