Lincoln Electric Türkiye, “Eğitici Eğitimleri”yle Kaynağın Geleceğine Dokunuyor

Kaynak sektörünün lider kuruluşları arasında yer alan Lincoln Electric Türkiye; 10 yılı aşkın süredir T.

  • 06 Ekim 2021
  • Lincoln Electric Türkiye, “Eğitici Eğitimleri”yle Kaynağın Geleceğine Dokunuyor için yorumlar kapalı
  • 409 kez görüntülendi.
Lincoln Electric Türkiye, “Eğitici Eğitimleri”yle Kaynağın Geleceğine Dokunuyor

Kaynak sektörünün lider kuruluşları arasında yer alan Lincoln Electric Türkiye; 10 yılı aşkın süredir T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa düzenlediği "Eğitici Eğitimleri Projesi"ni bu yıl TOSB İnovasyon Merkezi ve Gebze Mesleki ve Teknik Lisesi Kaynak Atölyesinde gerçekleştirdi. Türkiye'nin 8 farklı şehrinde meslek liselerinde görev yapan 12 teknik öğretmenin katıldığı eğitim 5 gün sürdü. Meslek lisesi öğretmenlerinin yetkinliklerinin arttırılması amacıyla hayata geçirilen eğitimlerde Lincoln Electric Türkiye uzmanları katılımcılarla sektördeki ve sanal kaynak uygulamalarındaki son gelişmeleri paylaştı. “Eğitici Eğitimleri “ ve Lincoln Electric Türkiye’nin yenilikçi ürünleri askaynak adresinden incelenebiliyor.

 

Kaynak sektöründeki profesyonellerin her ihtiyacına cevap verebilen son teknoloji kaynak ürünleri geliştiren Lincoln Electric Türkiye kaynak eğitim simülatörleri ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile gerçekleştirdiği çalışmalarla da sektörde kalifiye eleman yetiştirilmesi noktasında önemli roller üstleniyor. Geçtiğimiz haftalarda 10 yıldır devam ettiği “Eğitici Eğitimleri”ne bir yenisini ekleyen şirket; 8 farklı şehirden 12 teknik öğretmeni TOSB İnovasyon Merkezi ve Gebze Mesleki ve Teknik Lisesi Kaynak Atölyesinde ağırlayarak teknolojik gelişmeler, kaynak sektöründeki değişen dinamikler ve uygulama alanlarında değişen yapıları kapsayan eğitimler düzenledi. Katılımcıların hem teknik bilgilerini hem kaynak yapabilme becerilerini arttırmaya yönelik teorik ve uygulamalı eğitimlerin yer aldığı etkinlikte; Örtülü Elektrot, Gazaltı Kaynak Yöntemleri (MIG/MAG-TIG), Tozaltı kaynak Uygulamaları, Tamir-Bakım Kaynakları gibi eğitim başlıkları yer alırken Oksi-gaz Kesim ve Lehimleme konularında da uygulamalar gerçekleştirildi.

 

Kaynak sektöründe kalifiye eleman ihtiyacının giderilmesi için meslek liseleri kritik bir öneme sahip 

 

Projenin yürütücüsü konumunda yer aldıklarını ve 10 yıldır projeyi büyük bir başarıyla tamamladıklarını vurgulayan Lincoln Electric Türkiye Teknik Eğitim Uzmanı Murat Taşocak: “Lincoln Electric Türkiye olarak MEB ile gerçekleştirdiğimiz protokol kapsamında her yıl belirli bir bütçe ile MEB’e bağlı meslek lisesi atölyelerine çeşitli kaynak makine ve sarf malzeme hibeleri gerçekleştiriyoruz. Aynı zamanda teknik kadromuz her yıl meslek liselerini ziyaret ederek öğrencilerle bir araya geliyor ve onlara hem teorik hem de uygulamaları eğitimler veriyor. Kaynak sektöründe uzman açığının kapatılması ve sektörde kalifiye eleman ihtiyacının giderilmesi için meslek liseleri kritik bir öneme sahip. Bu liselerde öğretmenlerin sektördeki yeni teknolojik gelişmeleri takip etmeleri, uygulama yöntemlerindeki değişiklikleri anlamaları ve öğrencilerine aktarmaları çok önemli. Bu nedenle eğitici eğitimlerini çok önemsiyoruz. Bunun yanında öğrencilerimizin de kaynak sektörünü anlamaları, bu sektöre değer katabilecek çalışmalar yapabilmeleri için uygulamalı eğitimler almaları şart. Kaynak simülatörlerimiz, teknik dokümanlarımız ve müfredata ilişkin çalışmalarımızla protokol kapsamında üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirerek kaynağın geleceğine dokunmaya devam edeceğiz.” diyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı