Samsung’un Kazancı 3. Çeyrek 2015 ‘te Düştü

Samsung’un 2015’in 3. çeyreğinde kazancı beklediklerinden daha düşük geldi ve yeni amiral gemilerine rağmen bu rakam ilgi çekici.

Konuya puan ver!

Samsung finansal ekibinin yapmış olduğu son açıklamada analiz ve kaynak sonuçlarına göre Güney Koreli şirketin yılın bir diğer çeyreğindeki kazançlarının düştüğü gözlemlendi. Bu kârın düşmesinin sebebinin nedeni ise Samsung’un mobil kısmının şirketten ayrılmış olması olarak gösterildi.

Ortalama 22 aracı kurumlara göre Samsung  6.61 trilyon kazandı (5.68$ milyar ) 17 Eylüldeki hesaplamalara göre. Bu kazanca göre geçmiş ay hesaplanınca 6.4 yüzdesel olarak bir düşüş görülüyor. Geçtiğimiz dönem Samsung ‘un kazancı 7.06 trilyon olmuştu.

Toplam 3 çeyreğinde tamamına bakacak olursak Samsung 50.17 trilyon kazanmış ve net kazancı 5.4 trilyon olmuş. Eğer doğruya 2015 in 2. çeyreğinden daha fazla olduğu anlamına geliyor. Ancak net kazanç ile geçtiğimiz yılın aynı ayını karşılaştırırsak bu biraz daha az. Yeni çıkan amiral gemileri S6 Edge+ ve Note 5 ‘e rağmen bu tarz bir kazanç garipsendi açıkçası.

Samsung’un yalnızca mobil kısmındaki kazancına bakacak olursak 2.34$ milyar 1. çeyrek , 2.36$ milyar 2015’in 2. çeyreğinde. Şimdi üçüncü çeyrekteki kazancına bakacak olursak 2$ milyar kazandı. Yani ilginç bir olay çünkü analizciler bu kazancın daha yüksek olmasını bekliyordu.

Bazı analizciler ise  pahalı telefonlara rehavetin az olduğu yönünde yani artık kullanıcılar çok yüksek kaliteli telefonlar yerine daha cazip telefonları tercih ediyorlar. Samsung’un da çıkardığı Galaxy serileri şuan için alabileceğiniz en düzey özelliklere sahip olan telefonlardan bir tanesi. Daha uygun telefonlara yönelen kullanıcılar Samsung’un kâr oranının düşmesine sebep oldu diyebiliriz.

Yorum yap