LG G5 İnceleme : Kusursuz Özellikleri İle En İyiler Arasında

Konuya puan ver!

Kusursuz bir telefonun en önemli özellikleri, her bireye göre çoğu zaman değişiklik gösterebilir. Kimisi tasarımdan kusursuzluğu betimler, kimisi donanımdan, kimisi telefonun sahip olduğu kameradan. LG G5, bir amiral gemisi olarak 2016 yılının en iyi telefonlarından bir tanesi. Özellikle tasarımının oldukça iyi olduğunu söyleyebileceğimiz cihazda, aynı zamanda iyi bir donanım da mevcut denebilir. Yıllardan beri, kendini her modelinde biraz daha geliştiren LG, çoğu zaman özgün tasarımları ile bilinirdi ve G5 modelinde de oldukça özgün, modüler bir tasarım ile karşımıza çıktı. Pek çok markaya nazaran oldukça ucuz fiyatları ile karşımıza çıkabilen LG’nin G5 modelini, birlikte inceleyelim.

Tasarım / Görünüm

lg g5 tasarim

149.4 mm’lik bir boyu olan ve inceliği ile göz kamaştıran bir model olarak G5, salt alüminyum olarak tasarlanmış telefonlardan bir tanesi. Bu yıl, pek çok telefonun yekpare kasadan olduğunu biliyoruz ancak G5, böyle bir tasarım olayına kaymayıp, daha da özgün bir tasarımın kapılarını bizler için açmış gibi görünüyor. Çerçevesi metal olan kasanın, alüminyum malzemesi oldukça kaliteli ve dayanıklı.

Altın, gümüş, gri, pembe gibi renk seçenekleri olan LG G5’in en dikkat çeken özelliği, modüler bir kasaya sahip olması. Daha önce de belirttiğimiz gibi özellikle tasarımda özgünlüğe yer veren LG, bu modelinde de kimilerinin hiç kalkışamayacağı bir durumu yapıp, bataryası çıkarılabilir, oldukça şık bir kasa yapmış. İlerleyen zamanlarda, olur da bataryanız bozulur, kalitesizleşirse, bu modüler kasa sayesinde oldukça kolay batarya değişimi yapabilir hale geliyorsunuz. Bunun yanında G5’in sağladığı kolaylıklardan bir tanesi de, model üzerinde modifikasyonların rahatlıkla yapılabilmesi. Tak çıkar şeklindeki modüler tasarım tutar mı bilmiyoruz ancak, estetik göründüğü kesin.

Kısaca, tasarım yönünün çok matah bir görüntüsü olmasa da, modüler tasarımının ışığında orijinal bir görüntü sunduğunu bildirmek mümkün. Ancak, her şeye rağmen daha “premium” bir tasarım olabilir miydi? Kesinlikle olabilirdi. 2016’nın amiral gemilerinden, LG G5 bu yönü ile biraz geri kalmış diyebiliriz. Ancak her şeye rağmen, LG çizgisini koruyabilmiş cümlesi de keza, söylenebilir.

Ekran

lg g5 ekran

Belki de LG G5’in en iddialı kısmına geçiyoruz diyebiliriz. İncelemenin en iyi yönlerinden bir tanesini oluşturan ekran, LG’nin 2016 yılında yaptığı en güzel şeylerden bir tanesi oluyor. G5 modelinde 5.3 inç ekran kullanan, Quad HD ekranı ile LG aynı zamanda eğimli bir ekran sunmaktan da geri kalmıyor. Bu ekranın korunması adına, piyasanın en iyi ekran koruyucusu olan Gorilla Glass 4 malzemesini de kullanan LG G5, çizilmelere, toza ve benzeri etmenlere karşı oldukça dayanıklı. IPS LCD ekran teknolojisi ile, pek çok markanın canını yakan G5, pek çok modelde olmayan, birden fazla özelliği destekler durumda. Multi touch, sürekli açık ekran gibi özellikleri ve kapasitif tuşları ile; ekranın size hayli hayli yettiği ve göz doyurduğu söylenebilir.

LG UX arayüzünü kullanan G5, bu arayüzün 5.0 versiyonunu da tarafınıza sunmakta. Bu versiyonla birlikte pek çok özelliği de beraberinde getiren, aynı zamanda stabilizasyon çalışmaları yapılan LG UX’ta, telefonla oldukça uyumlu ve kasmayan bir arayüz performansı göreceksiniz.

Bilinmek istenen en büyük etmenlerden biri olarak ekran / gövde oranı ise; LG G5’te %70,14 oluyor. Bu da, yüksek segment cihazlar için oldukça ideal diyebiliriz.

Özellikle IPS LCD paneli ve ekran teknolojisi ile LG G5’in oldukça seçkin bir ekran deneyimi sunduğunu bir kez daha belirtmemiz gerek zira pek çok markanın veremediği keskin, gerçek renkleri LG G5 ekran özellikleri sayesinde sizlere verebilmektedir.

Donanım

lg g5 donanim

4 Çekirdek, 2,15 Ghz bir işlemciye ve ARM V8 işlemci mimarisine sahip olan LG G5, yonga seti olarak ise Qualcomm Snapdragon 820 kullanıyor. Bilindiği gibi Snapdragon 820, 2016 yılının en fazla kullanılan yonga setlerinden ve az ısınan bir yonga seti olarak görülüyor. Bunun yanında yüksek performansı ve diğer donanımlarla uyumu da gözetildiğinde, bu işlemci yonga setinin iyi bir tercih olduğunu söylememiz mümkün olabilir.

4 GB Ram’i bulunan LG G5’in, 8 çekirdekli sürümünün daha iyi olabileceğini söylememiz yanlış olmayacaktır ancak 4 çekirdekli işlemci de 4 GB Ram ile hayli iyi işler başarabileceğinden herhangi bir problem bulunmuyor. Bunun yanında, 4.5 G ağ bağlantısı desteği verebilen LG G5 Cat 6 sınıfında bir LTE desteği vermekte. Dolayısı ile kaliteli bir 4.5 G bağlantısı alırken aynı zamanda indirme hızlarınızda da uçuş yaşayabilmeniz mümkün kılınmış. 300 Megabit’e kadar indirme hızı sunabilen LG G5’in karşıya yükleme hızı ise maksimum 50 Megabit olarak görülüyor.

Arka kapakta bir parmak izi okuyucusu bulunan LG G5 modelinde, kolay bir şekilde parmak izlerinizi okutarak telefonunuzu always on, yani hep açık moduna alabilme özelliğiniz de mümkün kılınıyor. LG UX’un ve donanımın bir özelliği olan bu etmen, diğer telefonlardan G5’in ayrılmasını sağlayabilecek bir özellik.

32 GB dahili depolaması olan LG G5’i alanlar için en büyük sürpriz ise bu modele SD kartın 2 TB’a kadar takılabilmesi. 2 TB’lık bir alan ise size bir telefon için fazla yeterli gelebilecektir. Kaldı ki, günümüzde 32 GB’i bitiremeyen telefon kullanıcıları mevcut.

Donanım konusunda son olarak, Dolby Digital ile desteklenmiş harika bir ses sisteminin olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle LG’nin geçmişten gelen ses sorunları, G5 ile tamamı ile çözülecek gibi zira Hi-Fi özelliğinde ses kalitesi sunan bu modeli ile LG’nin pek çok markanın önüne geçebilmeyi çoktan başardığı söylenebilir.

Yazılım

lg g5 yazilim

LG UX ile geldiğini söylediğimiz cihaz, yazılım olarak Android 6.0.1 Marshmallow ile birlikte tarafınıza sunuluyor. LG’nin arayüzü ile birlikte, yenilenmiş bir sistem mimarisi (64 bit) sunan LG, optimizasyonların oldukça güçlü olduğu stabil bir cihaz sunmak için elinden geleni yapmış. Amiral gemisi LG G5, donanım gücünü çok fazla zorlamadığınız sürece sizlere harika hizmet verebilecek bir cihaz ve yazılım tarafının da kusursuz bir çalışmanın eseri olduğu söylenebilir.

Değiştirilebilir ve özelleştirilebilir, kullanıcı yakınlığı ile bilinen şık temaları; dolby digital plus donanımı ile desteklenen harika ses sistemi; Qslide Plus özelliği, LG Health sağlık uygulamasının sunulması ve son olarak çift pencere özelliği gibi yazılım etmenleri ile LG G5’in; oldukça zengin bir portföyü olduğunu söylememiz mümkün.

Batarya

lg g5 batarya

Çıkarılabilir, modüler bir batarya donanımına sahip olan LG G5’in batarya gücü tam 2800 mAh. Usb Type-C donanım özelliği ve şarj girişi sayesinde, daha hızlı ve sağlıklı şarj edilme özelliğini aktif hale getirmiş G5’in bataryasını, memnun kalmadığınız takdirde ilerleyen zamanlarda değiştirebileceğinizi söylememiz mümkün. Pek çok markaya nazaran daha özgün bir modüler tasarım kullanan LG G5’in belirgin özelliklerinden bir tanesi de bu.

2800 mAh, sizi LG’nin optimize edilmiş UX sistemi ile rahat bir gün götürebilecek kapasiteye sahip. Tam kullanımda oldukça iyi sonuçlar veren LG’nin bir gün sonrasına dayanabilmesi ise, biraz zor görünüyor. Yine de, daha sağlıklı bir bilgi ve analiz için uzun kullanım testine tabi olmasının faydalı olacağını söyleyebiliriz.

Kamera

lg g5 kamera

Kamera konusunda, LG’nin yıllardır oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak G5 modelinin, hem önceki G serilerinden hem de pek çok markadan daha başarılı olduğunu söylememiz, abartı olmayacaktır. Özellikle diyafram genişliğinin 1.4 olması ile pek çok çerçeveden geniş ve rahat görüntü alabilmenize olanak sağlayan LG G5, 16 megapiksel arka kamerası ve içerisindeki pek çok yazılım özelliği ile; “kamerası destansı” modellerden. Renk belirleyici, elle odaklama, optik görüntü sabitleyici, gülümseme yakalama, sesli komutlar verebilme gibi pek çok kamera özelliği ile LG G5’in yazılım olarak harikalar yarattığı aşikâr. Led flaşı da bulunan LG G5 modelinde, 4K Video kaydı yapabilmeniz ise günümüzün abartılı ancak oldukça gösteriş kazandıracak özelliklerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

LG G5’in ön kamerası ise, 8 megapiksel olmakla beraber; sanal flaş, yüz algılama, geniş açılı çekim ve gesture shot modları ile oldukça rahat ve kaliteli bir ön kamera. Bu ön kamera ile 720P’ye kadar kaliteli video çekimleri yapabilmeniz de mümkün kılınmış.

Sonuç


Sonuç olarak LG G5, tasarım, kamera ve benzeri özellikleri ile öne çıkan bir cihaz ancak özellikle tasarım yönünde, oldukça güçlü rakipleri olduğunu söylememiz mümkün. İncelikli, daha estetik tasarımlara sahip olan 2016’nın pek çok amiral gemisi, LG G5’e bu konuda rahatça rakip olabilecektir. Ancak ses kalitesi ve kamera yazılımı ayrıntıları, ekran teknolojisi gibi özellikleri ile de G5; bir adım önde olarak görülüyor. Bu kapışma, muhtemelen sizin ihtiyaçlarınıza göre yönelerek isteklerinizi karşılayacak bir telefon almanız ile son bulacaktır. Aradığınız şey, iyi bir kamera ve iyi bir ses kalitesinin yanında; 2016’nın en iyi ekranlarından birine sahip olmak ise; LG G5 biçilmiş kaftan bir telefon.

Yorum yap