Huawei Mate S İnceleme: Özellikleri ve Performansı

Konuya puan ver!

Türkiye pazarına geçtiğimiz yıllarda oldukça sükse yaparak giren Huawei, Android mimarisi içerisinde cihazlar üretmeye ve bu cihazları olabildiğince özgün tasarımlar ile buluşturmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda, özellikle Türkiye’de pek çok çalışma ve sponsorluk anlaşmasına imza atan Huawei’nin son olarak Galatasaray’a sponsor olması da dikkatleri oldukça üzerine çekmiş, Galatasaray logolu pek çok telefonu ile taraftarlara büyük jestler yapmıştı. Marka, 2016’nın tasarımı en iyi amiral gemilerinden Mate S modelini 2016’nın ilk aylarında piyasaya sürdü. Özellikle Türk Telekom ile yapılan anlaşmalar ve kampanyalar ile cihazın talepkârları da oldukça arttı denilebilir.

Iphone benzeri minimal ve sade tasarımlarla piyasaya giren Mate S, tasarımı, donanımı ve kamerası ile oldukça iyi bir telefon gibi görünüyor. Ancak, bu cihazı yerinde ve derinden incelemek, detaylandırmak, herkes için daha doğru bilginin sağlanması amacı ile; çok daha iyi olacaktır.

Görünüm / Tasarım

huawei mate s tasarim

Huawei, Mate S modelinde tamamı ile sade ve estetik bir görüntü sunmaya gayret etmiş. Elinizde oldukça şık duran telefonun boyu 149.8 mm. 156 gram olan telefon, ağırlığını tamamen tasarımda kullanılan malzemelerden alıyor diyebiliriz. Alüminyum ve metal alaşımlı malzemelerin kullanıldığı çerçeve ve gövde bölgesi; darbelere karşı oldukça dayanıklı ve ağır malzemeler ile bir nevi korunuyor da. Kısaca, elinize aldığınızda ağırlığını ve şıklığını hissettiren; oldukça estetik bir telefon olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında, Mate S’in altın, siyah ve gümüş renklerle piyasaya çıktığını da belirtelim.

Görünürde herhangi bir fiziksel tuşun bulunmaması, ekranın tamamen kapasitif tuşlar ile yönetilebilir halde olması, hem kullanım genişliğinin artmasını hem de oldukça güzel bir tasarımı beraberinde getirmiş. Bunun yanında arka taraftaki kameranın çıkıntısı olabildiğince içeriye girintilenerek; bu durum azaltılmaya ve daha estetik bir tasarım oluşturulmaya çalışılmış diyebiliriz. Köşeleri keskin eğimli olan Huawei Mate S’in bu eğimleri de telefona ayrı bir hava katmış.

Velhasıl, görünümün 2016 yılındaki amiral gemilerine kıyasla oldukça iyi ve şık olduğu rahatlıkla söylenebilir. Elbette, bu durum diğerleri ile kapışmayacağı anlamına da gelmiyor. Bu durum, biraz da zevk işi bildiğiniz gibi.

Ekran

huawei mate s ekran

5.5 İnç Full HD bir ekrana sahip olan Huawei Mate S, bizleri AMOLED ekran teknolojisi ve 401 PPI piksel yoğunluğu ile karşılıyor. Pek çok marka, Quad HD çözünürlük teknolojisini kullanırken Mate S’in Full HD kullanması, size biraz garip gelebilir ancak donanıma baktığımızda, değerine göre çok daha uyumlu bir ekran teknolojisi olduğunu belirtebiliriz. Kaldı ki, gerçek gözle Quad HD ve Full HD’yi ayırabilmeniz zaten çok da kolay değil. İki ekran teknolojisinden de istediğiniz verimi alabilmeniz mümkün.

2.5 D eğimli ekran tasarımı bulunan Huawei Mate S, ekran gövde oranı olarak bizi hayli doyuruyor. Zira, normalde amiral gemilerinin en üst modellerinde görebileceğimiz %70 seviyesi; çok üst düzey bir amiral gemisi olmamasına rağmen Mate S’te %73,93 ve bu durum sizi oldukça memnun edebilir.  Cam tarafı Corning Gorilla Glass 4 ile korunan Mate S’e herhangi bir zarar gelmemesi adına tüm önlemleri alan Huawei, aynı zamanda multi touch’un yanında sizler için ekran özelliklerine bir de kış ayları için Glove Touch özelliğini kondurmuş. Glove Touch sayesinde soğuk havada eldivenlerinizi çıkarmanıza gerek kalmadan, hassas dokunmatik ayarları ile bu cihazı eldivenlerinizle kolay bir biçimde kullanabileceksiniz.

Yazılım

huawei mate s yazilim

Huawei Mate S, tarafınıza Android mobil işletim sisteminin 5.1.1 sürümü ile geliyor. Android’in 6 sürümü çıkmasına rağmen yetiştirilemeyen ve 5.1.1 ile uyumlu bir şekilde çalışıp planlanan bir güncelleme olarak 6’nın da yakın zamanda alınabileceği söylenen Huawei Mate S’te, Android’in içerisine harmanlanmış arayüz olarak ise; Huawei’de artık görmeye oldukça alışık olduğumuz Emotion UI var. 3.1 sürümü ile gelen bu arayüz, cihazı olabildiğince özel kılmak amacı ile yapılmış ve değişen duvar kağıdı, kişiselleştirilebilir özellikler ve pek çok tema seçeneği ile; telefonu ile tasarım yönünden uğraşmak isteyenler için çok uygun.

Tamamı ile kapasitif bir ekrana sahip olan Huawei Mate S’in NFC desteği mevcut. Bunun yanında 4.5 G özelliği ve Cat 6 sınıfında ve oldukça rahat bir şekilde verim alınabilecek bağlantı hızlarını sizlere verebiliyor. Gelişmiş bir ses kaydedicisi bulunan ve herhangi bir parazit yapmayacak şekilde geliştirilen bir özelliğin yanında, Huawei beam, smart wireless araçları, yüksek kaliteli hi-fi sesi kontrol edebileceğiniz bir panel ve elbette tek elde kullanım modu gibi pek çok özellik bulunuyor.

Kısaca, oldukça uyumlu ve donanımla stabil bir şekilde çalışan yazılımı Huawei Mate S’te görebiliyoruz.

Donanım

huawei mate s donanim

Gelelim birazcık eleştirilen donanım kısmına. Zira, Huawei Mate S’ten daha iyisini bekleyen çok fazla insan vardı. Yonga seti olarak Hisilicon Kirin 935 kullanan Huawei, Mate S modelinde ARM V8-A mimari ile birlikte 2.2 Ghz, 8 çekirdek bir Quad Core ARM Cortex ana işlemci kullanıyor. Bu özellikleri ile diğer amiral gemileri ile biraz zor kapışacak olan Mate S’in en azından 3 GB olan Ram değeri; 4 yahut 6’ya çıkarılabilirdi diye düşünen pek çok kullanıcı olduğunu da belirtelim.

Oyun ve benzeri performans gerektiren uygulamalarda, Huawei Mate S ile sıkıntı yaşayabileceğiniz aşikar ancak bu sadece uzun süreli kullanımlar için geçerli. Bunun yanında, kolay bir şekilde gündelik kullanım için uygun bir telefon olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz Mate S’in.

32 GB bir dahili depolaması olan Huawei Mate S, arttırılabilir hafıza seçeneği ile dışarıdan 128 GB’a kadar destek alabiliyor. Son olarak cihazın Antutu puanı 48,700.

Kamera

huawei mate s kamera

Arkada 13 megapiksellik bir kamera ile bizlere merhaba diyen Huawei Mate S, dual led flaşı ile göze çarpan pek çok yazılım özelliğini de bizlere sunuyor. Dual led sayesinde özellikle renk dengesini oldukça iyi bir biçimde oturtabilen Mate S modelinin sesli komut, perde hızı kontrolü, odak takibi ve hdr fotoğraf çekimi gibi pek çok yazılımsal özelliği de mevcut. Ufak bir donanım yaması olarak, safir kristal bir objektif kapağının arka kamerada bulunduğunu da belirtmemiz gerek.

Diyafram genişliği 2.0 olan arka kamerada, dar alanlarda oldukça geniş çekimler yapabilmeniz sadece bu özellikle dahi mümkün kılınabilmiş ve bu durum oldukça rahat bir fotoğraf çekme hobisinin oluşmasını sağlayabiliyor. Zira, günümüzde manzara çekimleri hobi olarak pek çok insan tarafından mobil cihazları üzerinden yapılabiliyor. Son olarak, 1080P’ye kadar kaliteli video çekimi yapabilmeniz de mümkün.

Ön kamerada ise Huawei Mate S, 8 megapiksellik bir kamera kullanmış. İlginç bir şekilde ön kamerada da led flaş bulunduran Huawei Mate S’in ön kameradaki en dikkat çeken özelliği bu ve elbette diyafram açıklığı.

Batarya

huawei mate s batarya

Donanım ve yazılım konusunda ortalama bir iş çıkaran Huawei, Mate S modelinin batarya konusunda iyiden iyiye “vasat” bir durumda diyebiliriz rahatlıkla. Pek çok orta segment ile amiral gemisi arasındaki modelde, en azından Type-C Usb girişi ve elbette hızlı şarj desteği görebilmekteyiz ancak Mate S modelinde Huawei ikisini de kullanmamış. 2700 mAh bir batarya ile karşınıza çıkan cihaz, Micro Usb girişi ile geliyor ve herhangi bir şekilde bataryanın çıkarılabilirliği de mevcut değil.

Yazılım ve donanımın akıcılığı aşikâr ancak bu batarya değeri ile Huawei Mate S’in ne kadar kullanılabileceği muamma. Pek çok kullanıcıdan, bu konuda şikayetlerin geldiğini bilmekteyiz. Bu sebepten, batarya konusunda geçer notu pek zor alıyor Huawei Mate S.

Sonuç


Fiziksel tasarım konusunda oldukça iyi bir model olan Huawei Mate S’in özelleştirilebilir bir arayüz ve elbette kişiselleştirilmiş bir içerik ile gelebilmesi, kullanıcısını oldukça memnun edebilen özelliklerden bir tanesi. Özellikle Emotion UI, 2016’nın en hoş arayüzlerinden bir tanesi ve Huawei’nin bu konuda hakkı kesinlikle yenemez. Suya yahut toza dayanıklılığı bulunmayan bir model olarak Huawei, fiziksel olarak zarar görmeye neredeyse müsait.

Donanım konusunda ise ortalama bir performans sergilemiş olan marka, bu modelinde batarya – yazılım – donanım üçlüsünü kararlı bir hale getirmeyi çoğu zaman başaramamış. Kaldı ki, donanıma yüklendiğinizde telefonda zorlamalar görebilmeniz de doğal.

Dolayısıyla, bu fiyata 2016’da çıkan ve Huawei Mate S modeli ile yarışabilecek nitelikte marka ve modelleri mevcut. Yine de tasarımının hakkını vererek ve gündelik kullanım için uygun olduğunu söyleyerek, bu yazıyı kapatmamız ve almak isteyenlerin özellikle bataryadan çok şey beklememeleri gerektiğini belirtmemiz mümkündür.

 

Yorum yap