Teknoloji ve Haber Sitesi

Marmaris Belediyesi Sahte Komutanı Yangın Kahramanı İlan Etti!

Geçtiğimiz günlerde Marmaris Belediyesi tarafından düzenlenen ve “Azerbaycanlı Komutan Yeniden Marmaris’te” manşetiyle ulusal medyaya servis edilen törendeki komutanın sahte olduğu ortaya çıktı.

  • 04 Ocak 2022
  • 128 kez görüntülendi.
Marmaris Belediyesi Sahte Komutanı Yangın Kahramanı İlan Etti!

Geçtiğimiz günlerde Marmaris Belediyesi tarafından düzenlenen ve “Azerbaycanlı Komutan Yeniden Marmaris’te” manşetiyle ulusal medyaya servis edilen törendeki komutanın sahte olduğu ortaya çıktı.
 

Düzenledikleri Törende Plaket Verdikleri Komutan Sahte Çıktı, Marmaris Belediyesi Skandala İmza attı!

-Sahte komutanın, Azerbaycan İtfaiyesinde De Çalışmadığı Ortaya Çıktı!

Geçtiğimiz günlerde Marmaris Belediyesi tarafından düzenlenen ve “Azerbaycanlı Komutan Yeniden Marmaris’te” manşetiyle ulusal medyaya servis edilen törendeki komutanın sahte olduğu ortaya çıktı. Temmuz ayındaki yangında kahramanca mücadele ettiği için Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay tarafından ödüllendirilen kişinin, Olağan Üstü Haller Bakanlığı’na(FHN) bağlı Azerbaycan İtfaiyesinde çalışmadığı ortaya çıktı.

“Maskeli Balo’dan Farkı Yok!”

Ulusal basına da yansıyan skandal tören, Temmuz ayında çıkan yangında ülkemize yardıma gelen Azerbaycanlı itfaiye ekibiyle çalışan görevli S.Ş.'nin dikkati sayesinde ortaya çıktı. Marmaris’te yangınla mücadele eden Azerbaycanlı İtfaiye ekibiyle çalışan S.Ş., böyle bir komutanın Marmaris’e gelmediği konusunda Marmaris Life Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Murat Ersan’a uyarıda bulundu.

Yapılan araştırmada, Albay hakkında Google da da kayıtlara rastlanmadı. Bu araştırma sırasında farklı bir detaya daha rastlandı. Kendisini Azerbaycan İtfaiye Komutanı Albay Rasim Ahmet olarak tanıtan kişinin kamuflaj üniformasının omzuna taktığı rütbe kamuflaj rütbesi değil, resmi tören üniforması rütbesiydi. Konu hakkında açıklama yapan ve olaydaki ilk şüpheyi bildiren S.Ş., “ Yangın boyunca Azerbaycan Fevkalade Haller Nazırlığı'na bağlı Azerbaycan İtfaiyesi ile birlikteydim. Böyle birisini de görmedim. Kıyafette, rütbede, patch dediğimiz logolarda ve isimliklerde tamamıyla yanlış, maskeli balo ya da sünnet düğününde bile daha gerçekçi kıyafet giydirilirdi” dedi.

Azerbaycan İtfaiyesi Adına Plaket  Verdi, Hiçbir Yerde Kayıtlarına Rastlanmadı

İtfaiye komutanının sahte olduğu şüpheleri artması üzerine gazetecilerin araştırması derinleşti.  Muğla KYK yurdunda kalan askerlerin arasında ve Marmaris’teki otellerde yangın zamanında böyle biri kalmadığı, PCR testi vermediği sonucuna ulaşıldı.

Uluslararası Skandal Ortaya Çıktı!

Bu durum üzerine, Azerbaycan yetkilileri ve Marmaris Belediyesi ile resmi ve gayri resmi yazışmalar yapıldı. Azerbaycan yetkilileri böyle bir kişinin Fevkalade Haller Nazırlığı’nda ve bu bakanlığa bağlı çalışan itfaiye komutanlığında olmadığını bildirdiler.  Azerbaycan’daki tüm itfaiyelerin bakanlıklarına bağlı olduğunu, dolayısıyla Türkiye’ye böyle bir askerin gönderilmediğini bakanlık yetkilileri ve komutanlar üstüne basa basa bildirdiler. Marmaris Belediyesi ise suskunluğunu korudu.

Videoda Adı Geçen Bakanların ve Komutanlar Bu Kişiyi Tanımadıklarını Açıkladılar

Azerbaycanlı yetkililerle girilen iletişim sonucunda ne bakanlığını ne de itfaiyenin bu kişiyi görevlendirmediğini, plaketlerin ve bu kişinin kendilerini temsil etmediğini, Türk makamlarının acilen uyarılması ve bu kişilere asla destek verilmemesini ifade ettiler.

Azerbaycanlı Gerçek Kahramanlar Üzüldü

Azerbaycan’dan bir yetkili ise “Biz Marmaris’e bir saniye bile düşünmeden gittik, kahramanlık peşinde değil vatanımızı korumaya gittik. Bizim plakete de ödüle de ihtiyacımız yok ama sahte kahramanlara prim verilmesi üzücü tabii ki. Bir telefon uzaklarındayız. Kimseye kırgın değiliz, lazım olursak her zaman ilk biz geleceğiz.” dedi. Azerbaycan Hükümeti ile Türk hükümeti arasındaki hukuki işlemlerin, Azerbaycan’da 5 Ocak’ta bitecek olan yılbaşı tatilinin hemen sonrasında başlayacağı bildirildi.

Bu Kişiye Para Verildi Mi? Organizasyonu Hangi Birim Düzenledi? Marmaris Belediyesi’nden Henüz Cevap Gelmedi?

Marmaris Belediyesi tarafından basına neye dayanarak Albay Rasim Ahmet olarak tanıtıldığı, göğsündeki isimlikte Rasim Ahmadlı yazan kişinin kim tarafından getirildiği, kim tarafından bu kıyafet giydirildiği, araştırma yapılmadan belediyeye nasıl sokulduğu, Marmaris Belediyesi’nin hangi biriminin bu töreni düzenlediği, komutan olarak tanıtılan kişiye ve veya bu kişiden dolayı bir derneğe para aktarılıp aktarılmadığı, yangın sırasında hangi birimle çalıştığı, yetkililere neden danışılmadığı ve neden yangın sırasında hiç gelmediği halde Marmaris’e tekrar gelen komutan olarak basına tanıtıldığı soruları cevap bekliyor. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı