İYİ Parti İpsala’da çiftçinin yanında

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, “Erdoğan’ın çeltikle ilgili yaptığı fiyat açıklaması kesinlikle tatmin edici, kabul edilir değildir.

  • 12 Eylül 2021
  • İYİ Parti İpsala’da çiftçinin yanında için yorumlar kapalı
  • 370 kez görüntülendi.
İYİ Parti İpsala’da çiftçinin yanında
İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, “Erdoğan’ın çeltikle ilgili yaptığı fiyat açıklaması kesinlikle tatmin edici, kabul edilir değildir.” dedi.
 
İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, İYİ Parti Edirne Milletvekili ve GİK Üyesi Orhan Çakırlar, İpsala Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal, İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe, İYİ Parti İpsala ilçe Başkanı Hasan Geçit, İYİ Parti Meriç İlçe Başkanı Ömer Ergin, İYİ Parti Edirne İl Başkanlık Divan Kurulu Üyeleri Mustafa Burgazlı, Halim Gürsü, Tarık Aldeniz, Alpay Alpagut, Suat Özçuhacı ve ilçe yöneticileri ile beraber İpsala ve Meriç ilçelerinde, İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan, Çeltik Üreticileri Kooperatif Başkanı Sedat Balcılar ve bölgede hatırı sayılır çeltik üreticilerini yerlerinde ziyaret etti.
 
İYİ Parti İl Başkanı Ekrem Demir ve parti yöneticileri, İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar ile birlikte İspala’da bir dizi ziyaretlerde bulunarak açıklanan çeltik fiyatları ve gündeme ilişkin konular üzerine görüşmeler gerçekleştirdi.
 
“ÇELTİK FİYATLARI KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL”
 
Saha çalışmalarında duyduklarını, öğrendiklerini rapor haline getirip İYİ Parti Lideri Meral Akşener’e ileteceklerini belirten Başkan Demir şunları aktardı:
1-Partili Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çeltikle ilgili yaptığı fiyat açıklaması kesinlikle tatmin edici, kabul edilir değildir.
2-İpsala Bölgesinde çeltik başak halindeyken dolu düştüğünden ve görülen mantar hastalığından dolayı randıman düşecek, çeltiğin içindeki varsa yabancı madde ofis ve Tüccar almayacak. Dolayısı ile açıklanan fiyatta kimse ürünümüzü almayacak verilen fiyata tekrar ciddi düşüş yaşanacaktır.
Bizim zararımız kim ödeyecek.
3-İpsala ovasında toplam 100 bin hektara yakın arazi hastalıklı dolaysı ile randıman 50 düşecek.
Zaten Borçlu olan Çeltik üreticisinin ayakta durması mümkün değil.
4-Devlet gümrüksüz mal ithal ettiği taktirde bizim malımız yine elimizde patlayacak ya da tüccara yönlendirileceğiz.
 
 
“İKTİDAR SAHİPLERİNE DUYURULUR!”
 
İYİ Partili Demir açıklamasının devamında, “Sonuç olarak, icarla yer işleyen çeltik üreticileri yer sözleşmeleri 1-2 sene içerisinde bitecek. Ciddi çeltik üreten çiftçilerimiz bu şartlarda sektörden çekileceğini söyledi. İYİ Tarım olarak örümcek ağı teoremi örneği verilmiştir. Örümcek ağı teoremini (Cobweb yasasını) önünüze alacaksınız. Ve oluşan piyasa fiyatları üzerinden çiftçimize "fark fiyatı" ödeyeceksiniz. Biraz ağır olacak ama eğer bunu yapmazsanız gerçekten büyük vebal altında kalırsınız. İktidar sahiplerine ve Kamuoyuna saygı ile duyurulur.” dedi.
 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı