Teknoloji ve Haber Sitesi

Mimarlik Alanindaki Yeni Yorumlar Milliyet Mimarlik Dergisi’nde

Milliyet Gazetesi ve Yapı Dergisi iş birliğiyle hazırlanan Milliyet Mimarlık Dergisi’nin 24 Nisan Pazar günü yeni sayısı çıkıyor.

  • 22 Nisan 2022
  • 76 kez görüntülendi.
Mimarlik Alanindaki Yeni Yorumlar Milliyet Mimarlik Dergisi’nde

Milliyet Gazetesi ve Yapı Dergisi iş birliğiyle hazırlanan Milliyet Mimarlık Dergisi’nin 24 Nisan Pazar günü yeni sayısı çıkıyor. Nisan sayısında mimari alanda ortaya çıkmış yeni anlayışlara, Türkiye’de ilklere imza atan projelere ve sektördeki son gelişmelere yer veriliyor.

 

 

Dünyada ve Türkiye’de mimari alanda gerçekleşen gelişmeleri analizlerle değerlendiren Milliyet Mimarlık Dergisi, 16.Sayısında Erkal Mimarlık tarafından tasarlanan Çankaya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ni ele alıyor. Yalın bir dil kurgulanarak yaratılan, mekansal fırsatlarla mimarlık eğitiminin salt mekan ile provoke edilmesinin hedeflendiği yapı; mimarlık, iç mimarlık ve şehircilik dallarındaki mekansal üretim ve düşünce zenginliğinin başrolü alarak paylaşım kültürünü geliştirecek ve ortaya çıkaracak bir hikaye sunmayı hedefliyor. 

 

Derginin söyleşi sayfalarında sosyal aktivist ve eğitimci olan Pritzker ödüllü Mimar Diébédo Francis Kéré ile yüzyılımızın büyük bir problemi olan kıtlık koşullarının sınır noktalarında gezinen ülkelerde devam ettirdiği çalışmalara yer veriliyor. Kariyerinde mimarlığın enstrümanlarını kullanarak toplumları güçlendiren ve dönüştüren çalışmalarıyla tanınan Diébédo Francis Kéré, söyleşide yerel malzeme ve üretim tekniklerini kullanarak öncülük ettiği demokratik ve sürdürülebilir mimari anlayıştan bahsediyor. Mimaristudio tarafından tasarlanan Türkiye’nin ilk biyofilik dış mekan projelerinden biri olan Piyalepaşa İstanbul Biyofilik Dış Mekan Yaşam Alanı’na konuk oluyor.

 

Yeni sayıda Mimar Yasemin Şener’in, yüzyıllar boyunca mimarların yarım kalmış çizimleri ve tasarımcıların bir gün gerçek olmasını umdukları ürünlerini derlediği “Fantastik Mimarlık: 1500-2036” başlıklı makalesi okuyucuyla buluşuyor. Ayrıca bu sayıda mimarlık ortamındaki yerel ölçekteki yarışmalar, etkinlikler, önemli gelişmeler ve İç Mimar Hakan Helvacıoğlu ile yapılan sohbete de yer veriliyor. Tüm bu içeriklerin yanı sıra Suha Özkan’ın “Bir Yerde Değil, Bir Yerden Mimarlık: Francis Kéré” ile Mimar Ömer Selçuk Baz’ın “Yerin, Coğrafyanın Çeşitli Biriken Mimarlıkları” başlıklı yazılarını bulabilirsiniz.

 

24 Nisan Pazar günü Milliyet Gazetesi ile birlikte bayilerden ücretsiz olarak alınabilecek Milliyet Mimarlık Dergisi’ne, Dergilik, Getir ve Milliyet e-gazete uygulamalarından da erişilebilecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı