Last.fm’e Hack Girişimi

Geçtiğimiz günlerden en büyük radyo kanallarından biri olan last.fm ‘e hack girişimi gerçekleşti.


Last.fm, alanındaki en iyi algoritmaya sahip müzik uygulamalarından bir tanesi. Geçtiğimiz günlerdeki arayüz ve sistem güncellemesi ile günümüzde lokasyonunuza dair pek çok etkinliği de görebildiğiniz bu web sitesinde, pek çok müzik arşivinizi tutabiliyor ve arşivinize dair pek çok öneri de alabiliyorsunuz. Bunun yanında Spotify, Deezer, Youtube gibi çevrimiçi müzik dinleme sistemlerine bağladığınız Last.fm sizlere yeni önerileri o mecralarda dinlediğiniz müzik türlerine göre de verebiliyor. Kısacası, yeni müzikler ve şarkılar keşfetmek isteyen herkes için biçilmiş kaftan bir uygulama olan Last.fm, geçtiğimiz günlerde hacklendi ve database’i satışa sunuldu. Pek çok kullanıcının hacklendiğini bildiğimiz Last.Fm’de yaklaşık olarak 43 milyon kişinin bilgilerinin satışa çıkarıldığı konuşuluyor.

Password ve 123456

Hackerlar, hacklenen hesaplarda bir inceleme yaptıklarını dile getirdi ve kısa zaman içerisinde oluşturulmuş pek çok hesabın şifresinin password ya da 123456 gibi basit rakam dizileri olduğunu söyledi. Bu durum, iki yönden oldukça büyük riskler taşıyor olabilir. Bunlardan birincisi elbette hala uygulamalara koyduğumuz şifremizin ve güvenlik derecemizin çok kötü olması. Bu durum, ilerleyen dönemlerde devlet sitelerinde bile başımıza büyük dertler açabilir. Zira devlet sitelerinin şifreleri bile zaman zaman 123456 olabiliyor. Özellikle Türkiye’de şifrelere daha fazla önem verilmesi gerektiği aşikâr.

Bir diğer durumsa elbette büyük mecraların sıklıkla hackleniyor olması. Bu mecralarda bulunan bilgilerimizi kısıtlı ya da fake olarak tutabilir ve yayılmaması konusunda özen gösterebiliriz.

Last.fm, pek çok uygulamanın atası olması ile biliniyor ve son zamanlarda pek de ilgi gösterilmiyordu. Ancak, hala iyi bir kullanıcı sayısına sahip olan ve arayüzünü son aylarda değiştiren uygulamanın, kısa süre içerisinde bir hack girişimi yaşaması oldukça üzücü.

Bakalım, gelecekte Last.fm’in gidişatı ne yönde olacak.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.