İnternetten İndirilen APK Dosyaları Güvenli Midir?

Android kullanıcıların indirmiş olduğu APK dosyaları gerçekten güvenli mi? Telefona her hangi bir zarar verir mi?


Android kullanıcılara özel olarak sunulmuş olan Google Play aracılığı ile her gün milyonlarca uygulama indirilmektedir. Pek çok oyun yapımcısı oyun içi reklam yerine oyunu ücretli olarak satarak para kazanmaya çalışmaktadır. Fakat bu uygulamalara para ödemek istemeyen yazılımcılar söz konusu uygulamanın apk dosyasını yaparak internete sunmaktadır. APK dosyaları Android işletim sistemine sahip telefonlar tarafından rahatlıkla indirilmekte ve uygulama ücretsiz olarak kurulmaktadır. Bu sayede pek çok kişi yasal olmadığı halde ücretli uygulamaları ücretsiz olarak telefonuna kurmaktadır. Peki bu nederece doğru? ve ne kadar güvenli?

Tehdit Uygulaması Olabilir

Öncelikle aradığınız ancak Google Play’de bulamadığınız uygulamayı APK olarak indirmek size büyük tehdit oluşturabilir. Çünkü oyun Google Play’e sunulmamışsa Google bu içerikten şüphe etmiş ve kullanıcıların indirmesini istememiştir. Eğer böyle bir uygulamanın APK dosyasını bulur ve telefonunuza indirip yüklerseniz tüm verileriniz çalınabilir.

Google Play’de bulunan ve ücretsiz olarak sunulan oyunlarında APK’ları büyük tehlike içeriyor olabilir. Çünkü Android işletim sistemine sahip telefonların en güvenli uygulama indirebilecekleri bölüm kesinlikle Google Play’dir. Ücretsiz olan bir uygulamayı buradan indirmek yerine APK ile internetten indirirseniz telefonunuz zarar görebilir. Ücretli bir oyunun APK’sını indirirseniz öncelikle yapımcısına emek hırsızlığı yapmış olacaksınız. Bu uygulamayı APK’ya çevirenler firma olmayıp bireysel yazılım hırsızları olduğu için uygulamaya koyacakları kötü içerikler ile telefonunuzun tüm verilerini çalabilirler. Bu yüzden APK indirmek yerine mutlaka uygulamaları Google Play’den indirmelisiniz.

Bir Cevap Yazın