iOS vs. Android Makalelerine Bir Yenisi Daha


Ios ve Android, yıllardır kapışan ve dönem dönem tahtlarını birbirine kaptıran iki farklı işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Android, açık kaynaklı olarak pek çok cihazda kullanılırken Apple’ın orijinal ve resmi işletim sistemi olan Ios, tamamı ile kendi cihazlarında kullanılması için tasarlanmış. Böylece, kapalı bir kaynak ve güvenliği büyük bir işletim sistemi olarak büyük bir avantaj sağladığını söyleyebiliriz. Ios işletim sisteminde güvenliğin had safhada olduğu bilinse de, jailbreak gibi işlemler sayesinde, bu cihazın güvenliği en düşük seviyelere de inebiliyor. Zira, Android’in root yetkisinde de aynı durumu görebiliriz rahatlıkla. Root yetkisi verilen cihazlarda daha fazla zararlı yazılım rahatlıkla barınabiliyor ve buna herhangi bir engel neredeyse kalmıyor. Bugün, Android ve Ios işletim sistemlerinin belli konularda karşılaştırmasını yapacağız.

Güvenlik

Android de, Ios işletim sistemi de güvenlik konusunda; eğer yetkiler bir şekilde aşılırsa sınıfta kalan cihazlar ancak yetkilerin aşılmaması halinde oldukça güvenli olan bir Ios işletim sisteminin bulunduğunu söylemek gerek. Android, her şeye rağmen açık kaynak olduğundan bazı zamanlarda güvenilmez olabiliyor ve özellikle mağaza dışından, dış bağlantılardan yüklenen apk dosyaları telefonunuza büyük zararlar verebiliyor. Bu sebepten, Ios işletim sisteminin varsayılan bazda daha güvenli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz.

Tasarım

Tasarım konusunda, Android’in çok daha çeşitli olduğunu ve özelleştirme sevenler için Android’in biçilmiş kaftan olduğunu söylememiz mümkün. Ios’a nazaran daha fazla tema seçeneği ile devreye giren ve her marka / modelinde oldukça farklı tasarımları gözler önüne serebilen Android, örneğin Samsung’da Touchwiz işbirliği ile harikalar yaratabiliyor. Açık kaynak olduğundan belli başlı sistemlerle rahatlıkla harmanlanabilen Android işletim sistemleri bu konuda bir tık önde.

Güncelleme

Güncelleme konusu da Android’in meşakkatli hallerinden bir tanesi. Kolay kolay her markanın zamanında güncelleme vermediğini ve Android’in bunun için belli başlı hamlelere giriştiğini söylememiz mümkün. Bunun yanında, çalışmalar devam ederken Android tarafında; Iphone yahut Ios tarafının güncellemeleri her telefon için anında ve hızlı bir biçimde verdiğini söyleyebiliriz. Elbette, desteği kesilen telefonlar haricinde bu durum böyle.

Bir Cevap Yazın