Prof. Dr. Haydar Baş’a duygu dolu anma

Bağımsız Türkiye Partisi’nin (BTP) merhum genel başkan Prof.

  • 19 Ağustos 2021
  • Prof. Dr. Haydar Baş’a duygu dolu anma için yorumlar kapalı
  • 619 kez görüntülendi.
Prof. Dr. Haydar Baş’a duygu dolu anma

Bağımsız Türkiye Partisi’nin (BTP) merhum genel başkan Prof. Dr. Haydar Baş’ın hayatının anlatıldığı “Benim” belgeseller serisinin 2. bölüm galası Ankara’da yapıldı.

Yenimahalle Nazım Hikmet Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan gösterime ilgi büyük oldu.

BTP lideri Hüseyin Baş ve parti kurmaylarının katıldığı galaya çok sayıda partili de iştirak etti.

Prof. Dr. Haydar Baş’ın 18 Ağustos 2002 tarihinde partinin genel başkanlığına seçilmesinin yıldönümüne denk getirilen galada duygusal anlar yaşandı.

Gösterim sırasında ve sonrasında salonu dolduran kalabalık gözyaşlarına boğuldu.

 

18 Ağustos Prof. Dr Haydar Baş’ın genel başkan seçildiği gün…

 

Galada partililere hitap eden BTP lideri Hüseyin Baş, ‘Genel başkanımızın ilk koltuğa oturduğu gün genel başkanımızın hayatını izlemek bize yakışır. O yüzden bugüne karar kıldık. Biraz sıcağın da işini gücünü bırakarak buraya gelen gelemeyip ekranları başında bizi takip eden tüm dostları saygıyla selamlıyorum’ diyerek başladı konuşmasına.

 

Peygamberin öptüğü boyuna kast edene lanet olsun !

 

Bugünün aynı zamanda Kerbela’da Peygamber efendimizin torunu Hz Hüseyin’in katledildiği güne de denk geldiğine dikkat çeken BTP Lideri, Kerbela’ya şu cümlelerle vurgu yaptı. 

‘Kerbela günü, zalimin karşısında mazlumun söyleyeceği bir sözün olduğu gün. Ahlaksızlığın karşısına dikilip tüm insanlığa ahlak dersinin verildiği gün. Ezilmişlerin elinden tutup

ezilmişleri hak davada savunmanın olduğu gün. Bugün öyle bir günkü, dinimizi, inancımızı, yaşantımızı borçlu olduğumuz gün. Hz. Peygamber’in öpüp kokladığı boyuna kast edene lanet olsun. Hazreti Peygamber Efendimizin öpüp kokladığı ve bize bugünleri, bu inancı emanet eden İmam Hüseyin’e selam olsun. ‘

 

Prof. Dr. Haydar Baş’ın davasını ilelebet yaşatacağız

 

Konuşmasında Prof. Dr. Haydar Baş’ın hayatının anlatıldığı belgeseller serisini hazırlama fikrinin nasıl çıktığını da anlatan BTP lideri, ‘Esasında hiçbir şey anlatmasak Haydar hocanın kitapları hepimize yeter. Ama ben düşündüm dedim ki, bu millet okumuyor, okumayan bir milletiz ne yazık ki. Bunlara izletmemiz lazım, başka yolu yok. Öyle bu yola çıktık. Babam hep hayatımızı anlatacağımız bir film, bir belgesel yapmamız lazım evladım derdi. İşte biz onu o günlerde idrak edemedik. Bugün dank etti başımıza… Görevimizi yapmaya çalıştık, gayret ettik. İnşallah beğeneceğiniz bir iş çıkmıştır. Bundan sonra merhum Genel Başkanımız Prof. Dr. Haydar Baş’ın hayatını anlatmaya devam edeceğiz. Tabii ki onu anlatmak mümkün değil. Ama biz biliyoruz ki onun davası yaşıyor, onun fikirleri yaşıyor, onun insanları yaşıyor, onun gönül verenleri yaşıyor ve bu davayı ilelebet yaşatmaya da devam edecektir.’ İfadelerini kullandı.

 

Türk gençlerine Türkiye’yi terk etmeyin çağrısı

 

Konuşmasında Türkiye ve dünya gündemine oturan mülteci konusuna farklı bir yaklaşım sergileyen Hüseyin Baş, Türk gençlerine ‘zalimler inat hiçbir yere gitmiyoruz, burada kalıyoruz’ çağrısı yaptı.

BTP Lideri ‘Malumunuz dünya bir zulüm ve esaret pençesi altında savaş vermekte… Bugün Türkiye’ye akın akın göçler geliyor. İnsanlar ülkelerini terk etmek zorunda kalıyor. Çünkü bu insanlar zulümden kaçıyor. Biz bunları yaşıyoruz. Ama söyleyecek bir sözümüz var. Bunu unutmuyoruz. Bundan sonra gençler sloganımız budur. Bütün bu zalimlere inat,

ne yaşanırsa yaşansın, biz hiçbir yere gitmiyoruz, buradayız ve bu vatana sahip çıkmaya devam edeceğiz.’ Diye konuştu.

 

‘Benim’ belgeseller serisi yeni bölümlerle devam edecek

 

‘Benim Siyasetim’ adını taşıyan belgeselin ilk bölümü, Prof. Dr. Haydar Baş’ın 1947 yılında Trabzon’da dünyaya gelmesiyle başlamış ve Bağımsız Türkiye Partisi’nin kurulduğu 25 Eylül 2001’e kadar ki siyasi hayatını işlemişti.

Belgeselin 2. bölümü ise BTP’nin kurulduğu 2001 tarihinden başlıyor ve Prof. Dr. Haydar Baş’ın Hakk’a yürüdüğü 14 Nisan 2020 tarihinde sona eriyor. 

Haydar Baş’ın Bağımsız Türkiye Partisi Partisi adını verdiği siyasi mücadelesinin anlatıldığı 2. Bölüm, aynı zamanda Türkiye’nin, Ortadoğu’nun ve topyekün dünyanın içinden geçtiği sürecin de bir tahlili niteliği taşıyor.

Prof. Dr. Haydar Baş’ın anlatıldığı “Benim” belgeselleri serisinin yeni bölümlerle devam edeceği açıklandı.

Milli Ekonomi Modeli, Ehl-i Beyt, Atatürk, Eğitim gibi başlıklar sıradaki bölümlerin konuları olacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı