Kalp Damar Sağlığında Bütüncül Yaklaşımlar Konuşuldu

Infinity Regenerative Clinic, geçtiğimiz günlerde özel bir davete ev sahipliği yaptı.

  • 28 Kasım 2022
  • Kalp Damar Sağlığında Bütüncül Yaklaşımlar Konuşuldu için yorumlar kapalı
  • 224 kez görüntülendi.
Kalp  Damar Sağlığında Bütüncül Yaklaşımlar Konuşuldu

Infinity Regenerative Clinic, geçtiğimiz günlerde özel bir davete ev sahipliği yaptı. IRC Medikal Direktörü Uzm. Dr. Yıldıray Tanrıver’in moderatörlüğünde gerçekleşen buluşmada, Radyoloji Uzmanı Dr. Barbaros Erdoğan ve Kardiyoloji Uzmanı Dr. Demet Erciyes, konuşmacı olarak yer aldı. Etkinlikte kalp – damar sağlığının önemi ve bütüncül bakış açısının, bu konuya yaklaşımı ele alındı. Davetliler arasında Ece Vahapoğlu, Neslihan Demir, Mükrime Alptekin, Özlem Salur, Banu Yelkovan ve Sedef Orman gibi iş ve cemiyet hayatından önemli isimler de vardı.

 

Uzm. Dr. Demet Erciyes, “Kalp – damar hastalıkları, büyük oranda önlenebilen ve tedavisi mümkün olan hastalıklar grubuna girmesine rağmen, hala dünya üzerinde ölüm sebepleri arasında ilk sıralarda bulunuyor. Risk faktörlerinin bazıları, doğuştan ve değiştirilemez olsa bile birçoğunu kontrol altına alıp ortadan kaldırmak, bütüncül bakış açısı ile mümkün.” dedi. Dr. Yıldıray Tanrıver, özellikle covid geçirmiş olan bireylerin kalp – damar sağlıklarına çok daha fazla önem vermeleri gerektiğini ifade ederken, bu hususta bazı kritik noktalara da değindi. Tanrıver: “Kalp – damar sağlığımızı korumak için mutlaka sağlıklı beslenmeliyiz, ideal kilomuza ulaşmalıyız, sigara kullanmamalıyız, düzenli egzersizimizi yapmalıyız, stresten uzak durmalıyız, mutlu olmalıyız ve kontrollerimizi yaptırmayı ihmal etmemeliyiz.” 

 

Kalp – damar rahatsızlıklarını anlatan Dr. Demet Erciyes, “Bizim için gece gündüz durmaksızın çalışan ve bu denli vefalı olan bu organı korumak, üzerimize düşen en önemli görev olmalı. Kalbimizi korumak, tüm organlarımızı korumaya da yardımcı olur.” diyerek koruyucu kardiyolojinin önemine değindi.

 

Radyoloji Uzmanı Dr. Barbaros Erdoğan, “Damarları düzenli olarak incelemek, kalp hastalıklarını önleyebilmek adına çok faydalı. Sahip olduğumuz ileri teknoloji görüntüleme yöntemleri sayesinde damarları 3 boyutlu olarak görüntüleyebiliyoruz. Olası damar hasarları ya da plak oluşumlarını erken aşamada tespit edip tedaviye başlayabiliyoruz.’’ dedi. Kalp – damar sağlığı odağında gerçekleşen davette, kliniğin diğer hekimleri de kendi branşları ile ilgili bilgiler paylaştı. Doğru beslenmenin, düzenli spor ve hekim kontrollerinin önemi vurgulanarak bütüncül perspektifin üzerinde duruldu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı