Teknoloji ve Haber Sitesi

Menemen’de Çanakkale Zaferi’nin 107. Yıldönümü Kutlandı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 107.

  • 18 Mart 2022
  • 71 kez görüntülendi.
Menemen’de Çanakkale Zaferi’nin 107. Yıldönümü Kutlandı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 107. Yıl Dönümü, Menemen’de düzenlenen tören ve programlarla anıldı. Anma Günü etkinlikleri Yıldıztepe Şehitliği’nde gerçekleştirilen resmi tören ile başladı.  

 

Anma törenine Menemen Kaymakamı Fatih Yılmaz, Garnizon Komutanı Albay Ahmet Fatih Oğuz, Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, Menemen Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Gündoğdu, siyasi partilerin temsilcileri,  kamu ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği temsilcileri, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Menemen Şubesi temsilcileri, şehit yakınları, gaziler ve ilçe protokolü katıldı.

 

Menemen Kaymakamı Fatih Yılmaz, Garnizon Komutanı Albay Ahmet Fatih Oğuz, Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği ve Muharip Gaziler Derneği tarafından şehitliğe şükran çelengi sunuldu.

 

Saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapmak üzere kürsüye gelen Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği adına Fatih Aslan, “Vatan bir toprak parçasıdır ama her toprak parçası bir vatan değildir. Vatan, uğruna şehitlerin kanlarını akıttıkları toprak parçasıdır. Allah her yerde bu vatanı korumak için şahadet şerbetini içen vatan evlatlarına rahmet eylesin. Bizlere de onların yolundan gitmeyi nasip eylesin” ifadelerini kullandı.

 

Ardından şehitler anısına İlçe Müftüsü Mehmet Sever tarafından dualar okundu.  Şehitliğin ziyaret edilmesi ve karanfiller bırakılması ile tören son buldu.

 

MİNİK ÖĞRENCİLER ALKIŞ ALDI

Anma etkinliklerinin ikinci adresi Menemen Belediyesi Kültür Merkezi oldu. 100. Yıl İlkokulu öğrencileri, ‘Bir Yanımız Çanakkale’ temalı gösteriler sundu. Öğrencilerin drama oyunu, şiir dinletisi, zeybek gösterisi ve seslendirdikleri koro, izleyenlerden büyük alkış aldı. Program sonunda, ekmek ve üzüm hoşafı ikram edildi.

 

ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLER UNUTULMADI

Tepe Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen 3. programda ise şehit yakınları ve gazilerle, ilçe protokolü buluştu. Burada şehit yakınları ve gazilerle yakından ilgilenen Başkan Vekili Pehlivan, “18 Mart 1915, sadece askeri ve siyasi bir başarı değil aynı zamanda söz konusu vatan toprağı olduğunda Türk milletinin neleri başarabileceğinin açık bir göstergesidir. Bugün hepimize düşen ortak görev, bizi bir yapan, bir arada tutan değerlerimize, milli birlik ve beraberliğimize sahip çıkmak, Çanakkale ruhunu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aynı ruhla aktarmaktır. Aziz şehitlerimiz gibi bizler de vatanımızı ne pahasına olursa olsun koruyacak ve her şeyin en güzeline layık olan milletimiz için var gücümüzle çalışacağız.

 

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 107. Yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum” dedi.

 

Program, Menemen Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu Çanakkale Sergisini gezilmesiyle sona erdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı