Sanal Gerçeklik vs. Artırılmış Gerçeklik: Aradaki Fark Ne?

Konuya puan ver!

Her ne kadar henüz Oculus Rift ile HTC Vive gibi cihazlar yeteri kadar yayılmış olmasa da, bütün analistler tek bir konuda fikir birliğine varıyorlar ve ilerleyen yıllarda her eve VR – Sanal Gerçeklik teknolojisinin gireceğini düşünüyorlar.

Tabii hayatımıza sadece VR girmedi, aynı zamanda benzer bir teknoloji olan AR – Artırılmış Gerçeklik de kullanılanlar arasında. Bu her iki teknoloji de birbirine yakın fakat bazı önemli farklar da yok değil. Peki AR ve VR arasındaki farklar ne? Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik farkları neler?

AR vs. VR: Artırılmış mı, sanal mı?

Bu her iki isim de son günlerde epey kullanılıyor. Anlayacağınız gibi, sanal gerçeklik sizi ‘tamamen’ sanal bir dünyaya sokarken, artırılmış gerçeklikte ise gerçek dünya ve sanal dünyanın elementleri bir araya geliyor.

Bir sanal gerçeklik setinde tipik olarak bir ya da iki ekran kullanılırken, yüzünüze yakın duruyorlar ve lensler yardımıyla görüyorsunuz. Bu sırada farklı sensörler kullanılıyor ve kafa hareketleri, potansiyel vücut hareketleri izleniyor. Bu şekilde bir ilüzyon yaratılıyor ve tamamen size yabancı olan bir dünyaya giriyorsunuz.

HTC Vive ya da benzeri sistemlerde kullanıcılar sadece sanal bir dünyaya bakmıyor, aynı zamanda o dünya içinde hareket edebiliyor ve hatta gezintiye çıkabiliyor.

Sanal gerçeklik ise yine gözlük benzeri bir sistemle kullanılıyor ve dijital öğeler buraya yansıtılıyor ya da üzerinde kamera beslemesi olan bir ekranda gösteriliyor. Hem AR, hem de VR arasında büyük benzerlikler var ve kullanıcıların hareketlerini takip ediyorlar. Buna rağmen, AR yani artırılmış gerçeklik teknolojisi, VR sanal gerçeklikle kıyaslanınca daha az işleme gücüne gereksinim duyuyor ve bütün sahne render edilmiyor.

Aslına bakarsanız, kimi durumlarda artırılmış gerçeklik teknolojisinin bir sete – cihaza da ihtiyacı yok ve elektronik aletler üzerindeki uygulamalar yardımıyla sorunsuz çalışabiliyor. Bunun en yakın ve en güzel örneklerinden birisi de son dönemlerin en popüler oyunlarından Pokemon GO.

Pokemon GO, tıpkı Snapchat’teki filtreler gibi cep telefonları üzerinde uygulama olarak çalışıyor ve sanal nesneler, gerçek dünya üzerinden bize sunuluyor. Daha az bilinen Wikitude de yine benzer işlev gören bir AR uygulaması.

Dahası şu ki, AR’nin çoğu durumda görsel öğelere ihtiyacı bile olmuyor. Birçok kısmında artırılmış gerçeklik, gerçek dünya üzerindeki canlı beslemeleri dijital bilgilerle bize sunuyor. AR ve VR teknolojileri genel anlamda baktığımızda, birbiriyle rekabet eden teknolojiler de değil ve bu yüzden kıyaslanmaları son derece anlamsız. Buna rağmen, birçok benzer yönleri de bulunmakta. Her iki teknoloji de farklı yönlerden bizi sanal dünyaya daha da yakınlaştırıyor ve eminiz ki, yakın gelecekte hayatımızda çok önemli rolleri olacak.

Yorum yap