İş Yerlerinde Ortak Kullanım Alanlarında Hijyen

Normalleşme adımlarının atılması ve aşılamanın hızlanmasıyla, iş yerlerine tam zamanlı dönüşler başladı.

  • 11 Ağustos 2021
  • İş Yerlerinde Ortak Kullanım Alanlarında Hijyen için yorumlar kapalı
  • 844 kez görüntülendi.
İş Yerlerinde Ortak Kullanım Alanlarında Hijyen

Normalleşme adımlarının atılması ve aşılamanın hızlanmasıyla, iş yerlerine tam zamanlı dönüşler başladı. Plaza, fabrika gibi çok sayıda çalışan için ortak kullanım alanlarının bulunduğu büyük iş yerlerinde, çalışanların maske, mesafe, hijyen uyarılarına dikkat etmeleri büyük önem taşıyor.

İş yerlerinde bulunan restoran, yemekhane, dinlenme odaları, sigara içme alanları, tuvaletler gibi ortak kullanım alanlarında ise bireysel hijyenin yanı sıra, alanın ve kullanılan araçların hijyeninin eksiksiz sağlanması gerekiyor.

İşletmelere ve iş yerlerine özel hijyen planı hazırlayıp, uygulayan, hijyen ürünlerinin güvenilir ve öncü markası Nilco Reinigungsmaschinen Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü Hakan Mete, konuyla ilgili şu noktalara değindi: “Restoranlarda yer alan zeminler, duvarlar, masa, sandalye, servant takımları, çay, kahve, sebil, havalandırma-klima filtreleri, çöp kovaları gibi ortak kullanım alanları ve araçları düzenli olarak temizlenip dezenfekte edilmelidir. Pandemi nedeni ile ortam dezenfektasyonu yapılmalı ve servant takımları kaldırılarak tüm tuz, baharat, kürdan gibi malzemeler tek kullanımlık olmalıdır.

Yemekhane bölümü tıpkı bir catering gibi birçok ekipmanın bir arada kullanıldığı kısımdır. Depolama alanlarındaki zemin ve duvarların tümünün temizliği oluşturulmuş olan hijyen planına göre yapılmalı ve dezenfekte edilmelidir. Kişisel hijyen bu bölüm çalışanları için en yüksek düzeydedir. Pandemi nedeni ile ürün teslimatları ve ürünler belirlenen kriterlere göre teslim alınmalı ve dış kısımları ortam dezenfektasyon aracı ile dezenfekte edilmelidir.

Dinlenme odalarında yer alan oturma grupları, zeminler, duvarlar gibi alanlarla; çay, kahve, sebil gibi araçların tümünün temizlik ve dezenfektasyonu detaylı şekilde yapılmalıdır. Pandemi nedeni ile ortam dezenfektasyonu sık sık kullanılmalıdır.  

Sigara içme noktalarında ise sosyal mesafe kuralına dikkat edilmeli, alanda bulunan oturma grupları ve çöp gibi üniteler dezenfekte edilmelidir.”

Tuvaletlerde Sıkı Hijyen Gerekiyor

Hakan Mete, en sık toplu kullanım alanlarından olan tuvaletlerle ilgili ise, “Tüm personellerin gün içerisinde kullanmakta olduğu tuvaletlerin tümü, yüksek düzeyde çapraz bulaşı riski taşımaktadır. Bu noktalar iş yerlerindeki en kritik ve kesinlikle hijyenin çok üst düzeyde olması gereken yerlerdir. Bu alanda oluşan mikropları ve kirleri bulaştırmamak için eller çok iyi dezenfekte edilmelidir. Mikro organizmaların sayısını hastalık yapıcı seviyenin altına indirmek için el dezenfektanı kullanılmalıdır. Tuvaletlerin içlerinin, klozet içi ve kapaklarının, sifon kollarının, el ile dokunulan kapı kolları, çeşmeler ve sabunlukların, zeminlerin, lavaboların, çöp kovalarının ve havalandırma filtrelerinin dezenfektasyonu titizlikle yapılmalıdır. Ayrıca pandemi nedeni ile de ekstra ortam dezenfektasyonu yapılmalıdır.” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı