Kulaklık Alırken Dikkat Etmemiz Gereken Hususlar


İnsan hayatının belli bir bölümüne hatta hayatın büyük bir kısmına etki eden teknolojik bir buluştur. Kulaklık okula giderken, işe giderken, seyahat ederken, spor yaparken,telefonla konuşurken insana büyük bir kolaylık sağlar.

Kulaklık alırken dikkat etmemiz gereken hususlara gelince birçok çeşit kulaklık var ama bu kulaklıkların insan kulağına verdiği zararları da göz önünde bulundurup öyle kulaklık almalıyız örneğin kulağımızın tamamını kaplayan kulaklıklar tercih ettiğimiz zaman kulağımızın kıkırdak diye tabir ettiğimiz kemiğine baskı yapar ve uzun bir süreden sonra kulak ağrısına sebep olur. Bu yüzden kulaklığı alırken kulağımıza zarar vermeyecek şekilde tasarlanmış kulaklıkları tercih etmeliyiz ve aldığımız kulaklığın sağlamlığını ve kalitesini de göz önünde bulundurmalıyız. Teknolojinin ilerlemesi sebebiyle her geçen gün değişik şekillerde tasarlanmış kulaklıklar piyasaya sunuluyor. Bunlar kulağı tamamen kaplayan, kulağın içine tamamen girebilen veya bluetootlu kulaklıklar piyasada mevcut peki bunların var olması kulaklığın kaliteli olduğunu mu gösterir kesinlikle hayır kulaklık alırken dikkat etmemiz gereken temel konu kulaklığın sesi net bir şekilde algılamamıza yaraması dinlediğimiz müziğin ruhunu bize yansıtması başka bir deyişle dinlediğimiz müziği bize yaşatmalı bir diğer husus kulaklık kablolarının hassas olması ve çabuk kopması bu nedenle çoğu insan aldığı kulaklığın bir kaç ay içerisinde koptuğundan şikayetçi bu sebeple aldığımız kulaklıklarda öncelikle kablo ve giriş yerlerinin sağlamlığına dikkat etmeliyiz kalitesiz bir kulaklığın ömrü bir hafta bilemedin on beş gündür. Bu sebeple aldığımız kulaklık kaliteli olmalıdır.

            Kulaklık kalitesini elimize aldığımızda belli eder yapımında kullanılan malzemenin o kulaklığın ne derece sağlam olduğunu gösterir basit bir plastik madde ile yapılan kulaklıklar hem insan sağlığına zarar verir hem de kulaklığın ömrü kısa olur. Ama kaliteli bir malzemeden yapılan kulaklıklar uzun süre kullanıla bilir  kulaklığın telefonumuza veya müzik çalarlarımıza taktığımız vakit algıladığımız ses ve kulağımızı rahatsız etmeyişi bunun bir göstergesidir. Kısacası aldığımız kulaklıklarda en çok dikkat etmemiz gereken husus telefonumuza veya müzik çalarımıza giriş yerlerinin ve kulaklığın kulağımıza taktığımız ses vericisinin kaliteli olması tercihlerimizi bu yönde yaptığımız takdirde hem dinlediğimiz müzikten zevk alacağız hem de sağlıklı bir kulağımız olacak…..

Bir Cevap Yazın