Google Slaytlar İle Sunum Nasıl Hazırlanır ?


Gerek iş hayatında, gerek okul hayatında, gerekse de özel hayatta bazı durumlarda slayt hazırlamak ile karşı karşıya kalmaktayız. Slayt hazırlarken pek çok farklı program ile karşılaşmak mümkün. Ancak hemen hemen herkesin tercihi kolay kullanıma ve ara yüze sahip olan programlardır. Sunum hazırlamak denildiğinde akla ilk gelen program şüphesiz ki Powerpoint programıdır. Microsoft tarafından sunulan Powerpoint programına alternatif olarak sizlere Google’un en popüler hizmetlerinden bir olan slayt sunumlar hazırlamanızı sağlayacak Google Slaytlar ile tanıştırmak istiyoruz.

Google Slaytlar ile Sunum Hazırlamak

Google Slaytlar ile sunum hazırlamak için iki farklı seçeneğiniz var. Sunumlarınızı ister bilgisayar üzerinden, isterseniz de mobil cihazlardan hazırlayabilirsiniz. Bilgisayarınızdan Google Slaytlar kullanarak sunum hazırlamak için Google Drive indiriyorsunuz ve Yeni > Google Slayt adımlarına girerek sunum hazırlamaya başlıyorsunuz. Eğer mobil cihaz ile sunum hazırlamak istiyorsanız Google tarafından sunulan ücretsiz Google Slaytlar uygulamasını iOS ve Android uygulama merkezlerinden cihazınıza indirebilirsiniz.

Adımlar;

  • Sağ tarafta yer almakta olan “ Temalar “ seçeneğinden sunumunuzun temasını seçiyorsunuz.
  • İlk menüde yer almakta olan dosya bölümünden sunumunuzu kayıt edebilir, farklı sunumları açarak düzenleyebilirsiniz. Aynı zamanda sunum içerisinde tablo eklemek için “ tablo “ ekleyebilir görünüm seçeneklerinden farklı görsel değişiklikler yapabilirsiniz. Özellikle sunum içerisinde animasyon kullanmak istiyorsanız görünüm menüsüne ihtiyacınız olacak.
  • İkinci menü ise tamamen aşağıdaki sunum alanınızın çalışmasını sağlayan özelliklerin sergilendiği bölümdür. Burada aşağıdaki seçenekler yer alır.

Metin Kutusu : Slayt içerisinde istediğiniz bir bölgeye yazı eklemek için kullanabilirsiniz.

Görüntü : Slayt içerisinde görsel kullanmak isteyenler bu seçeneği tıklayarak bilgisayarlarından görsel seçebilir.

Şekil : Sunum hazırlarken en sık kullanılan şey şüphesiz ki şekillerdir. Şekil seçeneğinde sunum içerisinde ekleyebileceğiniz pek çok animasyon ve görsel şekiller yer almaktadır.

Çizgiler : Başlıklarınızı ve içeriklerinizi birbirinden ayırmak için “ Çizgiler “ menüsünde yer alan farklı çizgi tasarımlarından birini kullanabilirsiniz.

Yorum Ekle : Sunum içerisinde küçük baloncuklar ve farklı kutu tasarımları ile küçük notlar eklemek istiyorsanız yorum ekle butonunu kullanabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.