MEB HackerCan’ı Yayımladı

Milli Eğitim Bakanlığı çocuklara kodlamayı öğretebilmek için HackerCan uygulamasını yayımladı.


Türk eğitim seviyesinin gelişmesi için yeni dersler eklenmekte olup öğrencilere öğretilen derslere yeni konularda eklenmektedir. Buna göre geçmişte verilen dersler ve öğretilen konular ile şu ankiler arasında ciddi anlamda fark olduğu görülüyor. Geleceğin en büyük yatırımlarından bir tanesi olan internet hakkında bilgiyi çocuklara öğretmen isteyen Milli Eğitim Bakanlığı eklediği ders programlarına yazılım dersi ile öğrencilere internet hakkında pek çok bilgiyi aşılamaktadır. Şu anda dünyanın dili İngilizce olarak bilindiği için yazılım ve kodlamalar tamamen ingilizce olarak yapılmaktadır. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilere hazırlamış olduğu Türkçe yazılımlar ile yerli dilinde yazılım dili olmasını amaçlamaktadır.

HackerCan ile İlk Adım

Milli Eğitim Bakanlığı çocuklara yazılımı aşılamak ve onlara yazılımı sevdirmek için güzel bir uygulamayı sundu. Sunulan HackerCan uygulaması ile çocuklar Türkçe karakter ve yazılar ile kodlamalar yapabilmektedir. Üstelik Milli Eğitim Bakanlığı bunun eğlenceli olması için yazılım uygulamasını oyun ile bağdaştırmış. Yazmış olduğunuz kodlamalar ile hem Türkçe yazılım öğreneceksiniz hemde uygulamayı tamamen bitirince sertifika sahibi olacaksınız. İngilizce karakter kullanmadan rahatlıkla Türkçe içerikler ile HackerCan uygulaması sayesinde yazılım hakkında öğrenciler bilgi sahibi olabilecek.

HackerCan uygulaması şu anda 150 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümden itibaren bütün kodlamaları yaparak ilerleyen seviyelere geçebiliyorsunuz. 150 bölümü tamamen bitirdikten sonra ekranınıza sizin isim ve soy isminize özel olarak oluşturulmuş HackerCan sertifikası gelmektedir. Bakalım öğrenciler beğenecek mi?

Bir Cevap Yazın