iPhone 7 Sloganı Çin’de Alay Konusu Oldu

Apple’nin iPhone 7 için belirttiği This is 7 sloganı Çin’de büyük alay konusu oldu.


Apple 7 Eylül 2016 tarihinde iPhone 7 modelini tanıtarak büyük ilgi gördü. Söz konusu model diğer iPhone modellerinden oldukça farklı gözükmektedir. Bu modele çok fazla özenen Apple cihazı için birde slogan üretti ve ”This is 7” ifadesini kullandı. Bu cümlenin pek çok dünya dilinde farklı anlama geldiği herkes tarafından bilinmektedir. Örneğin Türkçe’de iPhone 7’nin sloganı işte 7 anlamına geliyor. Diğer dünya dillerinde ise çok farklı anlamlara gelebilmektedir. This is 7 sloganı nedeni ile Çin’de Apple alay konusu oldu.

Alay Konusu Olma Nedeni Öğrenildi

Peki Apple’nin üzerine titreyerek üretmiş olduğu iPhone 7 modeline söylediği This is 7 sloganı Çin’de neden alay konusu oldu. Bunun nedeni şöyle belirtildi. Asya ülkelerinde oldukça fazla konuşulan Kantonca lehçesinde This is 7 sloganı ”penis” anlamına geliyor. Durum böyle olunca Apple özellikle Çin’de alay konusu oldu.

Bu durumdan haberi önce olmayan ve sonra sloganının penis almanıza geldiğini öğrendikten sonra hemen sloganı değiştiren Apple kesinlikle 7, 7 işte bu gibi anlamlara gelen sloganları ile This is 7’yi değiştirdi. Tabi normal anlama gelen ülkelerde slogan değişmedi. Ancak anlamı farklı yerlere giden ülkelerde slogan tamamen değiştirilmiş durumda.

Apple’nin bu olaydan ders aldığı düşünülmekte olup bundan sonra ki üretilecek olan amiral gemi modellerinde söylenecek olan sloganların önce anlamlarının araştırılacağı düşünülmekte ve ondan sonra sloganın kamuoyuna duyurulması bekleniyor. Aksi halde Apple yeniden alay konusu olabilir.

Bir Cevap Yazın