Mısır'daki El-Dabaa NGS'nin 3'üncü Ünitesinin Ana İnşaat Aşaması Başladı

Mısır’daki El-Dabaa inşaat sahasında, El-Dabaa Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 3’üncü Ünitesi için ilk beton döküldü.

  • 04 Mayıs 2023
  • Mısır'daki El-Dabaa NGS'nin 3'üncü Ünitesinin Ana İnşaat Aşaması Başladı için yorumlar kapalı
  • 188 kez görüntülendi.
Mısır'daki El-Dabaa NGS'nin 3'üncü Ünitesinin Ana İnşaat Aşaması Başladı

Mısır’daki El-Dabaa inşaat sahasında, El-Dabaa Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 3’üncü Ünitesi için ilk beton döküldü. Böylece El-Dabaa NGS’nin 3’üncü Ünitesinin ana inşaat aşaması başlamış oldu.

Mısır Nükleer ve Radyolojik Düzenleme Kurumu tarafından 29 Mart 2023 tarihinde El-Dabaa NGS’nin 3’üncü Ünitesi için inşaat izninin verilmesinin ardından ilk betonun dökülmesi dolayısıyla tören düzenlendi.

Mısır Nükleer Güç Santralleri Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Emced El-Vekil, törene katılanlara hitaben yaptığı konuşmada El-Dabaa NGS Projesinin başarılarından bahsederek şunları söyledi:

“Tören, çalışma gruplarının ortak ve sürekli çabaları sonucunda elde edilen başarıları yansıtmaktadır. Geçtiğimiz yıl, 1’inci ve 2’nci ünite için ilk betonun dökülmesi ve 1’inci Üniteye kor tutucunun teslim edilmesi de dahil olmak üzere projenin birçok önemli dönüm noktasına tanıklık ettik. Proje, planlanan takvime uygun olarak ilerlemektedir. 3’üncü Ünitenin ilk beton dökümüne ve bu ortak hedef doğrultusunda çalışan ekiplerin özverili çalışmalarına tanıklık etmek üzere burada bulunuyoruz. Mısır’ın ilk nükleer güç santralini başarıyla teslim etmek amacıyla daha da önemli başarılara imza atmaya kararlıyız.”

Atomstroyexport A.Ş.’nin NGS inşaat proje yönetiminden sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr. Alexander Korchagin de bu önemli başarının kaydedilen istikrarlı ilerlemeye dayandığını belirterek şunları vurguladı:

“El-Dabaa Nükleer Güç Santralinin 3’üncü Ünitesinin inşasına başlanması, projenin ivme kazandığı anlamına gelmektedir. Geçtiğimiz yıl 1’inci ve 2’nci ünitelerin inşaat çalışmalarının başlamasına tanık olduk. Bugün ise 3’üncü Ünitenin ana inşaat aşamasına geçerek önemli bir adım daha atıyoruz. ASE A.Ş için VVER-1200 tasarımlı ünitelerin inşası, ekipman üretim sürecini ayarlamamıza ve El-Dabaa Nükleer Güç Santrali projesiyle ilgili belirli özellikleri dikkate alarak inşaat personelinin çekirdek ekibini oluşturmamıza olanak tanıyan tanıdık ve iyi test edilmiş bir süreçtir. İyi koordine edilmiş ortak çalışma için Mısırlı ortaklarımıza minnettarız. Birlikte bu iddialı projeyi hayata geçirmeyi başaracağız”. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı