Rüzgar Enerjisinde Mobilleşme Verimliliği 25 Artırıyor!

Rüzgar enerjisinin geleceği şekillendirmesinde mobil ve dijital dönüşümler büyük rol oynuyor.

  • 24 Ağustos 2021
  • Rüzgar Enerjisinde Mobilleşme Verimliliği 25 Artırıyor! için yorumlar kapalı
  • 408 kez görüntülendi.
Rüzgar Enerjisinde Mobilleşme Verimliliği 25 Artırıyor!

Rüzgar enerjisinin geleceği şekillendirmesinde mobil ve dijital dönüşümler büyük rol oynuyor. Rüzgar türbinlerinin üretim çıktılarından detaylı analizlerine, bakım ve onarımlar gibi servis hizmetlerine kadar birçok aşamanın mobilize gerçekleştiğini belirten Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, rüzgar enerjisindeki teknolojik ilerlemelerle enerji verimliliğinde yaklaşık 20 – 25 artış sağlandığının altını çiziyor.

 

Endüstri 4.0’ın rüzgar enerjisi sektöründe yerini alması, verimlilik ve üretim kapasitesinde artış elde edilmesine olanak sağlıyor. Enerjide verimliliğin artması ve yüksek kapasitede üretim sağlanması adına, rüzgar enerjisini elektriğe çevirirken dijitalleşmenin gücünden faydalanarak rüzgardan daha yüksek verim sağlamak için geliştirilen teknolojiler de rüzgar türbini yatırımlarına ayrıca yön veriyor. Rüzgar enerjisi sektörünün her açıdan ilerleme kaydetmesinde de dijitalleşme ve mobilleşme ortaklığının getirdiği çözümlerin büyük önem taşıdığına dikkat çeken Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın’a göre, rüzgar enerjisindeki üretim verimliliğinin devamlılığı ve türbinlerde yaşanabilecek olumsuzluklara anında müdahale etmenin çözümü, mobil bakım atölyeleriyle gerçekleşiyor.

 

Rüzgar Enerjisinde Mobilizasyon

 

Rüzgar enerjisinde ana hedefler, yüksek verimlilik elde etme üzerine kuruluyor. Fosil yakıtlarda yaşanan hem ekonomik hem de çevresel sorunların yol açtığı gelişmelerle sık sık gündeme gelen rüzgar enerjisi, dijital ve mobil iş süreçlerini sonuna kadar kullanarak geleceğin enerjisi olduğunu kanıtlıyor. Teknolojik ilerlemelerle enerji verimliliğinde yaklaşık 20 – 25 artışın gerçekleştiğini aktaran Ali Aydın, türbinlerin üretimden devreye alma sürecine ve devamlılığına kadar her süreçte dijital unsurları barındırdığını belirtiyor. Rüzgar enerjisi sektörünün yeniden şekillendirmesinin türbin bakım ve onarımlarına da direkt etki ettiğini dile getiren Aydın, rüzgar türbinlerine 7/24 hizmet verebilmenin formülünün mobilize olmaktan geçtiğini ve gerçekleştirdikleri yatırımlarla ülke enerji arzına bu yönde hizmet vererek katma değer sağladıklarını ifade ediyor.

 

Türbinlere Anında Müdahale

 

Enerji üretimi göz önünde bulundurulduğunda, inceleme, servis ve bakım hizmetinin hızlı ve zamanında verilebilmesi günümüzde giderek daha önemli hale geliyor. Kısıtlı bir süre söz konusu olduğunda birden fazla teknik ekip ile sahada çalışabilmenin, anında ve hızlı bir şekilde müdahale etmenin çok önemli olduğunu belirten Ali Aydın, mobil bakım atölyeleri ile rüzgar çiftliklerine tam donanımlı bir çalışma ortamı sağladıklarını aktarıyor. Problemin yaşandığı türbinin yeniden çalışması ve duruş süresinin kısa tutulmasının öncelikli görev olduğunu ve en uygun işlemlerin uzman teknik kadro ile global standartlardaki çalışma metotlarıyla kısa sürede gerçekleşmesi gerektiğinin altını çizen Aydın, mobil bakım atölyeleri ile önemli operasyonel süreçlerin bu denli titiz ve hızlı gerçekleştirebildiklerini dile getiriyor.

 

Enerji Üretimi Yaklaşık 20 – 25 Seviyesinde Artıyor

 

Rüzgar enerjisinde durum tabanlı bakım ve daha fazla öngörülebilirlik sağlayan dijitalleşme, enerji verimliliğini artırmaya ve servis bakım maliyetlerini düşürmeye yardımcı oluyor. Bu kapsamda operasyon ve bakım verimliliğini iyileştiren bir planlama yazılımının varlığı, santral genelinde toplanan veri setleriyle birlikte bakım planlarını organize etmek ve önceliklendirilmesine ve maliyetlerin azaltılmasına yardım ediyor. Enerji bağımsızlığına olan ihtiyacın bu kadar arttığı dönemde, yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kaynaklarının maksimum verimle kullanılması gerektiğine inanan Ali Aydın, dijitalleşen süreçler sayesinde elde edilen enerji üretiminin yaklaşık 20 – 25 seviyesinde arttığına ve rüzgar enerjisi santrallerinin ekonomik ömrü boyunca da pozitif sonuçlar oluşturduğuna dikkat çekiyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı