iPhone 8 veya iPhone X Yerine iPhone 7 Almanız İçin 6 Farklı Sebep

Konuya puan ver!

Gelişen mobil teknoloji ile birlikte şuan 2017 yılında telefon almak isteseniz alabileceğiniz bir çok telefon var. Yeni telefonlar her yıl birbirleri ile yarışıyor ancak biz bu konumuzda farklı markalar yerine Apple’ın iPhone 8 ve iPhone 7 telefonlarını yarıştıracağız. Hatta sizlere iPhone 7 telefonunu iPhone 8 yerine neden tercih etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.

Şuan telefonları basit bir şekilde karşılaştırdığımızda dahi eğer iPhone 7 veya iPhone 7 Plus telefonunuz var ise bunun yerine iPhone 8 almanızın hiç bir gereği olmadığını görebilirsiniz. İki telefon arasında ufak tasarım farklarının yanı sıra çok da bir farkının olduğunu söyleyebiliriz. Kasım ayında çıkacak olan iki kat performans özelliğine sahip olan iPhone X telefonunu da gidip yaklaşık iki kat para vermenin de çok mantıklı olduğunu düşünmüyoruz.

İşte sebepler:

1.Gayet basit: iPhone 7 akıllı telefonu iPhone 8 ve iPhone X’e göre daha uygun

Bu duruma diğer ülkelerde bile bir hayli dikkat edilirken biz Türkiye’de ise bu duruma herhalde ilk olarak dikkat etmemiz gerekir. 5.500 TL gibi bir ücrete yeni iPhone’u aldığımızı düşünürsek ki en düşük hali. iPhone 7 dururken hiçte iPhone 8 almanın bir mantığı olduğunu düşünmüyoruz.

Sonuç itibari ile iPhone 7 zaten neredeyse tüm istekleri karşılayabilen bir telefon. iPhone 7 Plus ise telefon ve kamera olarak ciddi manada yüksek performans gösterdiğini düşünebiliriz. Yurt dışından telefonu almaya kalkacaksınız ortalama 150$ başlangıç fiyatı olarak bir fark söz konusu. Buda hiç de göz ardı edilecek bir rakam değil.

Bu duruma iPhone X ve iPhone 7 karşılaştırması olarak bakacak olursak ise iPhone 7 yurt dışı fiyatı olarak 549 dolardan başlar iken iPhone X neredeyse bu fiyatın tam iki katı satışa sunuluyor. Fiyat açısından her olasılıkta iPhone 8 veya iPhone X sınıfta kalıyor ve iPhone 7 almanın mantıklı olduğunu düşünüyoruz.

2.iPhone 7 renk seçeneği daha fazla

iPhone 7 Siyah Mat Rengi

iPhone 7 Siyah Mat Rengi

iPhone 8 kullanıcılarının karşısına yalnızca üç farklı renkle çıkıyor. Bu renkler gümüş, altın ve uzay grisi renkleri.

iPhone X ise iPhone 8’den daha az renk  seçeneğine sahip olarak yalnızca iki renk ile kullanıcılarının karşısına çıkıyor ve bu renkler siyah ve beyaz renkleri.

iPhone 7’nin renk hacmine bakacak olursak iPhone 7 için jet black , mat siyah, gümüş altın ve gül renkleri diyebiliriz.

Yani alacağınız telefon için çok daha fazla renk seçeneği bulunan yine eski model olan iPhone 7 telefonu diyebiliriz.

3.iPhone 8 ve iPhone X’in cam kasası daha kırılgan yapıyor

iPhone X ve iPhone 8 cam kasa

iPhone X ve iPhone 8 cam kasa

Yeni iPhone’un özelliklerine göz attıysanız biliyor olmalısınız ki iPhone X ve iPhone 8 cam arka kasaya sahip. Bu şimdi ilk öncelikle tasarım ve şekil açısından düşünülünce daha cazip gelebilir ancak sürekli kırılan ekrana birde kasanın eklendiğini düşünün. Günlük hayatta telefonu bir çok kez yere düşürdüğünüz oluyordur. Kimi zaman düşürdüğünüzde arka kısmı geldiğinde derin bir oh çekiyor olabilirsiniz ancak iPhone X veya iPhone 8 aldıysanız arka kısmı veya ön kısmı düştüğünde de endişe etmeniz gerekecek.

iPhone 7 kasası ise tıpkı iPhone 6’daki gibi alüminyum kasadan yapılı ve bundan dolayı telefonunuzun ekran kısmı için dikkatli olsanız yeterli diyebiliriz. Telefonu sağlamlık açısından da karşılaştırdığımızda yine galip gelen taraf iPhone 7 oluyor diyebiliriz.

4.iPhone X ve iPhone 7 hızlı şarj yada wireless şarj özellikleri bulunuyor ancak ekstra para anlamına geliyor.

iPhone 8 hızlı şarj

iPhone 8 hızlı şarj

Diğer telefon markaların çoktan geçmiş olduğu uzaktan şarj veya hızlı şarj özellikleri iPhone X ve iPhone 8 modellerinde bulunuyor ancak bu şarj cihazlarını almak için ekstra para ödemeniz gerekiyor. Yani telefonun açılan kutusundan bu cihazlar çıkmıyor. Üstelik pek de ucuz olmayan bu ekstra cihazları almak çok da mantıklı durmuyor.

iPhone 7 ve Plus için ise standart şarj kablosu geliyor ve bu şarj cihazı gayet normal bir şekilde çalışıyor. Yani yeni çıkan iPhone telefonunun yeni özelliği ile pek övünmesine gerek yok çünkü fuzuli masraf demek diyebiliriz.

5.Kamera özellikleri hemen hemen aynı diyebiliriz.

iPhone 7, iPhone 8, iPhone X kamera özellikleri

iPhone 7, iPhone 8, iPhone X kamera özellikleri

iPhone 8 ve iPhone X telefonlarının arka ve ön kameralarını karşılaştırdığımızda çok da bir fark bulunmuyor. Kalite farkı açısından ufakta olsa iPhone X daha önde tabi ki de ancak aralarındaki fark tam da bir tercih sebebi değil diyebiliriz.

Üstelik bu duruma birinci sebebimiz olan fiyat farkını ekleyecek olursak yeni alacağınız telefona bu kadar para vermenin pek de mantıklı olacağını düşünmüyoruz.

6.iOS kullanıcı deneyimi açısından da pek fark yok.

iPhone iOS işletim sistemi

iPhone iOS işletim sistemi

iPhone 8 ile iPhone 7 arasında performans açısından yine uçurum denilecek kadar asla bir fark bulunmuyor. iPhone X yüksek özellikli bir telefon olarak gelecek ancak duruma iOS açısından baktığımızda pek de bu fark önemli gibi durmuyor. Eğer bu performans farkı iOS değilde Android gibi bir telefonda olsaydı evet önemli ve bilgisayar gibi telefon derdik ancak iOS zaten bir çok işlemi kısıtlayan ve telefonu telefon gibi kullanmanızı sağlayan bir telefon diyebiliriz.

iOS işletim sistemi mükemmelliğinden dolayı aslına bakarsanız iPhone X performans kalitesini gölgede bırakıyor. iPhone 7 veya iPhone 7 plus ile de zaten yüksek bir performans ile telefonu kullanıyorsunuz. Bunu şu tarz düşünebilirsiniz 200 km/h limiti bulunan bir yolda 300 km/h yapabilen bir arabanız olması gibi diyebiliriz.

Evet arkadaşlar gördüğünüz üzere aslına bakarsanız iPhone X veya iPhone 8 telefonlarını tercih etmeniz için çok fazla da bir sebep bulunmuyor. Bu konu da yorum ve fikirlerinizi paylaşıp sizce yeni çıkan telefon almaya değer mi belirtebilirsiniz.

Yorum yap