İzmirliler, Salihli’nin tarihi ve kültürel zenginliğine hayran kaldı

Salihli TSO’nun organizasyonuyla İzmir’den gelen 43 kişilik grup, Salihli’nin tarihi ve turistik yerlerini gezerek tanıma imkanı buldu.

  • 09 Kasım 2021
  • İzmirliler, Salihli’nin tarihi ve kültürel zenginliğine hayran kaldı için yorumlar kapalı
  • 444 kez görüntülendi.
İzmirliler, Salihli’nin tarihi ve kültürel zenginliğine hayran kaldı

Salihli TSO’nun organizasyonuyla İzmir’den gelen 43 kişilik grup, Salihli’nin tarihi ve turistik yerlerini gezerek tanıma imkanı buldu. Grup, gün boyu süren gezi kapsamında yaptığı alışverişlerle esnafın da yüzünü güldürdü.

 

Salihli’nin daha etkin tanıtımına yönelik olarak Ticaret ve Sanayi Odası’nın yürüttüğü “Görülmeye Değer Kent Salihli” projesi kapsamında İzmir’den 43 kişilik grup kente getirildi. Salihli Güven otobüsüyle Salihli’ye gelen grup,  kentin tarihi yerlerini gezdi, kültürü hakkında bilgi aldı, çarşıda ve pazarda alışveriş yaptı.

İzmir’deki Salihli Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği ile birlikte organize edilen gezide ilk etap Artemis Tapınağı’nda başladı.  Salihli hakkında araştırmaları ve kitapları bulunan Mustafa Uçar’ın rehberliğinde gerçekleşen tarih turunda, dünyada ilk madeni paranın kullanıldığı topraklar hakkında detaylı bilgiler sunuldu.  Lidya Uygarlığı’nın ve kralların zenginliği ile ihtişamı hakkında rehberin anlattıklarını can kulağı ile dinleyen İzmirli misafirler, daha sonra Roma İmparatorluğu’nun görkemli eserlerinden biri olan Gymnasium ve hemen yanı başında yer alan sinagogu ziyaret etti. Eski uygarlıkların geride bıraktığı eşsiz miras karşısında hayranlıklarını gizleyemeyen grup üyeleri, rehber Mustafa Uçar’ı soru yağmuruna tuttu.

Grubun Salihli’ye ulaşımını sağlayan ve misafir eden Salihli TSO Yönetimi, İzmirli konukları “Müdire Hanım Konağı” olarak da bilinen Kent Müzesi’nde karşıladı. Burada misafirlere Salihli’nin ünlü kuru üzümü ve Kula’nın tescilli leblebisi ikram edildi. Oda’nın Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, misafirlere “hoş geldiniz” temennisinde bulundu ve şu bilgileri verdi:

“Salihli, toprağın bereketinin yanı sıra, tarihi ve kültürel mirası da oldukça zengin olan bir coğrafya. Kentimizin tanıtımını sağlamak amacıyla gerçekleştirdiğimiz bu gezileri İzmir’deki Salihli Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği ile koordineli olarak 5 yıldır sürdürüyoruz. Salihli’nin tanıtımını bizzat size bu güzellikleri göstererek yapmak istiyoruz. Siz de gördüğünüz bu güzellikleri eşinizle dostunuzla paylaşın ki, onlar da bir vesileyle Salihlimize konuk olsun. Yaptığımız bu tanıtım organizasyonu, kentimizin ekonomisine de canlılık kazandırıyor. Sizleri burada ağırlamaktan çok mutluyuz.”

İzmirli misafirler, Salihli’nin tarihi tren garının önünden geçerek, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Salihli’yi ziyareti sırasında yaptığı konuşma hakkında bilgi aldı.  Buradan çarşıya kadar yürüyen grup, Sevgi Yolu’nda bulunan restoranlarda kentin tescilli ürünü olan Odun Köfte yiyerek esnaftan alışveriş yaptı ve pazardan da taze meyve – sebze satın aldı. Grup, gezinin son kısmında Kurşunlu Vadisi’nde Kurşunlu Çayı’nın doğal güzellikleri eşliğinde yürüyüş yaptı.

Salihli Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu’ndan Bahar Türkoğlu, Gönül Güngör ve Naciye Balcı, grup üyelerine mihmandarlık yaptı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı