LG Nexus 5x İnceleme : Performans İçin Üretildi!

Konuya puan ver!

LG ve Nexus’un ortak çalışmalarından ve geliştiricilerin harika Android performansını vaadettikleri Nexus serisinin en yeni telefonu olan X5, geçtiğimiz aylarda piyasaya çıkmış ve LG hayranları tarafından Google onaylı olması hasebi ile oldukça beğeni toplamıştı. İnce bir tasarımı bulunan, şık olan ancak dayanıklılık açısından maalesef pek çok amiral gemisinden önde olamayan bu cihazın donanımı ise oldukça ortalama bir düzeyde denebilir. Günümüzde, her akıllı cihazda olmazsa olmaz olan pek çok özellik, bu cihazın yazılım ve donanım etmenlerine de eklenmiş gibi görünüyor ancak yeterlilik düzeyi tartışılacak gibi de duruyor. Her şeye rağmen LG ve Nexus’un 5x modeli ile fena bir iş başarmadığı rahatlıkla söylenebilir. Bakalım, daha detaylı incelemelerde, karşımıza neler çıkıyor.

Görünüm / Tasarım

nexus 5x gorunum

Tasarım ve görünüm konusunda LG ve Nexus iş birliği ile çalışıldığı ve LG’nin önceki tasarımlarına nazaran daha ince, daha estetik bir tasarımı tercih ettiği aşikâr. Eski dönemlerinde Motorola tarafından, ortak olarak geliştirilen Nexus modelleri LG’ye geçtikten sonra tasarım açısından bir devrimi kovalamış olabilir ve bu konuda haklılar da. Zira, Motorola tasarımları diğer amiral gemilerine göre biraz yavan kalıyordu. 7.9 mm inceliğe sahip olan telefonun ağırlığı sadece 139 gram ve bu pek çok cihaza göre oldukça iyi seviyede bir ortalama. Açık mavi, beyaz ve siyah renkleri bulunan Nexus X5, polikarbonat, yani plastik bir malzemeden üretilmiş. Evet, bu büyük bir sorun teşkil edebilir.

Nexus 5’in plastik bir malzemeden üretilmesi özellikle diğer amiral gemilerinin günümüzde kendisini çelikle kaplıyorken bir tartışma konusu yaratacak kadar büyük ve çelişkili bir konu gibi görünüyor. Zira, kapak dahil tamamı ile polikarbonattan üretilen ve darbelere karşı oldukça hassas olabilecek bu telefona, muhakkak koruyucu ve benzeri etmenler taktırmanız gerekebiliyor. Zira, taktırmamanız halinde kısa sürede hasar görebilecek bir cihaz olduğu da rahatlıkla elinize aldığınızda görülebilir.

Kısaca, tasarımın ortalama bir puan alabileceğini ancak dayanıklılık safhasında kullanım durumunuza göre değişen bir dayanıklılık puanının bulunabileceğini belirtelim. Bu fiyata çok daha sağlam bir kasanın yapılabileceği ise su götürmez bir gerçek. Ancak hem hafiflik hem de incelik bakımından böyle bir malzemenin tercih edilebilmesi de olası görünüyor.

Ekran

nexus 5x ekran

5.2 İnçlik bir ekrana sahip olan Google Nexus 5X; tarafınıza Full HD ekran çözünürlüğü ile geliyor. Bu çözünürlük pek çok düzeyde sizleri memnun edebilir ve batarya tasarrufu konusunda da işlemci ile iyi anlaştığı vakit hayli güzel bir stabilizasyon yaratabilir. Çizilmeye ve darbelere dirençli, Corning Gorilla Glass 3 malzemesi ile kaplanmış ekran aynı zamanda multi touch ve oleophobic coating özelliklerine sahip. 423 PPI piksel yoğunluğu ile IPS LCD ekran teknolojisini de arkasına alan LG Nexus X5’in ekranına söylenebilecek fazla bir söz yok.

Her LG modelinde olduğu gibi ekranın oldukça sağlam ve iyi görünebileceğini belirtmemiz bu sebepten gayet mümkün. Ancak, ekran / gövde oranı konusunda söylenecek pek çok eleştiri cümlesinin olduğu aşikâr. Zira, %69.85’lik oranı ile pek çok amiral gemisinden daha düşük bir orana sahip olduğu söylenebilir X5’in.

Sonuç olarak, ekranın sizi oldukça memnun edebileceğini ancak ekran gövde oranının birazcık da olsa, fark edilir düzeyde canınızı sıkabileceğini söylememiz gerek. Bunun yanında batarya performansının arttırılabilmesi ve ekran teknolojisi sayesinde oldukça tasarruflu bir ekran kullanımı, bu durumu kotarabilecek ve telafi edebilecek niteliklerden sadece bazıları. Ekran konusunda geçer not alan LG Nexus 5X, bakalım yazılım konusunda bizlere neler vaadediyor?

Yazılım

nexus 5x yazilim

Yazılım tarafında, Nexus cihazlarının en sevilen özelliği olan saf Android işletim sistemi kullanılıyor ve bu mobil işletim sistemi hemen her zaman en son sürümünde olarak tarafımıza geliyor. Zira, Google ortaklığında geliştirilen bu telefonlar özellikle Google tarafından saf Android sürümü ile şekillendiriliyor ve hem bu durumdan beta dönütleri alınıyor, hem de saf Android kullanıcılarının hasretini gidermek adına bir çare bulunmuş oluyor. 5.2 İnçlik ekranda saf ve hızlı Android deneyimini yaşayabileceğiniz, sponsor reklamları bulunmayan, cafcafsız ve sade bir arayüzü bulunan Google yapımı Android saf sürümü; sizleri özellikle batarya konusunda oldukça memnun edebilir.

Zira, Google başlatıcısı tamamı ile asistan dışında herhangi bir şeyi içerisine almayan, saf ve bataryanızı boşa harcamayan bir arayüz olduğundan, kolay bir biçimde akıcı olarak işlerinizi görmenizi sağlayabiliyor. Son olarak, cihazın Android’in 6.0 sürümü ile geldiğini de belirtelim.

Donanım

nexus 5x donanim

Donanım tarafında bizi ilk olarak Qualcomm Snapdragon 808 karşılıyor. Batarya ve pek çok konuda iyileştirilmiş olan bu versiyonu ile bu yonga setinin yeni nesil cihazlarda harikalar yarattığını biliyoruz. Hele saf bir arayüzle, cihazınızın uçabileceği rahatlıkla söylenebilir. Bunun yanında ARM V8 mimarisine uygun 1.8 Ghz ARM Cortex-A57 ile gelen cihaz; 2 GB Ram ve 16-32 GB dahili depolama seçenekleri ile sunulmuş.

Donanım konusunun oldukça iyi olduğu ve başarılı bir donanım malzemesinin kullanıldığı söylenebilir ancak bu konuda belki de eleştirilmesi gereken en önemli taraf; hafıza kartı desteğinin bulunmaması. LG Nexus X5 modelinde, hafıza kartı desteğinin bulunmaması ile birlikte en fazla 32 GB dahili hafızanın kullanılması ve bunun işletim sistemine ait yazılımlardan sonra zaten 25 GB gibi bir düzeye düşmesi; sizi ilerleyen dönemlerde ve uzun kullanımlarda oldukça büyük sıkıntıya sokacaktır.

Son olarak, yakınlık sensörü, parmak izi okuyucu ve benzeri pek çok amiral gemisinde gördüğümüz donanımsal malzemelerin; Nexus 5X’e de eklendiğini ve rahatlıkla kullanılabileceğini; ek olarak Cat 6 sınıfında bir 4G donanımının olduğunu da söylememizde de fayda var. Nexus 5X ile kesintisiz olarak 4,5G internet bağlantısı yaşayabilirsiniz.

Kamera

nexus 5x kamera

Google’un en beğenilen yazılımlarından Google Kameranın bulunduğu Nexus 5X’te, arka tarafta 12.3 megapiksellik bir kamera bizleri karşılıyor. Arka tarafta dual led flaş ile desteklenen kamera, ışıksız alanlarda yahut çok ışıklı alanlarda; renklerin dengelenmesi adına iki flaş kullanımını uygun görmüş. Photo Sphere (Sanal Tur), Panorama çekim, elle odaklama, hdr çekim ve benzeri tüm güncel kamera özelliklerini kapsayabilen kamera yazılımı, seri ve stabil çalışması ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Diyafram açıklığı 2.0 değerinde olan bu kamera ile harikalar yaratabilmeniz mümkün olmasa da; düzgün ve net fotoğraflar çekebildiğini, amiral gemisinin iyi bir kameraya sahip olduğunu söylememiz mümkün. Son olarak, bu kamera ile 4K kalitesinde videolar da çekebiliyorsunuz.

Ön tarafta ise, 5 megapiksel ve 1080P’ye kadar video çekebileceğiniz hoş bir selfie kamerası mevcut. Ön kameranın da diyafram açıklığı 2.0 ve bu iyi bir haber. Özellikle geniş açılı selfie çekimleri için geniş bir alanın alınabileceği bu kamerada birkaç kişi ile birlikte ön kamerada bulunabiliyorsunuz.

Batarya

nexus 5x batarya

2700 mAh değiştirilemez bir batarya ile satışa sunulan LG Nexus 5X, 3G açıkken konuşma süresi 6.6 saat, bekleme süresi ise maksimum 400 saat olarak belirlenmiş bir batarya performansını size vaadediyor. Bunun yanında hızlı şarj ve kaliteli bir şarj kiti olan Usb Type-C ile gelen ve fiyatına göre pek çok cihazda görmediğimiz bir teknoloji kullanan LG Nexus 5X, cihazı 10 dakikalık şarj ile 4 Saat kullanabileceğinizi iddia etmiş. Uzun kullanım dönemlerinde muhtemelen bu süre daha da aşağıya inecektir ancak bu performansın da hayli iyi olduğunu belirtmekte yarar var.

Sonuç

Sonuç olarak LG Nexus 5X, Google iş birliği ile yapılmış en iyi cihazlardan bir tanesi olarak görülüyor. Daha önceleri Motorola ile çalışan Google, Motorola’dan gerek tasarım gerek performans açısından memnun kalmayıp bu yıl çalışmalarını LG ile gerçekleştirmişti. Bu dönemde kesin bir başarı yakalayabilmiş sayılabilen Google’ın LG ile devam etmesi beklenen Nexus yapımlarında, yönelimi nereye gider bilemeyiz ancak özellikle dahili hafıza konusunda geliştirmesi gereken yerler olduğu aşikâr. Keza, tasarım dayanıklılığı konusunda da öyle.

Kısaca, tasarımı güzel ancak dayanıklılığı muamma; batarya performansı iddia edildiği kadar iyiyse batarya konusunda da dayanıklı bir cihaz arıyorsanız; en önemlisi saf Android sürümünde akıcılığı ve güncelliği hissetmek istiyorsanız, LG Nexus 5X tam size göre bir cihaz olarak piyasaya çıkmış durumda. Ancak, cafcaf ve benzeri etmenlerden uzak olduğunu bir kez daha belirtmekte yarar var. Zira, cihazın yazılımını gördüklerinde şaşakalan ve ben bu parayı, bu cihaza mı verdim diyen pek çok insan da yok değil.

Bir sonraki incelemede görüşmek üzere.

Yorum yap