Milletvekili Süleyman Bülbül, parlamenter sistemi getireceğiz

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, “Ülkemizin geleceğini, demokrasi ve özgürlükler ve hukuk devletinin oluşmasında, insanların hak arama hürriyetinde, insanların kendini ifade edebilmesi, hak ve özgürlüklerin kullanılması, ifade özgürlüğünün kullanılabilmesi, basın özgürlüğünün kullanılması tek yolu hesap verebilir, şeffaf, saydam, denge denetlemenin olduğu, demokratik, kuvvetler ayrılığının ortaya konduğu parlamenter sistem.

  • 17 Ağustos 2021
  • Milletvekili Süleyman Bülbül, parlamenter sistemi getireceğiz için yorumlar kapalı
  • 522 kez görüntülendi.
Milletvekili Süleyman Bülbül, parlamenter sistemi getireceğiz

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, “Ülkemizin geleceğini, demokrasi ve özgürlükler ve hukuk devletinin oluşmasında, insanların hak arama hürriyetinde, insanların kendini ifade edebilmesi, hak ve özgürlüklerin kullanılması, ifade özgürlüğünün kullanılabilmesi, basın özgürlüğünün kullanılması tek yolu hesap verebilir, şeffaf, saydam, denge denetlemenin olduğu, demokratik, kuvvetler ayrılığının ortaya konduğu parlamenter sistem. Bu parlamenter sistemi getireceğiz” dedi.

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Türkiye’de demokrasinin, özgürlüklerin ve barış dilinin oluşturulabilmesi için siyaset dilinin değişmesi gerektiğini belirtti.

SİYASET DİLİ DEĞİŞMELİ
“Siyaset dili değişmesi gerekiyor” diyen milletvekili Bülbül, ” Türkiye’ de demokrasinin, özgürlüklerin gelebilmesi için, Türkiye’ de barış dilinin oluşturulabilmesi için kesinlikle siyaset dilinin değişmesi gerekiyor. Öfke dilinin bir kenara itilip, uzlaşma kültürünün gelmesi gerekiyor. CHP’ nin son yıllarda yaptığı, sayın genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’ nun siyaset dili ve uzlaşma konusunda farklı siyasi geleneklerden gelen, farklı siyasi kültürlerden gelen partilerin ortak noktaları ile bir noktada birleşmesi ve muhalif alanda birlikte hareket etmeyi sağlayıcı, uzlaşı kültürünü sağlayan Cumhuriyet Halk Partisi, bir lokomatif parti halinde yönetti” dedi.
CHP YANYANA GELEMEYEN PARTİLERİ BİRARAYA GETİRDİ
Cumhuriyet Halk Partisinin daha önce yan yana gelemeyen partileri bir araya getirdiğini kaydeden Bülbül, “CHP Şunu sağladı, 12 Eylül öncesinde ya da seksenli, doksanlı yıllarda yan yana gelemeyen siyasi anlamda farklı olan yapıları bir araya getirdi. Şuanda biz ne diyoruz. Millet ittifakı içinde siyasi görüşü farklı olan partiler şunu söylemek istiyor. Bir, Cumhurbaşkanı hükümet sistemi denilen tek adam ve partili devlet sisteminin artık Türkiye’ ye 3 yıldan beri getirdiği sonuç burada. Ne var 2018’ de hatırlarsınız, şu kardeşinize oy verin, hem dövizi, hem enflasyonu hem de faizi indiricem, uçuracağım sizi demişti. Ne hale geldik. Türkiye’ de demokrasi ve özgürlükler bir kenara itilmişti. Ekonomide yokluk ve yoksulluk artmıştır. Partili cumhurbaşkanı sistemi ile Türkiye geleceğini koruyamaz” şeklinde konuştu.
 
PARLAMENTER SİSTEMİ GETİRECEĞİZ
“Denge ve denetlemenin olduğu demokratik parlamenter sisteme geçilmek zorundadır diyorlar. Kimler diyor, farklı siyasi partiler. Gelecek partisi, CHP, İYİ Parti, Demokrat parti diyor. Ve çok doğru diyorlar. Ülkemizin geleceğini, demokrasi ve özgürlükler ve hukuk devletinin oluşmasında, insanların hak arama hürriyetinde, insanların kendini ifade edebilmesi, hak ve özgürlüklerin kullanılması, ifade özgürlüğünün kullanılabilmesi, basın özgürlüğünün kullanılması tek yolu hesap verebilir, şeffaf, saydam, denge denetlemenin olduğu, demokratik, kuvvetler ayrılığının ortaya konduğu parlamenter sistem. Bu parlamenter sistemi getireceğiz” şeklinde konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı