Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınmasının 88.Yıldönümü Ödemiş’te Kutlandı

5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınmasının 88.

  • 07 Aralık 2022
  • Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınmasının 88.Yıldönümü Ödemiş’te Kutlandı için yorumlar kapalı
  • 180 kez görüntülendi.
Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınmasının 88.Yıldönümü Ödemiş’te Kutlandı

5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınmasının 88. Yıldönümü Ödemiş Kültür Merkezi’nde 5 Aralık 2022 tarihinde düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Program kapsamında Ödemiş Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Ödemiş Belediyesi işbirliğiyle hazırlanan “Ödemiş’te Kent Hayatında Öncü Kadınlar” isimli belgesel filmin gösterimi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi THM Orkestrası konseri gerçekleştirildi.
Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı, İBB Ödemiş Yerel Hizmetler Koordinatörü Hikmet Güriş, Ödemiş Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Açelya Keskin ve davetlilerin hazır bulunduğu etkinlik programının açılış konuşması Açelya Keskin tarafından gerçekleştirildi.
Keskin’in ardından Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, günün anlam ve önemini ifade eden bir konuşma yaparak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde kadınlara seçme ve seçilme hakkının birçok batı ülkesinden önce Türkiye’de tanındığını ve bununla övünülmesi gerektiğini vurguladı.

Ödemiş’in öncü kadınları beyaz perdede
Ödemiş’te Cumhuriyet’in ilk yıllarında kent hayatında aktif rol alarak topluma öncülük eden ve çeşitli meslek dallarında Ödemiş’te ilk olma özelliğine sahip kadınların öykülerinin yer aldığı belgesel film, Ödemiş Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından hazırlanarak Ödemiş Belediyesi ev sahipliğinde seyirciyle buluştu.
Ödemiş’te öğretmenlik, doktorluk, avukatlık gibi mesleklerde ilk olma niteliği taşıyan kadınların yanı sıra sosyal yaşantıya ve kent kültürüne katkı yapan kadınlar da filmin konusunu oluşturdu. Ödemiş’te Kent Hayatında Öncü Kadınlar isimli belgesel, 1920’li ve 1960’lı arası dönemde Ödemiş’in kentsel açıdan yaşadığı dönüşümü ve kent hayatının geçirdiği değişimi detaylı arşiv çalışmaları sonucu ulaşılan fotoğraflarla gözler önüne serdi ve izleyenlerden tam not aldı. Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, belgesel filmin hazırlanmasına katkı sunanlara teşekkür belgesi takdim ederek çiçek hediye etti.

Atatürk’ün sevdiği türkülerle müzik dolu dakikalar
 Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk kadınına verdiği önemin en büyük göstergelerinden olan kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilişi münasebetiyle düzenlenen konser, İzmir Büyükşehir Belediyesi THM Orkestrası solisti Çiğdem Taş’ın sesinden Atatürk’ün sevdiği şarkılarla başladı. Çeşitli yörelerden türkülerle devam eden müzik ziyafeti İzmir Marşı ile son buldu. Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, müzisyen Çiğdem Taş’a çiçek takdim ederek teşekkürlerini sundu.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı