Google Chrome’u 10 Kat Hızlandırın

Konuya puan ver!

Tarayıcınızı hızlandırmak için başvurabileceğiniz yöntemler hakkında bilgi edinmek istiyor ve Google Chrome tarayıcı kullanıyorsanız aşağıdaki yönergeleri takip ederek Chrome’a ilişkin gizli ayar sayfasına erişip bazı düzenlemeler yaptıktan sonra çok daha hızlı bir tarayıcı elde edebilirsiniz.

Google Chrome’u hızlandırmadan önce bilmeniz gereken belki de en önemli ayrıntı tarayıcı seçiminin internet kullanım hızınıza doğrudan etki etmesidir. Bu nedenle hafif, stabil ve kaynak tüketimi az olan tarayıcılar tercih etmeniz yararınıza olabilir.

1. Adım Chrome’un Gizli Ayarlarına Erişin

Google Chrome ‘flags’ adı verilen ve stabil çalışmadığı durumlarda kullanılmak üzere resmi olmayan bir özellik kutusundan yararlanmanıza uzun zamandır izin veriyor. Bu özelliklere hem erişim hem de kullanım tamamıyla deneyseldir ve sessiz sedasız ortadan kaldırılabilir. Yapmanız gereken ise ilgili ayar sekmesi kaldırılmadan önce gerekli düzenlemeleri yapıp Chrome’u hızlandırmaktır.

Bu gizli ayar sayfasına erişmek için tarayıcınızın bağlantı sekmesi alanına chrome://flags yazmanız yeterli olacaktır. Enter tuşuna bastıktan sonra karşınıza uzunca bir sayfa çıkacak ve ekranın yukarısında küçük bir uyarı metni sizi karşılayacaktır.

Tamam dedikten sonra ikinci adıma geçin ve hızlandırma yaparken işinize yarıyacak birkaç ipucuna göz atın.

2. Adım

Flags sekmesindeki ayarların yeri sürekli olarak değişir bu nedenle CTRL + F veya Mac için CMD + F tuşları cankurtaranınız olacaktır. CTRL+F’ye bastıktan sonra “Bul…” butonuna tıklayın.

3’üncü adımda bul sekmesine yazmanız gereken terimler bulunuyor, aşağıda bulunan ayarların tümünü yapılandırmanız gerekmez ancak sizin için en iyi sonucu veren ayar kombinasyonunu yakalayabilmeniz oldukça önemlidir. Bu nedenle neyi değiştirdiğinizi ve tarayıcınızda nasıl bir sonuç verdiğini gözlemlemeniz iyi olacaktır.

3. Adım Chrome’u hızlandırın

Kafes İş Parçacığı değerini 4’e getirin. Yavaş yüklenen resimden bıktınız mı? Bu değişiklik, Chrome’daki resimlerin oluşturma hızını değiştirecektir. Kafes iş parçacığı sayısını arayın ve kafes iş parçacığının sayısını 4 olarak değiştirin.

HTTP için basit önbelleği etkinleştirin. Önbelleği etkinleştirmeniz sayesinde ilgili web sitesini daha sonraki ziyaretlerinizde çok daha hızlı görüntüleyebileceksiniz ve bu sayede düşük bağlantıya dahi sahip olsanız sayfa inanılması güç şekilde saliseler içerisinde yüklenecektir.

Deneysel tuval özelliğini etkinleştirin. Bu ayar Chrome’un anlaşılamaz kodlar vb. materyaller için zaman harcamasının önüne geçecek ve tarayıcınızı hızlandıracaktır. Deneysel Tuvali Etkinleştir’i arayın ve Deneysel Tuval satırında Etkinleştir’i tıklayın.

Dokunmatik işlevleri etkinleştirin. Dokunmatik bir ekran kullanıyorsanız Chrome’un performansı yeterince iyi olmayabilir, ayalarda yapacağınız bu değişiklik ciddi bir performans kazanmanızı sağlayacaktır. Dokunmatik işlemleri arayın ve etkinleştirin.

Sekmeleri/Pencereleri hızlı kapatmayı etkinleştirin. Bir pencere veya sekmeyi kapatmakta güçlük çekiyor olabilirsiniz, bu ayarı etkinleştirmeniz halinde Chrome, JavaScript işlemcisinden yararlanmasından dolayı sekme ve sayfaları çok daha hızlı kapatabilecektir.

3’üncü parti uygulamalarla çakışmaya mani ol. Bu yalnızca Windows işletim sisteminde çalışır, ancak oldukça faydalıdır. Önemli bir şeyin ortasında çökmekte olan bir tarayıcıdan daha kötü bir şey yoktur, bu nedenle bu seçenek tarayıcıyı çökertebilecek yazılımın keşfedilmesi durumunda sizi uyarması için bir arka plan kontrolü yapacaktır. 3’üncü tarafla çakışmalar sekmesini bulun ve etkinleştirin.

Hızlı kaydırmayı etkinleştirin. Bu ayarı etkinleştirmeniz özellikle uzun sayfalarda işinizi çok kolaylaştıracaktır. Daha hızlı ve küçük parçalar halinde kaydırılabilir hale gelen sayfalar hem deneyiminizi iyileştirecek hem de zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

4. Adım Chrome’u yeniden başlat

Bu değişikliklerin gerçekleşmesi için Chrome’u tekrar başlatmanız gerekir. chrome://flags sayfasının alt kısmında, “Şimdi Yeniden Başlat” düğmesini göreceksiniz üzerine tıklayın. Chrome yeniden başladığında çok daha hızlı bir tarayıcı olarak ihtiyaçlarınıza cevap vermeye devam edecektir.

Yorum yap