Jailbreak Nedir , Jailbreak Yararları ve Zararları Nelerdir ?


Iphone, bilindiği gibi Apple yayınladığı günden bu yana yükselişini sürdüren cihaz ve telefon serisi olarak zirveye oynamaya devam ediyor. Android ile yaptığı büyük yarışta, Ios tarafı kapalı kaynağı ve güvenli sistemi ile bir kez daha övgüyü hak etse de, Android ekosisteminde daha geniş bir geliştirme alanı olduğunu söylemek mümkün. Geçtiğimiz yıllarda, birkaç kez tahtı sallanan Android; Microsoft gibi işletim sistemlerini geçtikten sonra bu tahtında yerini korumayı bilmişti ancak Ios, bu işletim sistemlerinden çok farklı olarak hem Mac bilgisayarlarda, hem de telefonlarda oldukça sık kullanılıyor. Kapalı ve güvenli bir sistem olarak devlet büyükleri tarafından da sıkça kullanılan Apple ürünleri, kırılamaması ile iddialı bir işletim sistemi ancak özellikle Iphone’da bazı özelleştirmeleri yapmak adına Jailbreak kullanılabiliyor. Aksi halde, özelleştirmeler oldukça zorlu olabiliyor. Zira, Iphone Jailbreak olmaksızın herhangi bir özelleştirmeye izin vermiyor.

jailbreak

Jailbreak’in Yararları

Jailbreak işlemi, Iphone cihazınız için oldukça fazla özelleştirme seçeneği sunuyor ve bu özelleştirmelerin yapılmak istendiği halde yapılamamasının önündeki engel; Iphone’un kapalı kaynak sistemi. Jailbreak ile beraber, tıpkı Android cihazlarınızdaki root yetkisi veriliyor ve bir nevi bu yetki ile hemen her şeyi yapabiliyorsunuz. Jailbreak’in en büyük avantajlarından bir diğeri ise, ücretsiz bir şekilde uygulama indirmesi yapabilmeniz. Normalde, Apple Store dışında uygulama yükleyemediğiniz cihazınıza Jailbreak işlemi ile birlikte Cydia aracılığı ile bedava uygulama indirmeleri yapabiliyorsunuz ve bu indirmeler genelde paralı uygulamalarda dahi ücretsiz olabiliyor. Beğendiğiniz bazı uygulamaları, jailbreak ile ücretsiz indirebilmeniz hayal değil.

Jailbreak’in Zararları

Jailbreak işlemi, tamamı ile güvensiz bir Iphone sunuyor sizlere. Bu yönü ile, virüslere ve açık bir sistem olarak tüm malwarelere açık bir işletim sistemi ile telefonunuzu kullanmak durumunda kalabiliyorsunuz. Kimileri, Jailbreak işlemini tamamı ile Iphone’un daha iyi kullanılması için gerekli olduğunu düşünse de, kimileri bu konuya hiç katılmıyor. Katılmamakta haklılar zira, virüslü ve her şeye açık bir işletim sistemi Android gibi açık kaynaklı bir işletim sisteminden daha güvensiz olabiliyor.

Bir Cevap Yazın