Meme kanseri hakkında merak edilen her şey “Meme Kanseri Bilgi Hattı”nda

Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı ile desteklenen ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi emekli öğretim üyesi Prof.

  • 16 Kasım 2022
  • Meme kanseri hakkında merak edilen her şey “Meme Kanseri Bilgi Hattı”nda için yorumlar kapalı
  • 231 kez görüntülendi.
Meme kanseri hakkında merak edilen her şey “Meme Kanseri Bilgi Hattı”nda

Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı ile desteklenen ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Ayfer Haydaroğlu'nun yürütücülüğünde, Ege Üniversitesi (EÜ) Meme Kanseri Konseyinin bilimsel katkılarıyla gerçekleştirilen "Meme Kanseri Bilgi Hattı (SD4/GEN/3525) Projesi"ne ait proje kitabı, web sayfası, proje tanıtım ürünleri ve dijital medya çıktıları bir toplantı ile tanıtıldı.

 

Ege Üniversitesi  Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalında gerçekleştirilen toplantıya, Prof. Dr. Ayfer Haydaroğlu ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Meme Kanseri Konsey üyeleri; Radyoloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Ayşenur Oktay, Doç Dr. Özge Aslan, Patoloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Osman Zekioğlu, Prof. Dr. Necmettin Özdemir, Uzman Dr. Gürdeniz Serin,  Prof. Dr. Levent Yeniay, Uzman Dr. Berk Göktepe, Medikal Onkoloji Bilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Erhan Göker, Doç. Dr. Burcu Çakar, Uzman Dr. Pınar Gürsoy, Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Zeynep Özsaran ve Prof. Dr. Senem Alanyalı katıldı.

 

Toplantıda proje hakkında bilgi veren Prof. Dr. Haydaroğlu, “Yaptığımız bu proje bir Avrupa Birliği Sivil Düşün Projesidir. Bu projeyi Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Meme Kanseri Konseyi katkılarıyla oluşturduk. Meme Kanseri Bilgi Hattı memekansenbilghatti web sitesi ve YouTube kanalında, meme kanseri hakkında en çok merak edilen, hastalarımızın bizlere sordukları soruların yanıtlarını vermeye çalıştık. EÜTF Meme Kanseri Konseyi üyeleri, beş ana başlık altında, toplam 133 sorunun cevabını proje kitabında verirken, en fazla sorulan 33 soruyu ise videolarla yanıtladılar. Ayrıca, web sayfamızda yer verdiğimiz linkten isteyen herkes sorusu varsa yazabilecek ve doktorlarımız soruyu değerlendirdikten sonra yanıtını web sayfasına ekleyecekler, gerekirse yeni bir video hazırlanarak, YouTube kanalında yayınlanacaktır.” diye konuştu.

 

Meme Kanseri Bilgi Hattı’nda, meme kanseri hakkında merak edilen her türlü bilgiye rahatça ulaşılacağını söyleyen Prof. Dr. Haydaroğlu, “Meme Kanseri Bilgi Hattı" kitabımız, web sayfamızdan başvuru kitabı olarak ücretsiz indirilebilmekte, web sayfasındaki linkten Youtube kanalımızdaki videolarımıza ulaşılabilmektedir. Kitabımızdaki bilgiler soru-cevap kalıbında olup, meme kanseri endişesi taşıyan hastalarımızın sorularından yola çıkarak sorular ve yanıtları hazırlanmıştır. Kitap içinde konsey üyelerinin her videosu QR kodundan izlenebilmektedir. Projenin QR kodlu afişleri meme kanseri farkındalık ayı olan Ekim ayında, tüm toplu ulaşım noktalarına, otobüs ve metrolara asılmıştır. Ayrıca, projenin tanıtım kartları ve kitap ayraçlarımızda bulunan QR kodlarla web sayfamıza ve videolarımıza ulaşılabilmektedir. Bu kartlar ve kitap ayraçları polikliniklerimizde bulunmaktadır” dedi.

 

“Meme Kanseri Bilgi Hattı” web sayfasının konsey doktorları tarafından sürekli yenileneceğini belirten Prof. Dr. Haydaroğlu, “Gerek web sayfamız, gerekse Youtube kanalımız, hastaların sordukları sorulara yeni videolar ve web sayfası aracılığı ile yanıt vereceklerdir. YouTube kanalımıza abone olarak meme kanseri tanı ve tedavisindeki yenilikleri takip edebilirsiniz. Sürekli güncellenecek web sayfamızla yeniliklere ulaşabilirsiniz” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı