iPhone 8 Çıkış Tarihi ve Beklenen Özellikleri

Konuya puan ver!

iPhone 8 diğer cihazlara göre daha çok merak ediliyor ve iPhone 8 çıkış tarihi herkes tarafından merak ediliyor. Beklenen özellikleri de biraz üst düzeyde çünkü Apple bu sene iPhone telefonların onuncu yıl dönümünü kutlarken, yeni cihazın da bu sebeple önemli geliştirmeler alacağı, bambaşka bir telefon olarak çıkacağı söyleniyor. Şu anda yeni amiral gemisi için çok farklı isim iddiaları olsa da, genel olarak iPhone 8 diyerek geçiyoruz.

iPhone 8 Ekran

Şekil ve boyutta radikal değişiklikler yapması beklenen iPhone 8’e dair en büyük söylenti sektörün önemli analistlerinden Ming-Chi Kuo’dan geldi. Buna göre Apple artık LCD paneli terk ederek AMOLED ekrana geçiş yapacak. Galaxy S7 Edge, Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus gibi cihazlarda daha önceki kavisli AMOLED paneller görmüştük.

Tabii AMOLED’in normal IPS LCD’ye göre çok farklı avantajları da var ve beraberinde daha iyi kontrast, daha canlı renkler ve batarya enerji tasarrufu özellikleri getiriyor. Üstelik AMOLED panel VR ile AR teknolojileri için de her zaman daha iyi.

Çerçevesiz, home tuşsuz çıkacağı söylenen iPhone 8, aynı zamanda 5.8 inç boyutunda da olabilir.

iPhone 8 Boyut ve Tasarım

Tıpkı Galaxy S8 gibi iPhone 8’in de 5.8 inç civarında olacağı söylenirken, aynı zamanda 4.7 inçlik iPhone 7S ve 5.5 inçlik iPhone 7S Plus gibi modeller de bekleniyor. Yani küçük ekran tercih edenler için de bazı seçenekler olacak.

Bu konu net olmasa da, Apple’ın artık Touch ID sensörünü arka tarafa yerleştirebileceği de söyleniyor. Parmak izi tarayıcısı da tam tersi ekrana konulabilir.

Apple, iPhone 7’de kusursuza yakın bir alüminyum kasa sunarken, artık tamamen cam tasarıma geçmesi bekleniyor. Kıvrımlı bir cam arka kasa analistlerin ilk tahminleri arasında yer alırken, tabii ki yine belli bölgelerde metal malzeme kullanılacaktır.

iPhone 8 Kamera ve AR Özellikleri

Daha önce Tim Cook da benzer söylemler kullanırken, iPhone 8 kamerasının sıra dışı olacağı bekleniyor ve AR, yani arttırılmış gerçeklik teknolojisi de tam verim sağlayacak.

AR teknolojisinin oldukça gelişmiş olacağı söylenirken, Apple analisti Gene Munster da önemli açıklamalar yaptı. Örneğin, yeni iPhone 8’de kalabalık bir stadyumda koltuğunuzu bulabileceksiniz ya da telefona bakarak markette istediğiniz ürünlere erişebileceksiniz.

Ön kamera konusunda çok iddialı olmasa da, iPhone 8’in özellikle arka kamerada çift lens kullanması ve kayda değer değişiklikler yapması bekleniyor.

iPhone 8 Bataryası

Sonunda Apple kablosuz – wireless şarj özelliğini iPhone 8’e ekleyecek ve Foxconn’un da bir süredir bu teknoloji üzerinde çalıştığı biliniyordu. Apple tamamen kablosuz teknolojiye bir adım daha yaklaşırken, mesafenin de epey geniş olması bekleniyor.

Genel batarya ayrıntıları hakkında tabii ki henüz çok bilgimiz yok fakat eskiye göre çok daha verimli olacağı düşünülüyor.

iPhone 8 Teknik Özellikleri

Cihaz elbette yeni işletim sistemi iOS 11’le satışa sunulacak ve iMessages, Apple Pay ve App Store tamamen yenilecek.

Minimal boyutlarda Apple A11 Fusion 10nm teknolojili işlemci çipsetiyle çıkacağı tahmin edilen cihaz, analistlere göre farklı RAM seçenekleriyle gelecek. İphone 8 için 2GB, çift kamerali iPhone 8 Plus içinse 3GB RAM tahminleri var.

Bir başka analist ise 5.8 inçlik yeni iPhone 8’in ve iPhone 7S Plus’ın 3GB RAM’e, normal iPhone 7S’in ise 2GB RAM’e sahip olacağı söyleniyor. Elbette büyüyen ekran boyutu ve gereksinimlerden ötürü isteğimiz 3GB olacaktır.

Göz tarayıcısı ve Smart Connector’la çıkması beklenen, AirPod’ların ücretsiz olma ihtimali de olan yeni iPhone modelleri için birkaç ay daha beklememiz gerekecek.

Ne Zaman Çıkacak?

Apple bu sene iPhone telefonların onuncu yıldönümünü kutlayacakken, dolayısıyla sıradaki modelin de heyecan yaratması bekleniyor. Önemli değişiklikler ve daha önce hiç görmediklerimiz beklenirken, aynı zamanda tasarım yönünden de farklılaşmasını umuyoruz.

iPhone 8 Çıkış Tarihi

Aslına bakarsanız yeni iPhone telefonlar her yıl rutin olarak aynı tarihte satışa sunuluyor fakat Apple bu sene farklı bir işe imza atabilir.

Apple, 2012 yılından bu yana iPhone 5’le başlayarak her yeni iPhone telefonu Eylül ayında satışa sunuyor. Eylül ayı bu marka için artık geleneksel hâl almışken, iPhone 7S ile iPhone 7S Plus telefonlarının da bu tarihte çıkma fakat özelliklerinde önemli değişimler olma durumu var.

iPhone 8 ise bu tarihe göre biraz erteleme alabilir çünkü ortada bazı üretim gecikmeleri olduğu söyleniyor. İddialara göre telefonun üretiminde birtakım malzeme yetersizliği durumları oldu ve bu sebeple işler tam istendiği gibi gitmedi.

Yine de her şeye rağmen en azından 8 Eylül 2017 tarihinde Apple’ın yeni bir iPhone çıkış etinkiği düzenlemesini ve CEO Tim Cook’un tanıtımının ardından 7S telefonların da satışa sunulmasını bekliyoruz. Tabii eğer Bloomberg’in söyledikleri doğruysa, iPhone 8’deki AMOLED ekran sebebiyle cihazın çıkışı biraz gecikebilir.

Şu anda firmanın önündeki en büyük üretim engeli OLED ekranlar ve parmak izi tarayıcısı olarak gösterilirken, tahmini olarak Ekim ya da Kasım ayları da gösteriliyor.

kaynak: http://www.techradar.com/news/iphone-8-plus

Yorum yap