Google Play Store Yavaş İndirme Sorunu Çözümü

Konuya puan ver!

Android Play Store’dan indirilen uygulamalar için öncelikle ilgili uygulamaya ilişkin kapsamlı bir tarama yapılır ve bu işlem bazen dakikalarca sürebilir. Cihazınızı kaç defa yeniden başlattığınız vb. bu sorun için önemli değil Play Store’dan yavaş indirilen uygulamalar için başvurabileceğiniz en etkili yöntemler DNS ve Google Play Önbelleğine ilişkin bazı düzenlemelerdir.

Bazen önbelleğinizi temizledikten sonra Wi-Fi’yi devre dışı bırakıp uygulamaları çok daha hızlı indirebilmektedisiniz ancak bu durumda internet paketinizin değerli MB’leri hızla erir. Kablosuz bir bağlantınız varsa hücresel veriden uygulama indirmek pek akılıca olmaz. Bu nedenle genel olarak bu kılavuzda kablosuz ağ üzerinden indirmelerde yaşanan soruna odaklanılacaktır.

Önbelleği temizlemek

Öncelikle iki farklı önbellek temizleme işlemi gerçekleştirmeniz gerekiyor: Google Play Store ve Google Play Hizmetleri. Bu gerekli önbellek temizleme işlemlerini gerçekleştirmek için Ayarlar > Uygulamalar > Google Play Store >Depolama alanı ve önbelleği temizle butonuna dokunmanız gerekiyor. Önbelleği temizledikten sonra uygulamanın aşağı yukarı 100 kb civarında bir boyuta düştüğünü göreceksiniz.

Ardından ayarlar uygulamasına giriş yapın ve Uygulamalar > Google Play Hizmetleri > Depolama ve önbelleği temizle butonuna dokunun. Önbelleği temziledikten sonra Google Play Hizmetleri uygulaması da aşağı yukarı 50 kb civarında bir boyuta sahip olacaktır.

Kablosuz internet bağlantınız ile şuan uygulamaları hızla indirebiirsiniz ve yüksek ihtimalle Wi-Fi ağınızla da yaşadığınız sorun bu iki adımdan sonra düzelecektir.

DNS değiştirme

Kablosuz ağ için oluşturduğunuz DNS her zaman Android işletim sistemine sahip telefonunuz tarafından desteklenmeyebilir. Sorun DNS’nin yapılandırmasına ilişkin de olabilir bu nedenle bu sorunu çözmek veya test etmek için aşağıdaki adımları izleyin.

Varsayılan olarak Android işletim sistemlerinde direkt DNS yapılandırması yapabileceğiniz bir yer yoktur ancak DNS Changer isimli uygulamayı indirip DNS adresinizi güncelleyebilirsiniz. Bu uygulamayı Play Store’dan indirin.

Bu uygulamayı indirdikten sonra dns değiştirmek için size; Google DNS, Yandex DNS, 3. Seviye DNS ve Özel DNS olmak üzere farklı seçenekler sunulur. İstediğiniz herhangi birisini seçebilirsiniz.

DNS’nin ilk testi için Google DNS’sini yapılandırın, üzerine hafifçe dokunduğunuzda Google DNS cihazınız için kullanılabilir olacaktır. Ardından indirme yapmayı deneyin ve yüksek ihtimalle sorun çözülecektir.

Eğer sorun halen devam ediyorsa internet servis sağlayıcınıza ilişkin bir problem yaşıyorsunuz demektir, operatörünüzle ardından da kablosuz internet sağlayıcınızla durumu görüşün ve yardım isteyin. Bazı IP ve DNS yapılandırmaları yapılması gerekebilir.

Yorum var

  • yavaş indirme sorunu iletişim sistemi kaynaklı ben j7 kullanıyorum nougat iletişim sistemi 7.0 ve çözümü bulana kadar yavaş indirme sorununa katlandım.ve buldum . nedir çözüm öyle dns falanla olmuyor çözüm şu ayarlar uygulamalar bölümünü açıyoruz sag köşede 3 nokta var ona tıklıyoruz özel erişim diye bir bölüm var çıkan menüde ona tıklıyoruz. Daha sonra veri tasarrufu açıkken uygulamaya izin ver iye bir sekme var ona tıklıyoruz Google play ı bulup işareti on konumuna getiriyoruz hepsi bu .sonrasında hız normale dönüyor .

Yorum yap