Quick Charge 3.0 : Bilmeniz Gerekenler

Qualcomm Quick Charge 3.0 teknolojisi varken beklemek niye ?

Konuya puan ver!

Son zamanlarda üretilen yeni teknolojilerden bir tanesi hızlı şarj teknoloji. Qualcomm firmasıda yeni Quick Charge 3.0 teknolojisini duyurdu ve bir çok gelişmelerin ve yeniliklerin olduğunun sözünü verdi. Bizde bunun üzerine hızlı şarj cihazında neler olduğuna bir bakalım dedik.

Quick Charge Nedir ?

Aslında bu başlığı hiç böyle açasım yoktu ancak daha yaygın kitleye ulaşabilsin diye bu isimle açıyorum. Bildiğimiz hızlı şarj cihazı aslına bakarsanız ama bu Quick Charge terim olarak geçmiş sanki. Biz konu ismini bu şekilde açmış olsak bile siz hızlı şarj aleti , hızlı şarj cihazı gibi kullanın. Bu açıklamayı yapmadan konuya geçmek istemedim açıkçası.

Neyse şimdi asıl konumuza gelelim isminden de anlaşılacağı gibi bu cihazın özelliği akıllı telefonunuzu normalden çok daha hızlı şarj edebiliyor olması. Yani şimdi basit bir anlamda hızlı şarj aletinin özelliği yalnızca hızlı şarj etmektir ancak yeni çıkan cihaz akıllı telefona farklı voltaj yollayarak bataryanın daha kaliteli dolup daha uzun batarya süresine sahip olmanızı sağlıyor. Bu hızlı şarjın batarya kullanımına etkisinden Galaxy Note 5 Batarya Süresi Uzatma konumuzda bahsetmiştik. Konu ne kadar Note 5 ile alakalı olsa da genel ipuçları alabilirsiniz.

Buna rağmen sizin telefonunuz ile şarj cihazının aynı voltajlara sahip olması gerekir aksi takdirde sorunlar yaşayabilirsiniz. Eğer voltaj uyumluluğuna dikkat etmezseniz batarya süresi kısalır ve akıllı telefonunuzda teknik sorunlar oluşmaya başlar.

Quick Charge , diğer hızlı şarj aletleri ile hemen hemen aynı sistem ile çalışıyor. Telefon ile şarj cihazı arasında gücü dengeleyip gönderiyor ve hızlı şarj olmasınını sağlıyor.

Quick Charge 3.0

Qualcomm akıllı telefonlar için yeni sunduğu teknolojisi sayesinde normal hızlı şarj aletlerinin yanı sıra %40 daha hızlı şarj olma imkanı sağlıyor. Ancak yeni özelliklerinden sağlam olanı ise telefona kaliteli bir güç yollayarak bataryayı daha güçlü hale getiriyor. Voltaj farkından bahsetmiştik ve telefonunuz ile şarj cihazının uyumlu olması gerektiğini söylemiştik ancak Quick Charge 3.0 cihazı 3.2V ve 20V arası herhangi bir telefonu şarj edebiliyor. Bu açıdan da geniş çaplı bir kullanıcıya sahip diyebiliriz.

%38 daha fazla batarya süresi uzatma özelliğine sahip olan Quick Charge kullanabileceğiniz en iyi hızlı şarj cihazlarından. Cihazı hem normal priz ile hemde USB ile kullanabilirsiniz. Arabanızda eğer USB var ise arabanızda bile hızlı şarj cihazını kullanabilirsiniz. En büyük özelliğinin ise voltajı otomatik kendisinin algıladığını unutmayalım ve konu muzu “Daha Az Şarj Süresi , Daha Fazla faaliyet” sloganı ile bitirelim.

Yorum yap