hiVC, geleceğin unicorn’larını “erkenden” keşfedecek

İş ve girişimcilik dünyasının deneyimli isimlerinin bir araya gelmesi ile 9 ay önce hayata geçen ve erken aşama girişimlere fikir aşamasından çıkışa kadar destek sunan hiVC, çalışmalarına ve yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor.

  • 21 Ağustos 2021
  • hiVC, geleceğin unicorn’larını “erkenden” keşfedecek için yorumlar kapalı
  • 504 kez görüntülendi.
hiVC, geleceğin unicorn’larını “erkenden” keşfedecek

İş ve girişimcilik dünyasının deneyimli isimlerinin bir araya gelmesi ile 9 ay önce hayata geçen ve erken aşama girişimlere fikir aşamasından çıkışa kadar destek sunan hiVC, çalışmalarına ve yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor.

Şimdiye kadar 9 girişimi portföylerine kattıklarını vurgulayan hiVC’nin Yönetim Kurulu Başkanı Onur Topaç, geleceğin unicorn’larını erken aşamada keşfettiklerini belirterek, ortağı oldukları girişimleri büyütmeye odaklandıklarını ve yolculukları boyunca ihtiyaç duydukları tüm destekleri bir araya getirdiklerini söyledi.

Hızlı büyüme potansiyeline sahip yüksek etkili girişimleri keşfetmek üzere 22 Aralık 2020 tarihinde 25 Milyon TL başlangıç sermayesiyle kurulan ve erken aşama girişimlere odaklanan hiVC, girişimcilik ekosistemine hızlı bir giriş yaptı. 30 yıllık sermaye piyasaları deneyimi olan Inveo ve Gedik Yatırım’ın gücünü arkasına alan hiVC, şimdiye dek yurt içinde ve yurt dışında toplam 70’e yakın girişime direkt, 200’ün üzerinde girişime ise dolaylı yatırımın yanı sıra 3 adet exit gerçekleştiren girişimcilik dünyasının etkin isimlerinden oluşan yönetim ekibiyle erken aşama girişimlerin fikirden çıkış aşamasına kadar tüm süreçlerinde ihtiyaç duyduğu destek mekanizmalarına erişebilmelerine olanak sağlıyor. Ortakları arasında teknoloji dünyasının liderlerinden melek yatırımcı Ersin Pamuksüzer, Foriba’yı Sovos’a exit ettikten sonra kurucu ortağı olduğu Figopara’nın Genel Müdürlük görevini üstlenen seri girişimci ve melek yatırımcı Koray Bahar ve halka açık 2 şirketin aynı anda liderliğini yürüten Onur Topaç gibi ekosistemin duayen isimleri hiVC bünyesinde yer alıyor. Şimdiye kadar 9 girişimi portföyüne kattıklarını ve yatırım yaptıkları girişimlerin tüm büyüme sürecinde aktif rol aldıklarını vurgulayan hiVC Yönetim Kurulu Başkanı Onur Topaç “Hedefimiz geleceğin unicorn’larını henüz erken aşamadayken keşfetmek” dedi.

GİRİŞİMCİLİK DÜNYASININ EN ETKİN İSİMLERİ YÖNETİM KADROSUNDA

Türkiye ve globalde değer üreten, hızlı büyüyen girişimlere yatırım yapmış, exit etmiş isimleri bir araya getiren hiVC, girişimcilik ekosistemine yeni oyuncuları dahil ederek kurumsal dünyasını ulusal ve uluslararası ölçekte büyütmek ve genişletmek için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Yönetim kurulu başkanlığı görevini Gedik Yatırım ve Inveo Yatırım Holding CEO’su Onur Topaç’ın üstlendiği hiVC’nin yönetim kurulu üyeleri arasında teknoloji dünyasının liderlerinden melek yatırımcı Ersin Pamuksüzer ve Foriba’yı Sovos’a exit eden seri girişimci ve melek yatırımcı Koray Bahar bulunurken, teknoloji ve girişimcilik dünyasının önde gelen isimlerinden Bora Şahinoğlu da hiVC’nin genel müdürlüğü görevini üstleniyor. Hızlı büyüme potansiyeline sahip teknoloji odaklı ekiplere yatırım yapan hiVC’nin şu ana kadar yatırım yaptığı şirketlerin arasında VR Lab Academy, Git Kargo, HOP!, Aposto, helo!, Robomotion, Houston Bionics, hiBoost ve Insumo bulunuyor. 

Bu girişimlerden VR Lab Academy, ortaokul, lise, üniversite, müfredatlarına göre, gerçek formüller ile sanal ortamda deneyler yapılmasını sağlayan bir sanal eğitim laboratuvarı olarak konumlanırken, Git Kargo yeni nesil kargo taşımacılığı hizmeti sunuyor. hiVC’nin yatırım yaptığı şirketlerin arasında belirli periyotlarda tekrar eden ve hataya açık işlerin otomasyonunun sağlanması için şirketlere RPA çözümleri geliştiren Robomotion’ın yanı sıra paylaşımlı mobilite üzerine yoğunlaşan teknoloji girişimi HOP!, özgün haber içeriklerini teknoloji ile birleştirerek mobil uygulama, podcast ve bültenler aracılığı ile kullanıcılarına tarafsız içerik sunan Aposto!, girişimcileri güçlendirmek, girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak, yatırımcılar ve girişimcilerin yaşamlarına dokunan araçlar yaratmak için tasarlanan işbirliği platformu helo! bulunuyor. Ayrıca, nörolojik rahatsızlığı bulunan hastaların fizyoterapi olmadan da tedavi olmasını sağlayacak ev tipi tıbbi cihaz üretimi yapan Houston Bionics de yine hiVC’nin portföyünde yer alıyor.

hiVC bu şirketlerle birlikte hem portföyüne dahil ettiği hem de henüz yatırım alma aşamasına gelememiş ama potansiyeli yüksek girişimlere yönelik girişimlerin ürün geliştirme, pazarlama, finans ve tüm süreçlerine aktif destek sağlayacak girişim geliştirme şirketi hiBoost’a da yatırımını tamamladı. hiVC’nin en güncel yatırımı ise kişiselleştirilmiş alışkanlık yolculukları oluşturmak için verilerle çalışan ve alışkanlıklar yaratmanıza yardımcı olan Insumo oldu.

“YENİ ‘DÜNYAMIZ’ ile EKOSİSTEMİMİZİ DAHA DA GENİŞLETECEĞİZ”

Türkiye ve globalde değer üreten girişimleri yakından takip eden ve bugüne dek geniş bir girişim havuzu oluşturan hiVC’nin bütüncül bir bakış açısıyla, girişimlere ihtiyaçlarına göre destek vererek Türkiye’deki çıkış sayısını artırmayı hedeflediklerini vurgulayan hiVC Yönetim Kurulu Başkanı Onur Topaç, şöyle konuştu: “hiVC çatısı altında girişimleri büyüme potansiyeli odaklı analiz ediyor ve geleceğin unicorn’larını keşfediyoruz. Girişimciler ile el ele kazanan iş modelleri oluştururken, girişimleri yatırım sürecine hazırlıyor ve yatırım sonrası gelişim süreçlerinde aktif bir şekilde desteklemeye devam ediyoruz. Girişimleri sonraki yatırım turlarında ihtiyaçlarını karşılayabilecek ulusal ve uluslararası yatırım ortakları ile bir araya getirmenin yanında ekosistemi uzun yıllar boyunca destekleyen kişilerle aynı masayı paylaşıyor, ekosistem liderleri önderliğinde şeffaf ve güvenilir süreçler yürütüyoruz. Girişimleri desteklemeyi sürdürecek ve ekosistemimizi önümüzdeki aylarda lansmanını yapacağımız yeni “dünyamız” ile daha da genişleteceğiz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı