Lenf Kanseri ile Savaşta Harika Haber

Lenf kanseri ile mücadele eden Hakan Ertekin 6 ay süren savaşını anlattı.

  • 08 Eylül 2021
  • Lenf Kanseri ile Savaşta Harika Haber için yorumlar kapalı
  • 714 kez görüntülendi.
Lenf Kanseri ile Savaşta Harika Haber

Lenf kanseri ile mücadele eden Hakan Ertekin 6 ay süren savaşını anlattı. Kemoterapi-fitoterapi-psikolojik destekle güzel sonuç geldi.

Edirne’de yaşayan Hakan Ertekin’e Ekim 2020’de lenf kanseri teşhisi konuldu. Devamını kendi ağzından dinleyelim:

 

Çok Zor Günler Geçirdim

 

“Bana lenfoma teşhisi konulduğunda hızla kilo veriyordum. 80 kilodan 55 kiloya düştüm. Tuvalete gidip geldiğimde yarım saat dinlenmeden kendime gelemezdim. Yattığımda bir taraftan diğerine dönemiyordum.”

Eşi Özlem Hanım da o zor günleri anlattı:

“Kemoterapi alması lazım dediler ama kan değerleri çok düşük olduğu için alamadı. Doktorları bana 4 hafta içinde hastayı kaybedebiliriz dediler.”

 

Zorlu Süreç: Kemoterapi 

 

Hakan Ertekin ilk kemoterapi aldığında neler hissettiğini anlattı:

“İlk kemoterapim 5 dakika içinde sonlandırıldı. Çünkü kendimi kaybettim, konuşamıyordum. Henüz ilaçtan bir parmak gitmişti ki mecbur sonlandırdık kemoterapiyi.”

 

Fitoterapi ile Destekledik

 

Özlem Ertekin eşinin gözünün önünde erimesine razı olamadı. Çıkış yolu aradı. Bağışıklığı güçlendirmek için fitoterapi uzmanları ile görüşmeler yaptı. Özlem Hanım eşi için Fitoterapist Dr. Şenol Şensoy’dan destek aldı.

Ertekin “Hocamızın önerilerini hemen hayata geçirdik, 2 hafta içinde belirgin düzelmeler gördük. Yemek yiyemeyen eşimin yemesi içmesi düzeldi. İstanbul’a kemoterapiye gittik ve hiç korktuğumuz gibi olmadı. Bu kez kemoterapiyi güle oynaya aldı” dedi.

Hakan Ertekin de fitoterapi desteğinin ardından kemoterapide hiç zorlanmadığını ifade etti:

“İlk kemoterapi 5 dakikada sonlanınca çok korkmuştum. Acaba ikincisinde de aynı olur mu diye endişe etmiştim. Benimle aynı odada bulunan arkadaşlar da zorlanıyorlardı. Ama ben çok rahattım, çerezlerim meyve sularımla 6 saat çok rahat kemoterapi aldım.”

 

Ve Lenfomada Zafer

 

6 aylık kemoterapi-fitoterapi desteğinin ardından Ertekin ailesi güzel haberi aldı. Lenfoma ile savaş kazanılmıştı. Raporlar tertemizdi. Aile sevincini evlerini ziyarete gelen Dr. Şenol Şensoy ile paylaştı.

Dr. Şensoy, “Fitoterapi asla ihmal edilmemesi gereken bir tedavi yöntemidir. Hatta kemoterapi yapılacaksa önce bir fitoterapi ile desteklenip sonra kemoterapi yapılmasında fayda var. Hastanın bağışıklık sistemini güçlü tutmak çok önemlidir. Bu yaklaşım dünyanın bir çok gelişmiş ülkesinde bu şekilde uygulanmaktadır. Böylece kemoterapiyi daha sağlıklı şekilde alabiliyoruz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı