iPhone Yazılımı Nasıl Güncellenir?

Apple oldukça kısa aralıklarla IOS işletim sistemini güncellemekte ve daha etkili ve güçlü bir işletim sistemi oluşturmak adına sürekli yenilikler eklemektedir. IOS’un en son sürümünü kullanıp kullanmadığından emin olamayan kullanıcılar ise IPhone’unu nasıl güncelleyeceği hakkında fikir sahibi olamayabiliyor. Bu kılavuzda ise iPhone kullanıcılarının en güncel IOS işletim sistemine nasıl sahip olabileeği açıklanacaktır.

1. Yazılım güncellemesinden önce iTunes uygulamasını güncelleyin

Oldukça kısa süre içerisinde çözüme kavuşturabileceğiniz yazılım güncellemesi işleminin ilk adımında iTunes’ı en güncel sürümüne getirmeniz gerekir çünkü yazlım güncellemesi de yine iTunes ile indirilecektir.

Apple iPhone yazılım güncellemelerini iTunes aracılığıyla kullanıcılarına sunmaktadır; bu nedenle yapmanız gereken ilk şey bilgisayarınızda çalışan iTunes işletim sistemi sürümüyle telefonunuzdakinin aynı olmasıdır. Eğer bir MAC kullanmıyorsanız iTunes’ın internet sitesinden de güncel sürümün ne olduğunu öğrenebilirsiniz, rakamların eşleşmesi yeterlidir.

iTunes’u güncellemek için öncelikle “Yardım” menüsüne giriş yapın ardından da karşınıza çıkan güncellemeleri kontrol et butonuna tıklayın.

iTunes’un en son sürümüne sahip olduğunuzla ilgili bir bilgilendirme metniyle karşılaşırsanız işlemin diğer adımına geçebilirsiniz, eğer güncelleme varsa güncellemeyi telefonunuza edinin.

Güncel iTunes’un yüklenmesi için gerekli olan tüm istemleri kabul edin. iTunes’un güncel sürümü telefonunuza indirildiğinde otomatik olarak yüklenecektir. Kurulum tamamlandığında iTunes’un yeni sürümünü çalıştırmak için cihazınızı yeniden başlatın. Eğer bilgisayarınızdaki iTunes’u da güncellediyseniz bilgisayarınızı da yeniden başlatmanız gerekir.

2. iPhone’unuzu Bilgisayarınıza Bağlayın

Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan hemen sonra (eğer gerekiyorsa) iTunes’u tekrar açın. Yeni sürümün başlatılması için iTunes Yazılım Lisans Sözleşmenizi okumanız ve kabul etmeniz gerekir.

iTunes açıkken, USB kablosu kullanarak iPhone’unuzu bilgisayarınıza bağlayın. Bilgisayarınızdaki gerekli sürücülerin otomatik olarak yüklendiğini göreceksiniz.

Gerekli tüm sürücüler USB bağlantısından sonra yüklenmeye otomatik olarak başlayıp bittikten sonra iPhone’ununuz bilgisayarınız tarafından tanınacaktır. Telefonunuzun ismini iTunes ekranının sol tarafındaki menüde yer alan Cihazlar başlığı altında görebilirsiniz.

iTunes otomatik olarak senkronize edilmeye ayarlanmış durumdaysa iPhone’unuz yedeklenmeye ve senkronize edilmeye başlamış olabilir. Otomatik senkronizasyon kurulumu yapmadıysanız bunu manuel olarak yapabilirsiniz, seçenek size sunulur.

3. Yeni IOS Güncelleme Kontrolü

An itibariyle IOS’un yeni bir sürümü olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Iphone özeti ekranına ulaşmak için iTunes ekranının sol tarafında yer alan iPhone ikonuna çift tıklayın.

Ekranın tam ortasında sürüm başlığı altında bir bölüm göreceksiniz. Bu, iPhone’unuzun hangi IOS işletim sistemiyle çalıştığını gösterir. IOS’un daha yeni bir sürümü varsa, “Güncelle” butonu görürsünüz. Güncellemeye devam etmek için bu düğmeye dokunun.

“Güncelleme kontrolü” yazan bir buton görürseniz, iTunes’un otomatik olarak IOS yazılımının daha yeni bir sürümünü tespit edemediğini anlayabilirsiniz bu durumda arama motorları yardımıyla an itibariyle yayınlanan en güncel IOS işletim sisteminin hangisi olduğunu öğrenebilirsiniz.

4. IOS’un güncel sürümünü indirin ve yükleyin

Yeni bir IOS güncellemesi bulunuyorsa, daha önce güncelleme butonuna dokunmuş olmanız gerekir.

iTunes’dan iPhone yazılımınızı güncellemek adına bir açılır menü oluşturulduğunu görürsünüz. Bu ekranda yazılım güncellemesine devam etmeniz için bir güncelle butonu daha bulunur ve üzerine dokunarak güncellemeye devam edebilirsiniz.

iTunes daha sonra yazılım güncellemesindeki yeni özellikler ve kurulum için size gereken donanımlar hakkında bilgiler sunabilir. Devam etmeden önce uyumlu donanıma sahip olduğunuzdan emin olun. Bunu yaptıysanız ve donanımsal bir sorun yoksa işleme devam etmek için ilerleyin.

5. IOS Lisans ve Kullanım Koşulları anlaşmasını kabul et

iTunes güncelleme işlemine başlamadan önce IOS’un yeni sürümünü kullanmak için son kez kullanıcı lisans sözleşmesini tarafınıza gösterecekitir. Anlaşmanın şartlarını detaylıca okuduktan sonra “Kabul ediyorum”u tıklayıp yazılımı indireceğiniz adıma geçebilirsiniz.

6. iTunes’un iPhone yazılımını indirmesini bekleyin

Lisans anlaşmasını kabul ettikten sonra, iTunes yeni IOS güncellemesini indirmeye başlar. Yazılımın iTunes penceresinin ortasında “Sürüm” başlığının hemen altında bir ilerleme çubuğu bulunur.

Ekranın sol tarafında dönen oklar ve “indirlenler” menü öğesinin yanında da bir sayı görürsünüz. Dönen oklar, indirmenin devam ettiğini gösterirken sayılar kaç öğenin indirildiğini anlamanıza yardımcı olur.

Yazılım indirildikten sonra, iTunes’un yeni güncelleştirmeyi başarıyla yüklemesi için “Yazılım güncellemesi için iPhone’u hazırla” butonunu görürsünüz. Bu butona tıkladıktan sonra telefonunuz için kabul etmeniz gereken bazı şartlar gösterilir ardından telefonunuz sürücüleriyle birlikte yeni yazılım güncellemesini elde etmek için birkaç dakika boyunca hazırlanır.

7. iTunes’un iPhone yazılım güncellemesini yüklemesine izin verin

Yeni IOS güncellemesi telefonunuza yüklenmeye başlayacaktır. iTunes, “IOS’u güncelle” butonu ve bir ilerleme çubuğu gösterir.

Bu işlem sırasında telefonunuzun bağlantısını kesinlikle kesmeyin.

Yazılım yüklendikten sonra “Güncellenmiş yazılımları doğrula” yazan bir ileti görürsünüz. Bu işlemde yalnızca birkaç dakika sürer; iTunes’u kapatmamanız önemlidir, hiçbir şey olmuyormuş gibi görünebilir ancak işlemler halen devam ediyordur.

Daha sonra iTunes’un iPhone’un ürüm yazılımını başarıyla güncelleştirdiğine dair bir mesaj göreceksiniz, bunu görene kadar bağlantınızı kesinlikle koparmayın.

Güncelleme tamamlandığında iTunes size her hangi bir bildirimde de bulunmayabilir. Güncellemenin tamamlandığından emin olmak için iPhone’unuz hakkında genel bilgilere ulaşabileceğiniz özet sayfasını inceleyin, eğer yüklediğiniz sürüm şuan telefonunuzun işletim sistemi olarak görünüyorsa USB bağlantısını kesip telefonunuzu kullanmaya başlayabilirsiniz.

USB bağlantısını kesmeden önce iTunes’un yedeklenmediğinden veye senkronize edilmediğinden emin olun. iTunes senkronize edildiğinde ekranınızda büyük bir puntoyla “Senkronize Ediliyor” yazılmaktadır. iTunes ekranından da kontrol edebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)
Loading...

Yorum yap