Teknoloji ve Haber Sitesi

Mor Çatı Anlatıyor Podcast Serisi Yaşadığım Şiddet Mi? İsimli İlk Bölümüyle Yayında

Kadına yönelik şiddet bugün geçmişe kıyasla çok daha bilinen bir olgu olsa da biz kadınlar yaşadığımız şiddetin adını hemen koymakta güçlük çekebildiğimiz gibi utanç, suçluluk gibi duygular hissedebiliyor ve ilişkiden kolayca çıkamayabiliyoruz.

  • 27 Ağustos 2021
  • Mor Çatı Anlatıyor Podcast Serisi Yaşadığım Şiddet Mi? İsimli İlk Bölümüyle Yayında için yorumlar kapalı
  • 315 kez görüntülendi.
Mor Çatı Anlatıyor Podcast Serisi Yaşadığım Şiddet Mi? İsimli İlk Bölümüyle Yayında

Kadına yönelik şiddet bugün geçmişe kıyasla çok daha bilinen bir olgu olsa da biz kadınlar yaşadığımız şiddetin adını hemen koymakta güçlük çekebildiğimiz gibi utanç, suçluluk gibi duygular hissedebiliyor ve ilişkiden kolayca çıkamayabiliyoruz. Mor Çatı’da kadınlarla kurulan dayanışma bizlere erkek şiddetinin karmaşık ve zorlu yapısı kadar kadınların bu şiddete karşı gücünü de gösteriyor. Bu podcast serisinde Mor Çatı deneyiminden hareketle erkek şiddetinin kadınlar üstündeki etkisini, kadınları şiddet ilişkisinde tutan nedenleri ve kadınların şiddetten uzaklaşma mücadelelerini tartışıyoruz.

 

Erkek şiddeti oldukça yaygın olduğu halde şiddet davranışlarının pek çoğunun normal kabul edilmesi, toplumsal cinsiyet rollerinin etkisi, şiddetin etkileri gibi pek çok nedenle yaşadığımız şiddeti tespit etmek oldukça zor. Yaşadığım Şiddet Mi? isimli ilk bölümde kadına yönelik şiddeti, kaynağını, şiddetin biçimlerini ve tüm bunların kadınlar olarak bizi nasıl etkilediğini konuşarak yaşadığımız şiddeti tespit etmek neden zor sorusuna yanıt arıyoruz.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı