Şehrin Akıllı Çocukları projesi 1100 öğretmenle 32 bin öğrenciye ulaşacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları ve Fundación MAPFRE iş birliğinde, Trafikte Sorumluluk Hareketi kapsamında hayata geçirilen Şehrin Akıllı Çocukları projesinde yeni dönem başladı.

  • 17 Kasım 2022
  • Şehrin Akıllı Çocukları projesi 1100 öğretmenle 32 bin öğrenciye ulaşacak için yorumlar kapalı
  • 200 kez görüntülendi.
Şehrin Akıllı Çocukları projesi 1100 öğretmenle 32 bin öğrenciye ulaşacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları ve Fundación MAPFRE iş birliğinde, Trafikte Sorumluluk Hareketi kapsamında hayata geçirilen Şehrin Akıllı Çocukları projesinde yeni dönem başladı. Proje ile ilkokul 4. sınıfta eğitim gören 32 binden fazla öğrenciye ulaşılarak, trafikte güvenli davranış geliştirmeleri ve geleceğin şehirlerine akıllı trafik çözümleri tasarlamaları amaçlanıyor.  

 

Türkiye’de MAPFRE Sigorta iş birliğinde sosyal sorumluluk projeleri yürüten Fundación MAPFRE, ‘Şehrin Akıllı Çocukları’ projesi ile trafik sorununun çözümüne yeni bir bakış açısı kazandırmayı hedefliyor. 2018-2019 eğitim-öğretim yılında hayata geçirilen proje, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları ve Fundación MAPFRE iş birliğinde devam ediyor. 2021-2022 eğitim öğretim yılında 30 bin öğrenciye, 60 bin veliye ve bini aşkın öğretmene ulaşan projenin yeni dönemi için 2-3 Kasım tarihlerinde 200 öğretmene daha eğitim verildi. Trafikte meydana gelen çarpışmalar sonucu nüfusa göre ölüm ve yaralanmaların yüksek olduğu Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir, Konya, Malatya, Mersin, Samsun ve Siirt illerinde 200 okulda uygulanan proje ile binden fazla öğretmene ve ilkokul 4. sınıf seviyesinde 32 binden fazla öğrenciye ulaşılması amaçlanıyor. 

 

Proje ile öğrencilerdeki pozitif bilgi artışı 36,4 olarak ölçüldü

Geleceğin Akıllı Şehirlerini Akıllı Çocuklar Kuracak tematik etkinlikleri kapsamında yer alan «Akıllı Şehir Maketi» uygulaması sonucunda; toplam 62 okulda 1.225 adet maket sergilendi. Düzenlenen resim yarışmasına ise binden fazla öğrenci katıldı. 

 

Şehrin Akıllı Çocukları projesinin Millî Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı içerikleri, alanında uzman akademisyen ve eğitimciler tarafından titizlikle hazırlandı, Projenin 2021-2022 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde gerçekleştirilen ölçme değerlendirme çalışmaları sonucunda, bu eğitimler sonrası öğrencilerdeki pozitif bilgi artışı 36,4 olarak ölçüldü. Şehrin Akıllı Çocukları Projesi’nin 4. sınıf öğrencileri üzerindeki etkisi ‘olumlu’ olarak nitelendirilirken verilen eğitimlerin de yüksek oranda amacını karşıladığı gözlendi. Şehrin Akıllı Çocukları projesinin eğitim uygulamaları için hazırlanan tematik etkinlik kartları “Trafik Kuralları”, “Kazaların Önlenmesi”, “Hata Kimde?” ve “Geleceğin Akıllı Şehirleri” olmak üzere 4 farklı temada hazırlandı. Verilen eğitimler sonrası öğrencilerin farklı temalarda hazırlanan sorulara doğru cevap verme oranları da büyük ölçüde arttı.

 

2018-2019 arası yüzlerce çocuk eğitim aldı

Toplumsal gelişim, sağlık, kültür, yol güvenliği gibi konularda farkındalık yaratmak ve topluma fayda sağlamak amacıyla sosyal sorumluluk projeleri yürüten Fundación MAPFRE, Şehrin Akıllı Çocukları projesine, 2018 – 2019 eğitim – öğretim yılında başladı. O dönem Trafikte Sorumluluk Hareketi kapsamında olmayan proje, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nün destekleriyle, İstanbul’daki 20 okulda gerçekleştirildi. 10 gönüllü mentor öğretmen ile başlayan proje ile hem yüz yüze hem de portal aracılığıyla yüzlerce çocuğa ulaşıldı. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı