Mobilde Otomatik Açılan Videolar Nasıl Durdurulur?


Son zamanlarda, sosyal medya üzerinde paylaşılan videolar otomatik olarak başlatılıyor. Bu otomatik olarak başlatılan videolar ne yazık ki internet kullanım kotalarımıza hiç de iyi davranmıyorlar. Siz fark etmeden açılan bir video mobil kullanım kotanızı bir anda bitirebilir. Bu yüzden bunu önleme için mobilde otomatik olarak açılan videolar nasıl durdurulur sorusuna çözüm önerileri sunacağız.

Öncelikler sosyal paylaşım sitelerinden sıkça kullandığımız Twitter’den bahsedeceğiz. Twitter’da otomatik olarak video başlatma özelliğini engellemek için; twitter profil ayarlarınıza giriyorsunuz. Açılan pencereden videoyu otomatik oynat bölümünü açıp bu özelliği iptal ediyorsunuz. Sonrasında videolarınız siz istemeden otomatik olarak yürütülmüyor. Yapacağınız işlem bu kadar basit.

Gelelim twitter gibi sıkça kullandığımız bir diğer sosyal paylaşım sitesine : Facebook. Facebook, otomatik oynatma özelliği sayesinde para kazanıyor. Bu yüzden otomatik oynatmayı iptal etmemeniz için uygulama ayarlarını kolayca görülemeyecek yerlere koyuyorlar. Facebook’ta otomatik video oynatma özelliğini iptal etmek istiyorsanız yapmanız gerekenler şunlar arkadaşlar:

Bilgisayar üzerinden iptal etmek istiyorsanız: Üst menüden “Ayarlar” sekmesine tıklıyoruz. Daha sonra sol tarafta açılan menüden “Videolar” sekmesini tıklıyoruz. Son olarak karşınıza gelen “Videoları otomatik oynat” seçeneğinden bu özelliği iptal edebiliyorsunuz.

Android üzerinden iptal etmek istiyorsanız: Facebook’ta sağ üstte bulunan üç çubuğa basıyorsunuz. “Uygulama ayarları”nı seçerek, “Otomatik video oynatma” seçeneğine tıklayarak bu özelliği iptal edebilirsiniz.

Apple cihazlarda iptal etmek istiyorsanız: “Ayarlar” sekmesine tıklıyorsunuz. Karşınıza gelen ekrandan “Otomatik video oynatma” kısmını seçip bu özelliği iptal edebiliyorsunuz.

Sıkça kullandığımız bir diğer sosyal paylaşım ağı olan Instagram’da otomatik video oynatma özelliği internet kullanım kotanızın en büyük düşmanlarından bir tanesidir. İlk bakışta ekrana gelen ve otomatik oynatılan 15 saniyelik bir video çok masum olarak gözükebilir. Ancak ard arda ve sürekli gelen 15’er saniyelik videolar çok hızlı bir şekilde kotanızı bitirebilir. Bu özelliği iptal etmek için öncelikle profilinize girmelisin. Oradan ayarlar sekmesine girip “data kullanımı” menüsünden iptal edebilirsiniz.

En büyük video paylaşım ağlarından biri olan Youtube’da otomatik video oynatma özelliğine sahip. Ancak diğer sosyal paylaşım ağlarına göre Youtube’da bu özelliği devre dışı bırakmak daha kolay. Bunun için Youtube’da oynatılan videonun hemen sağ tarafında mavi tik ile gösterilen otomatik oynat sekmesine tıklayarak bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.