PepsiCo Net Su Pozitif Hedefine Emin Adımlarla İlerliyor

Bu hedef doğrultusunda, 2021 yılında PepsiCo Pozitif (pep+) stratejisini hayata geçiren şirket, çevresel ve sosyal sorumluluk alanında önemli adımlar atmayı sürdürüyor.

  • 05 Temmuz 2024
  • PepsiCo Net Su Pozitif Hedefine Emin Adımlarla İlerliyor için yorumlar kapalı
  • 69 kez görüntülendi.
PepsiCo Net Su Pozitif Hedefine Emin Adımlarla İlerliyor

Bu hedef doğrultusunda, 2021 yılında PepsiCo Pozitif (pep+) stratejisini hayata geçiren şirket, çevresel ve sosyal sorumluluk alanında önemli adımlar atmayı sürdürüyor. PepsiCo, sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda önemli bir adım daha atarak 2023 yılında Tarsus fabrikasında kullanılan suyun %69’unu su ikmal projesiyle doğaya geri kazandırdı. 

 

Dünyanın en büyük yiyecek ve içecek şirketlerinden PepsiCo, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak ve daha sürdürülebilir bir gıda sisteminin oluşturulmasına katkı sağlamak için PepsiCo Pozitif (pep pozitif) stratejisi doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.  Sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında PepsiCo, Doğa Koruma Merkezi (DKM) iş birliğiyle 2023 yılında Tarsus, Berdan havzasında Suyun Geri Kazandırılması Projesini hayata geçirdi. 

Fabrikalarında kullandığı operasyonel su miktarından daha fazlasını havzalara geri kazandırmak için hayata geçirilen proje ile 2023 yılında PepsiCo Tarsus fabrikasında kullanılan suyun 69%’u doğaya geri kazandırdı. Bu hedef doğrultusunda şirket, havzalardaki çiftçilerin geleneksel vahşi sulama yöntemlerinden daha verimli olan damla sulama yöntemlerine geçişini destekliyor. Vahşi sulama, suyun kontrolsüz ve gereğinden fazla kullanılmasına neden olurken, damla sulama yöntemi suyu doğrudan bitki köklerine ileterek su israfını önemli ölçüde azaltıyor. Bu proje ile PepsiCo çiftçilerin ihtiyaçlarından daha fazla su kullanmaları için destek oluyor.  

PepsiCo, Suyun Geri Kazandırılması Projesini Manisa ve İzmir’deki fabrikalarında da hayata geçirdi

Şu ana kadar 1 Milyon Doların üzerinde yatırım yapılan proje, 2024 yılında PepsiCo’nun Manisa ve İzmir’deki fabrikalarında da hayata geçirilmeye başlandı. Bu adım, PepsiCo’nun çevresel sürdürülebilirlik ve su yönetimi konusundaki kararlılığını net bir şekilde ortaya koymakta ve bu alanda birçok şirket için örnek teşkil etmektedir. Proje kapsamında PepsiCo, kullandığı suyun %100’ünden fazlasını  geri kazandırmayı hedefliyor. 

PepsiCo Türkiye Kurumsal İlişkiler ve Sürdürülebilirlik Kıdemli Direktörü Esra İren, “PepsiCo olarak, çevresel etkilerimizi azaltma ve doğal kaynakları koruma konusundaki sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Su pozitif hedefimiz doğrultusunda, tüm operasyonlarımızda su kullanımını minimize etmeye ve su kaynaklarının korunmasına yönelik projeleri hayata geçirmeye devam ediyoruz.  Doğa Koruma Merkezi ile birlikte Tarsus’ta elde edilen başarı, bu alandaki taahhüdümüzün güçlü bir göstergesi olup, diğer bölgelerde de benzer başarılar elde etmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Sürdürülebilirlik hedeflerimiz ve su yönetimi konusundaki bu önemli adımlarımız, çevresel sorumluluğumuzu yerine getirme ve daha yaşanabilir bir dünya yaratma yolundaki kararlılığımızın bir ifadesidir. Manisa ve İzmir’deki yeni projelerle bu yolculuğumuza devam ederken, tüm paydaşlarımızla birlikte daha sürdürülebilir bir gelecek için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

PepsiCo, “Net Su Pozitif Hedefi” doğrultusunda küresel olarak 2030 yılına kadar mutlak su kullanımı azaltmanın yanı sıra yüksek riskli bölgelerde kullanılan suyun %100’ünden daha fazlasını doğaya geri kazandırmayı hedefliyor. Bunun yanı sıra dünyada suyu en verimli şekilde kullanan yiyecek içecek şirketlerinden biri olmayı amaçlıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı