iOS ve Android Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Konuya puan ver!

Tarihin gördüğü en büyük teknolojik rekabeti yaşayan Android ve iOS, yaptıkları yeniliklerle rekabeti kızıştıracak gibi görünüyor. iOS işletim sistemini sadece Apple ürünlerinde kullanan firma, birçok telefonda kullanılan Android işletim sistemi ile yarışabilmek için yayılmayı düşünebilir. Android Linux normal bilgisayar ortamında Windows ile rekabet edemedi ancak iş akıllı telefonlar ve tabletlere gelince Windows’un adından bile bahseden yok. Genel rekabetin yaşandığı iOS ve Android arasındaki farklar nelerdir baktığımızda kimin neden önde olduğu daha iyi anlaşılacaktır.

iOS yapısına dışarıdan müdahaleyi mümkün kılmayan bir yapıya sahipken Android daha geliştirilebilir ve zenginleştirilebilir açık bir yapıya sahip. Son gelişmeleri takip ettiyseniz Amerika’da FBI güvenlik merkezinin isteğine rağmen Apple iOS gizli bilgileri hakkında açık vermedi. FBI şifreleri kırmak için epey uğraştı. Ancak bu güvenlik katılığı mp3 yüklerken bile size zaman kaybettiriyor. Android işletim sisteminde ise müdahale daha kolay. Kendiniz müdahale etmek isterseniz problem yok ama dış saldırılara karşı savunmasız olduğunu söylemeliyiz.

iOS mu yoksa Android mi diye soracak olursanız, biz anlatalım siz karar verin. Kullanım ve ara yüz bakımından Android daha karmaşık ve menüleri zor bulunan bir yapıda. iOS ise tüm menüleri ve ayarları tek başlık altında daha basit bir şekilde sıralamış.

Performans olarak incelediğimizde Android birçok cihazda kullanıldığı için farklı modellerde farklı performanslar gösteriyor. Oysa ki iOS’un performansı gayet net bir şekilde donmadan ve çok hızlı bir şekilde ilerliyor.

iOS Android farkının ortaya çıktığı diğer başlık uygulamalar. Android sanal mağazasında 400 bin farklı uygulama bulunuyor ancak iOS sanal mağazasında 500 bin farklı ürün barınıyor.

Sınırlamalar ve esneklik konusuna gelecek olursak Android daha esnek kullanılabilirken, iOS esnekliği sevmiyor. Güncellemeler konusunda ise Android çok müşterisi olduğu için güncellemelerde yavaş davranıyor; çünkü her bir güncellemede birçok eski sürüm işlerliğini yitirecek ve bu durum müşterilerin çok işine gelen bir durum değil. iOS ise güncelleme konusunda her yeni iPhone modeli ile paralel hareket ediyor. Yeni iPhone üretilirse iOS da yeni sürüm oluyor.

Yorum yap