Kopenhag Mutlaka Görülmesi Gereken 5 Yer

  • 18 Temmuz 2021
  • Kopenhag Mutlaka Görülmesi Gereken 5 Yer için yorumlar kapalı
  • 978 kez görüntülendi.
Kopenhag Mutlaka Görülmesi Gereken 5 Yer

Danimarka’nın başkenti Kopenhag; zamanında tüccarların deniz ticareti yaptıkları yer olduğu için anlamı ticaret limanı. Tarihte; Bir dönem İskandinavya ülkelerine hükmeden savaşçı ırk Vikinglerin bir kolu da Danimarka’ da bulunuyormuş.

1. DOĞASI, HAVASI TERTEMİZ

Yemyeşil bir doğaya sahip ülke, denizi de buna keza soğuk ama berrak maviliğini koruyor. Daha nispeten orta yaşlı turistlerin tercih ettiği bir ülke gibi görünse de, herkes için gezilecek yerleri olan bir kuzey ülkesi. Teknelerle su yollarında gezinti yapabilir, tarihi mimarinin tadını çıkartabilirsiniz. Kopenhag, 2023 yılında tamamen tertemiz hava sahasına geçmeyi planlıyor. Şehir içi ulaşımını halk genelde bisikletle sağlıyor.

2. TİVOLİ MUTLAKA GÖRÜLMELİ

Soğuğu çok fazla sevmeyenler tatile gitmek için; yaz ve sonbahar aylarını tercih edebilirler. Danimarkalıların Tivoli dedikleri; Tivoli Bahçeleri isimli bir eğlence merkezleri var. 1843 yılında kurulmuş bir yer burası devasa kapılardan içeri giriliyor ve içeride ne ararsanız var. Modern Disneyland’ın yıllar önce yapılmış nostaljik bir sentezi burası.

Hediyelik eşya dükkanları, kendi oyuncaklarını yapan oyuncakçılar, büyük göletler, lunapark, akvaryumlar ve açık hava konserleri ile sıkılmanız mümkün olmayacak bir eğlence merkezi: Tivoli. Doyasıya gezip bol oksijenli havası eşliğinde birbirinden güzel fotoğraflar çekmeniz mümkün.

3. LİLE HAVFRUE

Danimarka dilinde küçük denizkızı heykeli anlamına gelen “Lile Havfrue” Kopenhag şehrinin, Langelinie Limanı’ndaki kayalıklar üzerinde bulunan bir heykelin ismi. Gittiğinizde bunuda ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. 1913 yılında yapılmış bu heykel Kopenhag’ın simgesi ve yılda 20 milyon gibi ciddi bir turist sayısının ziyaretine uğruyor. Heykeli yapan heykeltıraş; Edvard Eriksen, küçük denizkızı masalı ile tanınan yazar Hans Christian Andersen‘ in eserindeki küçük denizkızını canlandırmak istemiş.

4. SANAT, KÜLTÜR İÇİÇE

Muazzam Amalienborg Sarayı ve tam karşısında tüm ihtişamıyla yer alan Kopenhag Opera Evi; sanatın ve tarihin harika bir uyumunu görkemli yapısıyla sunuyor. Yaz dönemi tatil için gidenler Haziran-Eylül ayları arasında sergilenen birbirinden güzel performanslardan birkaçını izleme fırsatını bulabilirler. Her gün saat 12.00 sularında Amalienborg Sarayı önünde muhafız değişimi oluyor bu turistlerin izlemeyi sevdikleri başka bir kültür deneyimi.

5. KOPENHAG’ A NASIL GİDİLİR?

Herkesin zevkine uymayabilir belki, fakat burası tam benlik diyenlerde olacaktır. Genelde ülkemizden de tur şirketlerinin, İskandinavya Turu paketi adı altında tatil alma seçenekleri bulunuyor bu sayede diğer kuzey ülkelerini gezme şansınızda oluyor. Sadece ben turist olarak gideyim derseniz vize alma oranınız çok düşük, maalesef hükümetin çok katı kuralları var. Bu noktada da yine bir tur paketi almakta yarar olabilir.