Huawei P9 İnceleme : Kamera Özellikleri İle Fark Yarattı

Konuya puan ver!

Yıllardan beri kendini geliştirmeye devam eden ve markası altında özellikle cep telefonu modellerini sürekli üstüne bir şeyler ekleyerek çıkaran Huawei, 2016 yılında P9 kod adlı amiral gemisi ile karşımıza çıktı. Premium diye tabir edilebilecek bir tasarımı olan, performansının da oldukça etkileyici olduğu Huawei P9; bu yıl piyasaya verilen amiral gemilerinin tasarım olarak en estetiği desek, yanlış olmayacaktır.

Görünüm / Tasarım

huawei p9 tasarim

Harika bir görünüme sahip olan telefonu elinize aldığınızda, gerçekten seçkin bir hissiyat yaşatıldığını ve yaşayabildiğinizi söylememiz mümkün. Gümüş renginde tasarım çizgileri ile alüminyum kalitesini bir araya getirerek, tamamı ile metal bir tasarımla karşımıza çıkan P9’un 2016’nın en iyi tasarıma sahip telefonlarından olduğunu rahatlıkla belirtebiliriz. Iphone benzeri, minimal bir tasarım ile karşımıza çıkan P9 modelinde Huawei, fiziksel tuşlar kullanmak yerine kapasitif tuşlar kullanmayı tercih etmiş ve sadece yanlarda, ses, açma, kapama gibi tuşlarda fiziksel tuşları görebiliyoruz. Bunların da elle tutuşu ve dokunma kolaylığı oldukça başarılı zira hafif çıkıntılı bir fiziksel tuş tasarımı kullanıldığı söylenebilir. Oldukça rahat bir şekilde tutuş sağlayabileceğiniz telefonu tek elle kullanabilmeniz pek mümkün olmasa da, tek elle tutabilmeniz ve belli başlı işlemleri gerçekleştirebilmeniz mümkün. Arkasında iki adet kamerası bulunan ve oldukça kaliteli bir görünümü olan Huawei P9, fiziksel görünümü seçkin ve estetik cihazlardan bir tanesi.

Ekran

huawei p9 ekran

5.2 inç bir ekran ile birlikte gelen Huawei P9’un IPS LCD ekran teknolojisine sahip olduğunu söylemekle beraber, Full HD bir ekran kullandığını da belirtmemiz gerekiyor. Pek çok 2016 rakibi, Quad HD gibi ekranlara yönelirken Huawei’nin Full HD bir ekrana sahip olması sizi cezbetmeyebilir ancak Full HD ile Quad HD arasında insan gözünün görmeyeceği kadar ufak farklar bulunduğundan, herhangi bir sorun olmaksızın bu ekranda da rahatlıkla kaliteyi yaşayabileceğinizi söyleyebiliriz. 2.5 D eğimli bir ekranı bulunan Huawei P9 modelinin Full HD ekran ile birlikte daha az şarj tüketimi yapması, yine cihazı iyi yapan etkenlerden bir diğeri.

Günümüzde her markanın bir arayüzü mevcut, Huawei de kendi arayüzü olan Emotion UI arayüzünü kullanmaya devam ediyor ve içerisinde pek çok tema, duvar kağıdı bulunan Emotion UI 4.1 sürümü ile geliyor. En önemli özelliklerden bir diğeri ise, elbette ekran / gövde boyutunun oranı. Genelde en iyi amiral gemilerinde %70 gibi bir orana sahip olan ekran gövde boyutu, Huawei P9 cihazında %72,51 değeri ile göz kamaştırıyor desek, yanlış olmaz.

Kısacası, Huawei P9’un bir tasarım ve ekran harikası olduğunu söylememiz rahatlıkla mümkün. Multi touch, full HD ekran gibi pek çok deneyimi bir arada yaşayarak kaliteyi tasarım ile birlikte ekranda da hissedebiliyorsunuz.

Donanım

huawei p9 donanim

Cihazın en kısır olduğu alanlardan bir tanesi donanım alanı diyebiliriz. HiSilicon Kirin 955 yonga seti ile karşımıza çıkan P9, 8 çekirdek, Cortex A7 ve 2.5 ghz bir işlemci kitine sahip. Bu kit ile neler yapılır neler, demeyin… Çünkü rakipleri çok daha fazlasını, çok daha iyi donanımlarla hem de aynı fiyata yapabiliyor. 3 GB bir Ram’e sahip olan cihaz, pek çok oyunu akıcı bir şekilde oynatabilirken bunun ne kadar süreceği biraz muamma. Akıcı bir oyun deneyiminin her amiral gemisinde olabileceğini, olması gerektiğini biliyoruz ancak bu yepyeni oyunların gelişini ve yepyeni oyunların, daha kaliteli yonga setlerine olan isteğini maalesef kapatmıyor. Dolayısı ile, grafik kiti ile birlikte işlemci kitinin “daha iyi olabilir” sekansında bir cihaz olduğu söylenebilir P9’un.

Kaldı ki, salt alüminyum bir cihazın bundan daha iyi bir donanım kalitesini hak ettiğini söylemek de yanlış bir tutum olmayacaktır diye düşünüyoruz.

32 GB‘lık bir dahili hafıza ile gelen cihazın, depolama alanının daha da arttırılabileceğini söylememiz mümkün. 128 GB’a kadar hafıza kartı ile depolama alanını arttırabileceğiniz cihaz, güzel özelliklerinden bir tanesi de bu detayla sunuyor. Zira, son zamanlarda markalar Micro SD desteğine negatif yanıt verebilmekteler ancak Huawei bu akıma uymamış gibi görünüyor.

Ek olarak, arka tarafta; muhtemelen tek elle tutabildiğiniz telefonda direkt işaret parmağınıza hitap edecek bir parmak izi sensörünün bulunduğunu da belirtelim. ARM V8 işlemci mimarisi ile sunulan ve donanım kiti “ortalamanın biraz üstünde” olan bu cihaz için, söylenebilecek daha fazla şey, en azından donanım alanında yok.

Yazılım

huawei p9 yazilim

Yazılım konusu, belki de Huawei’nin en başarılı olduğu ikinci konu olabilir. Android 6.0.1 Marsmallow işletim sistemi sürümü ile gelen P9, aynı zamanda kendi içerisinde, Android işletim sistemine harmanladığı Emotion UI arayüzü ile geliyor. Touchwiz kadar şık ancak onun kadar ram harcamayan, harika temaları ile hemen hemen her özelleştirmeyi tarafınıza sunabilen bir arayüz olan Emotion UI, aynı zamanda işlemci kitini de yormaması ile biliniyor.

4.2 Bluetooth sürümü, Glonass Gps özelliği gibi yazılım etmenlerinin yanında, hem yazılımsal, hem de donanımsal bir özellik olarak 4.5 G desteğini de sunabilen Huawei P9, Cat 6 sınıfında.

Batarya

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Donanım ve yazılım kısmının en önemli tarafı, elbette burası. Uzun kullanımlarda ne olacağı pek de kestirilemeyen zira sık sık güncelleme alabilecek bir amiral gemisi olarak stabilizasyon çalışmalarının yapılıp yapılmayacağını bilmediğimiz P9 modelinde, donanımsal olarak 3000 mAh batarya bulunduğunu ve incecik bir kasaya sığdırıldığını söyleyebiliriz. Bunun yanında, bu bataryanın yazılımsal olarak en azından varsayılan durumda Emotion UI ve diğer varsayılan yazılımlarla arası gayet iyi. Telefon, yazılım ve batarya uyumu olarak muhteşeme yakın bir stabilizasyon sergiliyor. Yaklaşık 8 saat internet, 12 saat video, 56 saat müzik oynatma gerçekleştirebiliyorsunuz. 3000 mAh bir batarya, sizi muhtemelen “full” bir kullanımda, 1,5 güne kadar götürecektir.

Son olarak, Usb Type-C ile, son sınıf bir şarj kitinin bulunduğunu ve bu şarj kitinin çok daha sağlıklı & hızlı şarj etme özelliklerinin olduğunu söyleyebiliriz.

Kamera Özellikleri

huawei p9 kamera ozellikleri

Geldik cihazın en önemli özelliklerinden bir tanesi olan kamerasına ve kamera performansına. Huawei, P9 kod adlı amiral gemisinde kamera yönünden büyük oynadı desek yeridir. Geçtiğimiz yıllarda, çift lens kullanan pek çok cihaz görmüştük ki HTC M8 bunların en iyilerinden bir tanesi olarak görülüyordu ancak Huawei, P9’da bir devrim yaratarak, asırlık çınar Leica ile anlaştı ve kameralarında Leica lensleri kullanmakta.

Arka taraftaki iki kameranın biri RGB, bir diğeri ise Monokrom olarak adlandırılabilir. Çekim yöntemleri ile adlandırabileceğimiz bu kameralardan monokrom, derinlik analizi yapması için konulmuş. RGB ise, standart fotoğraf çekimi için. Ancak, bu kameraların onlarca özelliği var ve bu özellikler diğer markalarda, pek görülmeyen, görülse de bu denli kaliteli olmayan özellikler. Perde hızı kontrolünden tutun da, seri çekim, odak takibi, hibrit odaklama, hdr gibi pek çok özelliğe gark olan Leica patentli kameralar; Huawei P9’un en büyük alınma sebepleri olabilir rahatlıkla.

1080P Full HD video kaydı yapabilen ve 30 gibi iyi bir fps değeri sunan kamera, profesyonel fotoğrafçılığa ilk adım için bütün özellikleri sunabilen, harika bir etmen denilebilir rahatlıkla. Evet, yanlış duymadınız. Profesyonel bir makinede yapabileceğiniz pek çok ayarı, Huawei P9’un Leica patentli kameralarında rahatlıkla bulabilir, ayarlamaları manuel bir biçimde gerçekleştirebilirsiniz. Son olarak, kameraların 12 Megapiksel olduğunu belirtelim.

Ön kamera ise yine Leica patentli olup, 8 Megapiksel değerinde görüntü veren kaliteli bir lense sahip. Diyafram genişliği, 2.4 gibi bir değerde ve diğer ön kameralara göre biraz daha fazla. Bu da daha geniş bir alanı kaplamasına olanak verebiliyor.

Kısacası, Huawei P9’un kameralarının kalitesi, piyasadaki hemen hemen tüm cihazları yerle bir edebilecek kapasitede.

Sonuç


2016’nın belli alanlarda en iyi amiral gemilerinden bir tanesi olan Huawei P9, eğer fotoğraf çekmeyi bir hobi haline getiriyorsanız ve tasarım harikası bir cihaz istiyorsanız; alınabilir olarak rahatlıkla nitelendirilebilir. Bu özelliklerinin yanısıra, yazılım ve batarya uyumu sayesinde de, uzun kullanım testinde iyi sonuçlar verebileceğini düşünmekteyiz. Donanım ve performans açısından “daha iyi olabilirdi” desek de, bu eksi yönleri rahatlıkla batarya, kamera, tasarım gibi yönlerle kapattığını söyleyebileceğimiz Huawei, dönemin en iyilerinden biri gibi görünüyor.

Jireskop, pusula, ortam ışığı sensörü ve benzeri pek çok sensörü içerisinde barındıran Huawei P9’un son olarak suya yahut toza dayanıklılığı olmadığını da üzülerek belirtelim. Zira, bunlar günümüzde oldukça önemli etmenler olarak, küçük de olsa sahneden inmiyorlar.

Yorum yap