Google Asistan Kurulum ve Kullanım Rehberi

Google Asistan’ı nasıl kullanabileceğinizi ve nasıl kişiselleştirme ayarlarını yapabileceğinize dair tüm ipuçlarını öğrenin.

Bildiğini üzer Google yeni özelliklerinden bir tanesi olan Google Asistanı Pixel’in çıkış tarihine kadar tam olarak aktif etmemişti. Google Asistan daha önceden duyurulmuş ve bilinen bir şeydi ancak tüm özellikleri ile aktif değildi. Şuan ise Google Asistan Android Marshmallow ve üzeri sürümlerde çalışabilir durumda. Yani eğer Android 6.0 üzeri bir güncellemeye sahip iseniz bu özellikten sizde faydalanabilirsiniz.

Google Asistanı gün içerisinde işlevsel konuma getirecek bir çok özelliği bulunuyor. Eğer akıllı telefonunuzun gerçekten tam olarak akıllı özelliklerini kullanmak istiyorsanız Google Asistan özelliğinden faydalanmanız gerekir.  Eğer hala Google Asistan özelliğini aktif etmediyseniz hemen nasıl aktif edileceğine bir bakalım.

 1. Google Asistanı kurmak için Home tuşuna uzun süreli basılı tutun.
 2. Karşınıza çıkan “Kişisel Google Asistanın ile Tanış” ekranında Devam Et seçeneğine tıklayın.
 3. Uygulamanın istediği izinleri onaylayın ve Evet seçeneğine tıklayın.
google asistan kurulum

google asistan kurulum

Evet yapmanız gereken işlemler bu kadar basit. Eğer ses ayarlarını da yapmak istiyorsunuz üç kez “Tamam Google” demeniz yeterli olacaktır.

Google Hesabınız İle Google Asistan Nasıl İlişkilendirilir?

Telefonunuzda farklı oyun hesapları kullanmak için yada herhangi bir sebepten gerektiğinden dolayı birden fazla Google hesabı kullanıyor olabilirsiniz. Google Asistan’ın tam olarak çalışabilmesi için doğru olan Google hesabınız ile ilişkilendirişmiş olup olmadığından emin olmanız gerekir. Google Asistan sizin Gmail hesabınızdan da detaylı galeri , google play hizmetleri ve diğer bilgilere ulaşıp bilgi çekebilir. Tabi bunu yapabilmesi için doğru Gmail hesabınız ile ilişkilendirilmiş olması gerekir.

Eğer yanlış Gmail hesabı ile Google Asistan’ı ilişkilendirdiyseniz yada sadece herhangi bir sebepten Gmail hesabını değiştirmek istiyorsanız işte adımlar;

 1. Home tuşuna uzunca basın ve Google Asistanı açın.
 2. Google Asistan ekranının sağ üst köşesinde yer alan menü ikonuna tıklayın.
 3. Hesaplar seçeneğine tıklayın.
 4. Bu kısımdan hangi hesap ile kullanmak istiyorsanız o hesabı seçin.

“Günüm” Özeti Nasıl Düzenlenir?

Google Asistan sayesinde gün içerisinde yapılacakların özeti sizlere sunulabilmektedir. Bu bilgiler arasında güne ne zaman başlamanız gerektiği , hava durumu , randevularınız , trafik bilgiler yer almaktadır. Eğer bu bilgilerin kimisi sizleri ilgilendirmiyor ve gününüzün özetinde yer almasın istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 1. Google Asistanı aktif etmek için Home tuşuna uzun basılı tutun.
 2. Sağ üst köşede yer alan üç noktalı menü ikonuna dokunun.
 3. Ayarlar seçeneğine tıklayın.
 4. Günüm seçeneğine tıklayın.
 5. Karşınıza çıkan ekranda neleri görmek istiyorsanız tik işareti bırakın.

Google Asistan Haberler Kaynağı Nasıl Değiştirilir?

Eğer dünyada veya ülkende ne oluyor takip edemiyorsan merak etme çünkü Google Asistan sana neler olup bittiğini haber anlatma servisi sayesinde aktarabiliyor. Uygulama güvenilir haber kaynaklarından topladığı bilgileri size bildirebiliyor. Eğer takip etmek istediğiniz haberler belirli haberler ise bunların ayarlarını yapmanız gerekiyor. Sevdiğiniz tarzda haberlerin özetlerini duyabilmek için aşağıdaki adımları gerçekleştirin.

 1. Telefonunuzun Home butonuna uzun süreli basılı tutun.
 2. Sağ üst köşede yer alan üç noktalı menü ikonuna basın.
 3. Ayarlar seçeneğine giriş yapın.
 4. Haberler sekmesine girin.
 5. Kişiselleştir seçeneğine tıklayın.
 6. Buradaki haberler kısmından hangi tarzda haberleri seviyorsanız o haberleri tik işaretli bırakın.

Google Asistan’ın Size Seslendiği Ad Nasıl Değiştirilir?

Google Asistan uygulaması sizin Google hesabınızda kayıtlı olan adınız ile çağıracaktır. Eğer farklı bir isimle size seslenmesini istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. Google Asistan uygulamasını açmak için Home butonuna uzun süreli basın.
 2. Sağ üst köşede yer alan üç noktalı menü ikonuna tıklayın.
 3. Ayarlar seçeneğine tıklayın.
 4. Aşağı doğru inin ve Kişisel Bilgiler seçeneğine tıklayın.
 5. Kullanıcı Adı seçeneğine tıklayın.
 6. Düzenle seçeneğine tıklayın.
 7. Size seslenmesini istediğiniz adı girin ve tamam tuşuna basın.

 

Google Asistan uygulamasında yapılabilecek ana değişiklikler bu kadar. Eğer farklı istekleriniz veya sorunlarınız olursa bizlere yorum yazarak yardım isteyebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)
Loading...

Yorum yap