Samsung Galaxy S7 İnceleme : Özellikleri Yenilik Getirdi!

Konuya puan ver!

Ülkemizde ve dünyada en çok kullanılan telefon markalarından bir tanesi olan Samsung, hemen her zaman yeniliklerin ve akıllı cihazların öncüsü olarak görülmeye de bir yandan devam etmeyi sürdürüyor. Akıllı saatleri, akıllı teknolojileri ve Android’e uyumlu pek çok sistemi ile, Android işbirliği içerisinde muhteşem işler çıkaran markanın son amiral gemisi Samsung Galaxy S7 de, 2016’nın en iyi akıllı cihazlarından bir tanesi. Baktığımızda, klasik bir Samsung tasarımının görülebildiği S7 modelinde, pek çok özellik S modellerinden geleneksel olarak aktarılsa da; pek çok yeni özelliğin, yepyeni bir amiral gemisinde bulunduğunu ve Samsung’un yazılım, donanım kısmında deri değiştirdiğini söylememiz mümkün. Tek kasa olarak her zamanki çizgisinden sapmamaya çalışan ve görünümünün estetize edilmesine uğraşıldığı gözle görülebilen bu modelde; bakalım hangi detaylar, hangi kategoride gözümüze çarpacak.

Görünüm / Tasarım

galaxy s7 gorunum

142.4 mm boyu ile, 7.9 mm kalınlığı bulunan bir cihaz olarak Galaxy S7, tarafınıza inceliği sunmakla birlikte aynı zamanda 152 gram ağırlığı ile, diğer marka ve modellere nazaran hafif bir cihazı da sunuyor. Çerçevesi tamamı ile alaşımlı ve kaliteli alüminyum ile kaplı, gövdesi ile tamamı ile cam tasarımlı Galaxy S7; altın, gümüş, siyah ve beyaz renk seçenekleri ile satışa sunuldu. Tasarımın kabaca bakıldığında S modellerine genel olarak benzediğini söyledik, ancak belli detayların, belli hataların ve gözden kaçırılan bazı pürüzlerin bu modelin tasarımında artık kullanılmadığını da belirtmemiz gerek.

Bunlardan bir tanesi, kamera çıkıntısı. Özellikle pek çok zarara sebep olabilen, cihaz kamerasının hasar görmesini sağlayabilen bu kamera çıkıntıları, Galaxy S7 modelinde, olabildiğince azaltılmaya çalışılmış ve bu konuda da oldukça başarılı olunmuş diyebiliriz rahatlıkla. Bunun yanında kıvrımlı bir tasarıma sahip olan Galaxy S7’nin bu kıvrımlı tasarımı arka kapak tarafında da kullanması dikkatleri çekiyor. Bu durum, hem estetik bir dizayna hem de oldukça şık bir görünüme sebebiyet vermiş.

Telefonun tamamı ile cam tasarım olduğunu söylemiştik. Camla kaplı bir telefonun koruması oldukça zordur. Zira, pek çok yerden düşebilir, kaygan bir zeminde bırakılırsa kayabilir, pek çok tehlikeli etmenle karşılaşılıp telefonu tehlikeye sokabilirsiniz. Ancak, Samsung bu konuda da önlemini alarak piyasanın en önemli cam koruyucularından Gorilla Glass 4 kullanıyor.

Toza, Suya Dayanıklı

galaxy s7 dayanikli

Galaxy S7 modelinin tasarımında bir özellik daha var ki, bunu ekran özellikleri ile de bağdaştırabilmek mümkün aslında. Dayanıklılık konusunda geçtiğimiz senelerde geçer not alamayan S modelleri, bu sorunu da suya ve toza dayanıklılık ile aşmış gibi görünüyor. Samsung Galaxy S7, suya ve toza karşı oldukça dayanıklı bir sistem ve koruma alaşımı ile karşımıza çıkıyor. 1,5 Metre suya kadar girebilen Galaxy S7, bu suda 30 dakikadan biraz daha uzun bir süre kalabiliyor. Ancak, genelde 30 dakikayı geçmemesi de söyleniyor. IP 68 sertifikası bulunan Galaxy S7, bu yönü ile de dikkat çeken 2016 amiral gemilerinden bir tanesi.

Kısaca, görünüm ve dayanıklılık olarak Samsung Galaxy S7 modelinin, Premium sayılabilecek bir tasarım ile karşımıza çıktığını söylememiz mümkün olacaktır. Ancak, piyasada oldukça şık ve modüler tasarımlı rakiplerinin olduğunu da söylememiz mümkün.

Ekran

galaxy s7 ekran

5.1 İnç ekran boyutu ile karşımıza çıkan Galaxy S7, Quad HD bir ekran çözünürlüğüne ve Super Amoled ekran teknolojisine sahip. Pek çok insan, bu teknolojinin renkleri tamamı ile keskinleştirdiğini ve gerçekten uzak görüntüler verdiğini belirtiyor ancak Samsung, Galaxy S7 modelinde de Super Amoled ekrandan vazgeçmemiş görünüyor. Oldukça tasarruflu ve çözünürlüğü yüksek Quad HD ekranı ile kapasitif tuşlar kullanan cam çerçevenin üzerinde ise koruma amacı ile Corning Gorilla Glass 4 mevcut. Piyasanın en sağlam ekran koruyucularından bir tanesi olan Gorilla Glass 4’ün aynı zamanda arka tarafta da olduğunu, tasarım bölümünde zaten söylemiştik. Başlı başına camdan oluşan tasarımının, ekran kalitesinin oldukça iyi olduğu söylenebilir.

Ancak, Samsung Galaxy S7’nin ekran konusunda pek çok rakibi olduğu da su götürmez bir gerçek. 2016’ya göre başarılı bir ekrana sahip olabilen, S7’den daha iyi ve tasarruf sağlayabilen özellikleri ile bilinen pek çok amiral gemisi mevcut. Dolayısı ile bu şartlarda, oldukça güzel bir ekrana sahip olsa da; alma sebebinizin “ekran kalitesi” olmayacağı kesin.

Yazılım

galaxy s7 yazilim

Android 6.0.1 Marsmallow sürümü ile karşımıza çıkan Samsung Galaxy S7, aynı zamanda Touchwiz arayüzü ile karşımıza çıkıyor. Son yıllarda oldukça gelişim gösteren ve içerisindeki temalarla beraber özelleştirilebilir hale gelen Touchwiz, diğer markaların arayüzlerinden geri kalmayarak bu özellikleri kendisine kısa sürede yedirmeyi ve gelişmeyi başarabilmişti ancak maalesef stabil değildi. S7 modeli ile birlikte yepyeni bir sürüm kazanan Touchwiz’in artık stabil olduğu, son yıllara bakılarak rahatlıkla söylenebilir.

Yazılım konusunda oldukça performans sahibi ve donanım ile uyumlu, stabil ve tasarruflu bir çalışma sağlayan Galaxy S7, bu yönleri ile “kasmayan” bir amiral gemisi isteyenler için biçilmiş kaftan. Barometreden yakınlık sensörüne kadar, pek çok sensörü, Samsung’un her amiral gemisi gibi içerisinde bulundurmayı başarmış olan Galaxy S7’de, pek çok uygulamada bu sensörler kullanılabiliyor. Gürültü önleyici mikrofon, S uygulamaları, spor asistanı, ultra güç tasarrufu modu, kişiselleştirilebilir arayüz ve benzeri pek çok özelliği ile Galaxy S7’nin yazılım özellikleri konusunda da başarılı olduğu aşikâr.

Donanım

galaxy s7 donanim

Donanım gücü, Samsung’un bilinen en büyük kozu ve S7 modelinde de bu kozu hayli iyi oynadığı görülebilir. Yonga seti olarak kendi ürettiği yonga setini kullanan Samsung; Exynos 8 Octa 8890 ile karşımıza çıkıyor. Oldukça başarılı bir işletim sistemi yonga seti olan Octa 8890, Quad Core Exynos M1 ana işlemci ile güçlendirilmiş. 8 Çekirdek bir işlemci gücünün yanında, 2.3 Ghz ARM V8 mimariye sahip olan Galaxy S7’nin; bu teknik bilgileri es geçer ve kendi dilimizle açıklayacak olursak, yapamayacağı çok az şey var; uçmak gibi.

Telefon özellikle performans konusunda oldukça büyük özellikle vaadediyor ve bunun hakkını veriyor da. 32 ve 64 GB’lık dahili hafızaya 200 GB’a kadar çıkarabileceğiniz harici micro sd’ler ekleyebilmeniz mümkün. Böylece, depolama alanınızı oldukça büyütmeniz de keza öyle.

Hemen hemen her oyunu rahatlıkla oynayabileceğiniz harika bir işlemci gücü sağlayan, bunun yanında soğutucu gibi pek çok donanım özelliğini de karşımıza çıkaran S7’de, ısınma derdi olmaksızın dilediğiniz şeyi yapabilir, pek çok oyunu bir arada oynayabilirsiniz. Hem de, kasmadan ve ısınmadan.

Batarya

galaxy s7 batarya

3000 mAh bir bataryaya sahip olan Samsung Galaxy S7’nin, 3000 mAh gibi bir güçten daha aşağısını kaldırmayacağı aşikâr. Bu tarz bir işletim gücünde, oldukça iyi optimize edilmiş yazılımları ile bu amiral gemisi maksimum bir buçuk gün sizi rahat rahat götürebiliyor. Bunun yanında, yine bir yazılım özelliği olarak ultra güç tasarrufu modu ile, yüzde beşin altında saatlerce hatta günlerce bu telefonu kullanabilmeniz mümkün. Donanım olarak kablosuz bir hızlı şarj aparatı ile karşımıza çıkan Samsung Galaxy S7’nin bir diğer özelliği de; oldukça şık bir şarj aparatının ve bununla birlikte hızlı şarj özelliğinin olabilmesi.

Kamera

galaxy s7 kamera

Arka kamerada 12 Megapiksellik bir canavarla karşımıza çıkan Samsung’un gerek lensleri, gerek kamera yazılımı özellikleri su götürmez kalitede. Yıllardan beri kendini bozmayan tek özelliği olan kamerası ile Samsung, arka tarafta özellikle harikalar yaratabiliyor ve 2016’nın amiral gemileri arasında en mükemmel kameralardan birine sahip olabilir. Led flaşı ile birlikte 1.7 gibi büyük bir değerde diyafram açıklığı bulunabilen ve bu sayede geniş, net fotoğraflar çekebileceğiniz Galaxy S7 modelinde 2160P’ye kadar Ultra HD 4 K videolar da kaydedebilmeniz mümkün. Dual pixel kamera, gülümseme yakalama, panorama çekim, zamanlayıcı, hareketli fotoğraf ise Galaxy S7 kamerasının yazılımsal bazı özelliklerinden.

Ön kamerada ise 5 megapiksel bir kamera kullanan Samsung, diyaframı bu kamerada da oldukça geniş tutmuş. 1.7 gibi bir değerle karşımıza çıkan kamera, aynı zamanda yazılımsal sanal flaşa da sahip ve pek çok fotoğrafı kolayca, karanlık ortamda çekmenizi sağlayabiliyor.

Sonuç


Sonuç olarak, özellikle işlemci gücü ile karşımıza oldukça iddialı çıkan Samsung Galaxy S7, 2016’nın en sağlam amiral gemilerinden bir tanesi olmayı başardı. Estetik tasarımı ile pek çok rakibi bulunsa da, bunları alt etmeyi diğer özellikleri ile başarabilecek bu modelin önünün pek çok yönden açık olduğu söylenebilir. Tasarımı hoş, ince ve özellikle işlemci gücü ile başarılı bir telefon arıyorsanız, Galaxy S7 sizin için biçilmiş kaftan olacaktır.

Yorum yap