Sakaryalı Öğrencilerin 49 Ülkede Kardeşi Var

Milli Eğitim Bakanlığı ile İHH İnsani Yardım Vakfı ortaklığında yürütülen İyilikte Yarışan Sınıflar Projesi kapsamında Sakaryalı öğrencilerin 49 ülkede yetim kardeşi var.

  • 08 Kasım 2022
  • Sakaryalı Öğrencilerin 49 Ülkede Kardeşi Var için yorumlar kapalı
  • 157 kez görüntülendi.
Sakaryalı Öğrencilerin 49 Ülkede Kardeşi Var

Milli Eğitim Bakanlığı ile İHH İnsani Yardım Vakfı ortaklığında yürütülen İyilikte Yarışan Sınıflar Projesi kapsamında Sakaryalı öğrencilerin 49 ülkede yetim kardeşi var.

 

Sakarya İHH Başkanı Engin Sezer yaptığı açıklamada; İyilikte Yarışan Sınıflar projesi çocuklarımızı küçük yaşlardan itibaren bilinçli, yardımsever ve erdemli insanlar olarak yetiştirebilmeyi esas almaktadır. Bu proje; savaş, doğal afet, yoksulluk, hastalık, kaza vb. sebeplerle Türkiye veya dünyanın bir başka ülkesinde anne/babasını kaybetmiş olan çocuklarımızın eğitim, sağlık, gıda, giyecek ve barınma gibi temel ihtiyaçlarının karşılanmasını hedeflemektedir dedi.

 

 

Sezer; Proje ülkemizdeki okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise, özel okul ve Kur’an kurslarındaki öğrencilerimizin gönüllü katkılarıyla gerçekleşmektedir. 

 

Ailelerini kaybeden, sahipsiz ve korumasız kalan yetimlerin çoğu İslam coğrafyası üzerinde bulunuyor. İnsan kaçakçılığı, çocuk işçiliği, tehditlerden bazıları. Kötü amaçlı kuruluşlar ise sahipsiz kalan milyonlarca yetim çocuğa Müslüman ülkelerde bile ulaşıp onları kendi çıkarları için kullanıyor.

 

İHH olarak onlarca ülkedeki yüz binlerce yetime sahip çıkmaya gayret ediyoruz. Büyüyüp kendi ayakları üzerinde duruncaya kadar yetimlere destek olmak; barınmadan sağlığa, eğitimden gıdaya her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için durmaksızın çalışıyoruz. İstiyoruz ki kendi topraklarında, kültürlerinden kopmadan, yakınlarının yanında kimseye muhtaç olmadan yaşasınlar. Ebeveynlerini kaybetmiş ve akrabaları yanında yaşamaları mümkün olmayan yetimler için kendilerini aile ortamında hissedecekleri yetimhaneler inşa ediyoruz.

 

Türkiye ile birlikte 49 ülkede ve ülkemizde 79 şehirde bulunan yaklaşık 150 bin yetim çocuğun her ay düzenli bakımını üstleniyor; eğitim, sağlık, gıda, barınma gibi konularda onlara destek veriyoruz. Her yıl ise 120 ülkedeki 1 milyondan fazla yetime dönemsel yardım ulaştırıyoruz şeklinde konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı