Instagram’da Binlerce Kişinin Hesapları Çalındı!

Konuya puan ver!

Popüler sosyal paylaşım uygulaması olarak bilinen Instagram’ın şu anda dünya genelinde 700 milyondan fazla aktif kullanıcısının olduğu belirtilmektedir. Her gün milyonlarca kişi Instagram üzerinden video, resim paylaşabilmektedir. Ancak bilindiği üzere Instagram’da da bazı güvenlik açıkları bulunabiliyor. Instagram’da binlerce kişinin hesapları çalındı.

Hackerlar Instagram’da inanılmaz bir bug buldu. Bulunan bu bug aracılığı ile Instagram’da şu ana kadar binlerce kişinin tüm bilgilerine erişildiği ve hesapları çalındığı iddia ediliyor. Üstelik hackerlara göre çok ünlü kişilerin hesaplarını ele geçirmişler. Bilindiği üzere Selana Gomez’in Instagram hesabı çalınmış ve sevgilisi Justin Bieber ile mesajları, bir birlerine attıkları fotoğraflar ifşalanmıştı. Bu resimlerin çoğu siteler üzerinden parayla satıldı ancak hackerlar halen hesap çalmaya devam ediyor.

Hangi Ünlülerin Hesapları Ele Geçirildi

700 milyondan fazla kişinin kullandığı ancak bug bulunmasından sonra çok güvensiz olduğu anlaşılan Instagram’da pek çok kişinin hesabı ele geçirildi. Peki şu ana kadar hangi ünlülerin hesapları ele geçirildi. Yurt dışı kaynaklı sitelere bakıldığında ünlü kişilerin bilgileri 10 dolara satıldığı gözükmektedir. Buna göre Selena Gomez, David Beckham,Emma Watson, Emilia Clarke, Victoria Beckham, Beyonce, Lady Gaga, Rihanna, Taylor Swift, Katy Perry, Zinedine Zidane, Neymar ve Ronaldinho gibi çok bilinir kişilerin hesaplarının da çalındığı söyleniyor.

Yukarıda isimleri geçen kişilerin hesap bilgileri, telefon numaraları sadece 10 dolar karşılığında yurt dışı kaynaklı siteler tarafından satılıyor ve bu bilgiler satıldığı için ilgili kişilerin hesaplarının ele geçirildiği belirtilmektedir.

Nasıl Önlem Alabiliriz

Hackerlar tarafından bulunan bug Instagram’ı çok güvensiz bir hale soktu. Peki Instagram’ın bu açığından zarar görmemek için kullanıcıların ne yapması gerekiyor. Unfollow için yapılmış olan programlar kesinlikle güvensizdir. Çünkü siz bu programlara kullanıcı adınız ile şifrenizi vererek giriyorsunuz. Yani o dakikadan sonra sizin tüm bilgileriniz ele geçirilmiş oluyor. Tabi ünlü kişilerin bilgileri bu şekilde çalınmadı. Bu sadece sizin alabileceğiniz bir önlemdir. Bunun dışında yapacağınız bir şey yok.

Eğer ele geçirilmesini istemediğiniz belgeleriniz ya da mesajlarınız varsa hemen Instagram’dan bunları kaldırınız. Çünkü kötü kişiler tarafından ele geçirilirse maddi, manevi zarar görebilirsiniz.

Yorum yap