KAMP MERAKLILARI İÇİN YAPILMASINDA FAYDA OLAN TAVSİYELER

  • 02 Ekim 2022
  • KAMP MERAKLILARI İÇİN YAPILMASINDA FAYDA OLAN TAVSİYELER için yorumlar kapalı
  • 411 kez görüntülendi.
KAMP MERAKLILARI İÇİN YAPILMASINDA FAYDA OLAN TAVSİYELER

KAMP MERAKLILARI İÇİN YAPILMASINDA FAYDA OLAN TAVSİYELER

Kamp yapmak, öncelikle şehir hayatında yaşayan her insana kesinlikle tavsiye edeceğim, ruhunuzu dinlendiren ve sizi şehrin kalabalığından, gürültüsünden ve benzeri birçok rahatsız edici özelliğinden bir süre de olsa uzaklaştıran oldukça keyifli bir hobidir. Ayda bir iki sefer dahi olsa kamp yaparsanız eğer uzun vadede size net bir biçimde fayda sağladığını göreceksiniz. Hatta bir süre sonra şehirdeki sürekli suratı asık, kaşları çatık ve her an kavgaya hazır insanların da buna ne kadar ihtiyacı olduğunu da anlayacaksınız. Ayrıca kamp yapmak, sandığınız gibi korkutucu bir aktivite değildir. Tecrübe gerektirir mi diye soracak olursanız, evet gerektiriyor. Bu nedenle ilk kamp deneyimlerinizde yanınızda kamp tecrübesi olan biri veya birilerinin olması sizin için gayet iyi olacaktır. Ancak çevrenizde kamp tecrübesi olan biri olan yoksa ve sizde bu hobiyi denemek istiyorsanız tabiki de böyle biri olmadan da bunu yapabilirsiniz. Lakin bu konuyu araştırmadan, kampa çıkmadan önce almanız gereken önlemleri almadan elinize sadece bir çadır ve bir sandalye alarak kamp yapmaya çalışmak da oldukça hatalı bir davranıştır.

KAMPI EN İYİ ŞEKİLDE GEÇİRMEK İÇİN HAZIRLIKLARA ÖNCEDEN BAŞLAYIN 

Hadi şimdi de bu hobiye başlamak isteyenlerin kampa giderken yanına alması gereken araç gereçlerden bahsedelim. Her hobide olduğu gibi bu hobinin de tahmin edeceğiniz üzere belli başlı masrafları mevcuttur. Bu tarz alışverişleriniz için büyük markaların, mağazaların veya her türlü alışveriş imkanı sunan firmaların indirim takvimlerini takip etmenizi öneririm. Birçok alışveriş firmasının yılın belli zamanlarında uyguladığı Efsane Kasım gibi indirim fırsatları mevcuttur. Şimdi kaldığımız yerden devam edecek olursak öncelikle tabiki de iyi bir çadır mutlaka şart. Alacağımız çadırın, fermuarı kapalı iken hiçbir yerinden bir şeyin girip çıkmasını istemiyorsak çadırımızı alırken iyice kontrol etmek durumundayız. Ayrıca kolayca yırtılabilecek veya yıpranabilecek bir malzeme olmaması da oldukça önemlidir. Çadırımız ile yatağı birlikte almak kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir husustur. Çünkü buna dikkat etmeyen birçok insan yatağın çadırda çok yer kaplamasından veya sığmamasından şikayetlenir. Yatak seçimi için bir sonraki dikkat edilmesi gereken nokta ise bence şişme bir yatak olmasıdır. Hem kampa gidiş ve dönüşünüz için yer kaplamayacaktır hem de rahat bir uyku çekmenizi sağlayacaktır. Kamp yapacağınız yerler ormanlık araziler olduğundan mevsim farketmeksizin geceleri üşüme olasılığınız her zaman vardır. Bu yüzden uyku tulumu, kalın bir battaniye ve benzeri, uyurken sizi saracak ve üşümenizi engelleyecek birşey mutlaka kamp malzemeleriniz arasında bulunsun. Şimdi ise geldik masa ve sandalyeye. Bilirsiniz ki bu iki unsur insanlık tarihinin medeniyete erişmesinde dahi çok ciddi bir rol oynamıştır. Kamp yaparken doğayla bu kadar iç içe olmak istediğiniz anda bile inanın bana buna biraz ihtiyaç duyacaksınız. Ayrıca unutmayın ki bulunduğunuz ortamda rahatça oturabileceğiniz hiçbir yer olmayadabilir. Bu yüzden takım halinde alabileceğiniz, kamp için tasarlanan ve az yer kaplayan katlanabilir masa ve sandalyeleri mutlaka tavsiye ederim. Yemek konusuna gelecek olursak bu konuda da size tavsiyeler vereceğim fakat bu konuda iş biraz sizin zevklerinize kalıyor. Isterseniz yalnızca konserve yemeklerle dahi bu sorunu halledebilirsiniz. Bir tüp alıp yanınızda getirdiğiniz gıdaları veya orada avladığınız yada topladığınız besinleri pişirip yemek yapıp tüketebilirsiniz. Yanınızda götüreceğiniz yiyecekleri koymak için mutlaka içine koyduğumuz besinleri en az 24 saat boyunca ısısında ciddi bir değişim olmadan muhafaza edebilecek bir buzluğunuz olmalı. Aynı şekilde sıcak muhafazası içinde termos ve benzeri bir ürün de edinebilirsiniz.

 KAMP ALANINDA TEKNOLOJİ

Kampta gündüz doğan güneşle birlikte uyanmak ve akşam hava kararınca ise uyumak yazılı olmayan bir kuraldır. Zaten sabah erken kalkmada herhangi bir sorun yaşamaz iseniz akşam uyumakta hiçbir zorluk çekmeyeceğinizden emin olabilirsiniz. Çünkü kamp eğlenceli olduğu kadar da yorucu bir hayat standartlarına sahiptir. Ancak unutmamalıyız ki gecenin karanlık saatlerinde de ışığa ihtiyaç duyduğumuz anlar mutlaka olacaktır. Gece tuvaletimizin gelmesi gibi bir durum oldukça olasıdır. Bu sebepten dolayı yanınızda yüksek dayanıklı pil haznesi olan bir ışık aparatı ve yeteri kadar yedek pil almayı unutmayın. Telefon konusuna gelecek olursak birçok kamp sever insanın kampa telefon götürmediğini veya götürse de hep kapalı tuttuğunu biliriz. Bana kalırsa ikisi de tam olarak doğru değildir. Öncelikle kampta kesinlikle akıllı telefonlarımızda ki sanal dünyadan uzak durmamız şart. Yanınızda bu cihazları götürmemiz demek telefonu kapatsak dahi illa ki bazı anlarda açıp kendimizi doğal ortamdan alıp kaçtığımız o sanal ve kalabalık dünyaya tekrardan atmamız demektir. Bu nedenle benim size nacizane tavsiyem sadece arama yapabileceğiniz eski bir telefon ile kampa gitmeniz gayet mantıklı olacaktır. Acil bir durum başınıza gelmediği sürece arama yapmanın da oldukça gereksiz bir davranış olacağını belirtmek isterim.Bahsettiğim gibi sadece arama yapabilecek basit ve küçük bir telefon kamp için gayet yeterlidir. Ayrıca bu cihazların şarjlarının yeni nesil cihazlara oranla çok daha dayanıklı olduğunu unutmayalım. Tabi yine de yanımızda powerbank veya benzeri bir cihaz bulunduralım ve yola çıkmadan önce hem telefonun hemde bu cihazın şarjlarının tamamen dolu olduğundan emin olalım. Hamak ve salıncak gibi zevkleriniz varsa bunları da edinebilirsiniz.

 BELLİ BAŞLI KAMP AKTİVİTELERİ

Öncelikle bilelim ki kamp tek başınıza iken çok da keyifli olmayabilir. Bu nedenle birkaç kişi yada en azından iki kişi olmanızı tavsiye ederim. Kamp yaparken sanılanın aksine yapabileceğiniz birçok aktivite vardır. Bunlardan en kıymetlisi belki de o eşsiz yürüyüşlerdir. Bulunduğunuz alan ormanlık bir alan olacağından her yerinde keşfedilmeyi bekleyen birçok şey olacaktır. Arkadaşlarınızla tatlı sohbetler eşliğinde keşifler yaparak yapacağınız yürüyüşlerin ne kadar harika olduğunu farkettiğinizde havanın hiç kararmamasını ve hiç yorulmamak isteyeceksiniz. Bir de futbol ve voleybol maçları gibi aranızda turnuvalar düzenleyebilirsiniz. Bunun için yanınızda bir top götürmek yeterli olacaktır. Ayrıca yemek yapmak, balık tutmak ve doğanın sunduğu yiyeceklerden toplamak da aslında bir aktivitedir. Bunları yapmak ve başarmak insana hayatta kalabileceğini gösterir ve bu da insana tarifi olmayan bir haz yaşatır. Ve benim favori kamp aktivitem, kitap okumak. Kampa gitmeden en az bir hafta öncesinden kendime bir kitap belirlerim, o kitabı edinirim ve gidene o kadar ilk sayfasını dahi açmam. Merak iyice arttığından bir an önce kampa gidip okumak için sabırsızlanırım. Kısacası kamp hakkında söyleyeceklerim bunlardır. Kesinlikle yapacağınız en iyİ aktivitelerden biri olacağından şüpheniz olmasın. Sabah kalkıp kısa bir egzersiz veya imkan dahilinde yüzüp, iyice acıktından sonra iyi bir kahvaltı hazırlayıp yiyip üstüne uzun bir yürüyüş ve oyun veya kitap molası verebilirsiniz. Doğal yollarla bir salıncak kurup sallanmak da oldukça keyifli olacaktır. Öğlen yemeğini kendiniz doğal yollarla edinebilmek için çaba sarf edip yemek ve bir kahve molasından sonra akşam yemeğinden önce kendi aranızda maç yapmak ve akşam için yemek hazırlamak. Ve daha onlarcası… İnanın şehir hayatından bunaldım diyorsanız buna kesinlikle ihtiyacınız var.