Ömer Kökçam, Hedefimiz, teknoloji geliştiren ve üreten bir Türkiye inşa etmek

TEKNOFEST Genel Sekreteri Ömer Kökçam, Ege’ye konuk oldu   Türkiye’nin bilim ve teknoloji alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST- 2023 hazırlıkları kapsamında Türkiye Teknoloji Takımı(T3) Vakfı Müdürü ve TEKNOFEST Genel Sekreteri Ömer Kökçam, Ege Üniversitesine konuk oldu.

  • 14 Kasım 2022
  • Ömer Kökçam, Hedefimiz, teknoloji geliştiren ve üreten bir Türkiye inşa etmek için yorumlar kapalı
  • 207 kez görüntülendi.
Ömer Kökçam, Hedefimiz, teknoloji geliştiren ve üreten bir Türkiye inşa etmek

TEKNOFEST Genel Sekreteri Ömer Kökçam, Ege’ye konuk oldu

 

Türkiye’nin bilim ve teknoloji alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST- 2023 hazırlıkları kapsamında Türkiye Teknoloji Takımı(T3) Vakfı Müdürü ve TEKNOFEST Genel Sekreteri Ömer Kökçam, Ege Üniversitesine konuk oldu.

 

Program öncesi Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Ömer Kökçam’ı makamında ağırlayarak TEKNOFEST 2023’e yönelik Ege Üniversitesinde yürütülen çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulundu.  Rektör Prof. Dr. Budak, “Paydaşı olduğumuz TEKNOFEST 2023 için Ege Üniversitesi olarak çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz. Öğrencilerimizle bir araya gelerek festivale yönelik bilgilendirme toplantıları düzenliyoruz. Bugün de Genel Sekreter Ömer Kökçam’ı üniversitemizde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi. Rektör Prof. Dr. Budak, Kökçam’a “Ege’de Değişimin 4. Yılı” kitabını hediye etti.

 

“Ege Üniversitesi festivale organize şekilde hazırlanıyor”

Genel Sekreter Ömer Kökçam, EÜ İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda Egeli gençlerle buluştu. Düzenlenen toplantıya EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, akademik birimlerin yöneticileri, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı. Programın açılışında konuşan Prof. Dr. Mehmet Ersan, “Türkiye’de önemli bir süreç başladı. Öğrencilerimiz bu fuarda bireysel ya da takım olarak üniversitemizi en iyi şekilde temsil ettiler. TEKNOFEST Karadeniz sonrası Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’ın talimatları doğrultusunda Ege Üniversitesi organize oldu. Üniversitemiz, bundan sonraki organizasyona  da organize bir şekilde hazırlanacak, takımlar oluşturacak. Bu takımlar farklı alanlarda  üniversitemizi temsil edecekler” dedi.

 

Mili Teknoloji Hamlesi, T3 Vakfı çalışmaları ve TEKNOFEST hakkında genel bilgiler veren Ömer Kökçam, “Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı olarak temel amacımız, gayemiz, hedefimiz teknoloji geliştiren ve üreten bir Türkiye inşa etmektir. Bu yolculuğumuzda da her yaş grubuna, her kitleye yönelik proje geliştirme gayreti ve çabası içerisindeyiz. Türkiye’deki teknolojik ekosistemin varlığı da tüm bu çalışmaları destekleyen ve besleyen unsurlar. Türkiye’de 209 üniversite, 94 teknopark, 200 bine yaklaşan Ar-Ge sektöründe insan kaynağımız, 60 binlere yaklaşan Ar-Ge projesinin olduğunu görüyoruz. Bu önemli bir ekosistem. Elimizdeki insan kaynağı potansiyelimizi, enerjimizi sinerjiye dönüştürdüğümüzde oldukça hızlı adımlarla çok önemli noktalara ulaşabiliriz. Dünyanın hangi ülkesi olursa olsun, hangi güç olursa olsun beşeri sermayeden daha büyük bir güç yoktur. Eğer genç bir nüfusa sahipseniz ve genç nüfusu aynı zamanda nitelikli bir nüfus haline dönüştürüyorsanız sizden daha güçlüsü yoktur” dedi.

 

“TEKNOFEST bizim için bir hayalin gerçeğe dönüşmesi”

Kökçam, “Hangi işi yaparsanız yapın, hangi fakültede okursanız okuyun, hangi kariyer planını kurarsanız kurun,  eğer kendinizi dönüştüremiyorsanız, değiştiremiyorsanız, yeniliklere açık değilseniz, dünyanın gittiği noktayı göremiyorsanız, zaman içinde yok olursunuz.  Eğer hızlı bir adımla kalkınmak, merdivenleri üçer beşer çıkmak istiyorsanız katma değerli girişimler ortaya çıkarmak zorundasınız. Bir ülkenin kalkınmasındaki en önemli adımlardan biri katma değeri yüksek girişimlerdir. T3 Vakfı olarak ülkemize katma değerli girişimlerle kalkındıracak gençlerimizi yetiştirmek için birçok proje yürütüyoruz. Özdemir Bayraktar Milli Teknoloji Burs Programı, Deneyap Teknoloji Atölyeleri, T3 Girişim Merkezi, TEKNOFEST, Bilim Türkiye, Keşif Kampüsü, Deneyap Kart, Kurumsal Yönetim Sistemi gibi her yaş grubuna hitap eden projelerimiz var. Bu noktada TEKNOFEST bizim için bir hayalin gerçeğe dönüşmesi. Bu ülkenin insanına ‘Biz de yapabiliriz’ sözünü tekrar söyleten bir organizasyon. TEKNOFEST’te bugünün yarışmacısı, yarının girişimcisi, öbür günün üreticisi olacaksınız” dedi. 

 

TEKNOFEST’i İzmir’de de gerçekleştireceklerinin müjdesini veren Kökçam, “Bu yıl TEKNOFEST’i İstanbul, Ankara ve İzmir’de gerçekleştireceğiz. Bu kapsamda çalışmalarımızı gerçekleştirmeye başladık. Ege Üniversitemiz de paydaş kurumlarımızdan birisi. Ege Üniversitemiz ve buradaki paydaşlarımızla beraber muhteşem bir TEKNOFEST İzmir’i, yaşatmayı hedefliyoruz. Üniversitelerimiz TEKNOFEST’te yer alan projelerin okunmasında çok değerli akademisyen görevlendirmeleri yapıyorlar. Ege Üniversitemiz de en kritik ve önemli olan bu konuda çok kıymetli desteklerde bulunuyor”  diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı